Jakie elementy podnoszą koszty budowy domu?
Budowa domu wiąże się z ogromnymi kosztami, które z roku na rok rosną. Dla wielu osób jest to największy wydatek w życiu. Inflacja nieustannie podnosi ceny materiałów budowlanych oraz robocizny. Rozpoczynając współpracę z architektem lub wybierając gotowy projekt, warto wiedzieć, jakie elementy sprawiają, że koszt budowy domu wzrasta.
Z tego artykułu dowiesz się:
Bryła wpływa na koszty budowy
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest budowa domu o prostej, zbitej bryle zaprojektowanej na prostokątnym planie. Rozbudowana forma zwiększa estetykę budynku, ale wymaga bardziej skomplikowanych fundamentów oraz większej liczby ścian. Bezpośrednio wpływa to na konieczność zakupu większej ilości materiałów budowlanych niż w przypadku budynku o takim samym metrażu, lecz zaprojektowanego na prostym planie. Jeśli decydujemy się na skomplikowaną bryłę, zmuszeni jesteśmy także do przekrycia budynku wielopołaciowym dachem, a to także generuje kolejne koszty.
Bryła wpływa także na energooszczędność budynku. Wraz ze wzrostem powierzchni ścian zewnętrznych rośnie utrata ciepła, co wpływa na koszty ogrzewania zimą. Nie bez przyczyny najbardziej ekonomiczne oraz pasywne domy budowane są na prostych rzutach i przybierają formę prostopadłościanu. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na cenę budowy, ale także na opłaty podczas eksploatacji budynku.
Rodzaj dachu ma znaczenie
Aby zaoszczędzić podczas budowy domu, warto przemyśleć wybór dachu. Dach dwuspadowy to najczęściej stosowane rozwiązanie, będące optymalną opcją – jest prosty w wykonaniu, umożliwia aranżację użytkowego poddasza, a jego budowa wiąże się z umiarkowanymi kosztami. Droższą opcją jest dach wielopołaciowy, głównie ze względu na konieczność wykonania kalenic grzbietowych.
Najtańszą formą dachu jest dach płaski, inaczej zwany stropodachem. Jego niska cena związana jest z mniejszą powierzchnią, nawet w porównaniu do dachu dwuspadowego lub pulpitowego. Natomiast najdroższym wyborem będzie dach wielospadowy przekrywający dom o skomplikowanej bryle. Decydując się na taki dach, do kosztów budowy należy doliczyć grzbiety, naroża oraz kosze – wklęsłe elementy łączące sąsiadujące ze sobą połacie dachowe. Skomplikowany dach to także większa ilość rynien oraz rur spustowych.
Na cenę dachu wpływa także kąt nachylenia (im większy kąt, tym większa powierzchnia dachu, a to oznacza większy koszt) oraz obecność okien i lukarn, które wymagają specjalnych obróbek blacharskich.
Piwnica generuje dodatkowe koszty
Nowoczesne domy coraz częściej pozbawione są piwnic i wynika to z bardzo prostego powodu: tak jest taniej. Podpiwniczenie domu to nic innego, jak budowa kolejnej kondygnacji umiejscowionej pod ziemią. Wiąże się z istotnymi aspektami, takimi jak użycie odpowiedniego rodzaju ocieplenia czy wykonanie izolacji przeciwwilgociowej na większej powierzchni, niż w przypadku budynku niepodpiwniczonego. Dzięki rezygnacji z piwnicy możliwe jest obniżenie kosztów budowy o aż 30%, co stanowi niemałe oszczędności.
Ekonomiczną alternatywą jest zaprojektowanie poddasza użytkowego lub wygospodarowanie miejsca dla pomieszczenia gospodarczego na piętrze mieszkalnym.
Przegrody zewnętrzne a koszt budowy domu
Istnieje wiele sposobów, by dodać elewacji nieco oryginalności i charakteru. Jednym z nich są elementy wystające poza lico ściany, czyli np. wykusze i ryzality. Takie detale nie tylko podnoszą koszty budowy, lecz także zwiększają ryzyko powstawania mostków termicznych, przez które z domu ucieka ciepło oraz które mogą prowadzić do gromadzenia się wilgoci w przegrodach zewnętrznych. Konieczne jest odpowiednie ich zabezpieczenie oraz przeprowadzenie ciągłej izolacji przeciwwilgociowej i termicznej, a to generuje kolejne koszty.
Tarasy oraz balkony są nieodłącznym elementem domów i nie należy z nich rezygnować, a jedynie przemyśleć ich ilość. Każdy balkon to dodatkowy koszt związany z rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz odpowiednim zabezpieczeniem cieplnym i przeciwwilgociowym.
Jednym z istotniejszych aspektów wpływających na koszty budowy, jest wykończenie elewacji. Najtańszym rozwiązaniem jest otynkowanie budynku. Dużo droższymi opcjami są np. klinkier, drewno, wielkoformatowe płyty elewacyjne czy popularny w ostatnim czasie beton architektoniczny.
Cena okien zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar, materiały, z których zostały wyprodukowane, parametry termoizolacyjne, kolorystyka oraz sposób otwierania. Najdroższe są okna panoramiczne o dużych przeszkleniach i minimalnych podziałach, które znacznie zwiększają koszty budowy domu. Jest to modne i pożądane rozwiązanie, jednak warto wiedzieć, że samo wielkoformatowe szkło może być wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Decydując się na takie przeszklenia, nie warto iść na ustępstwa – panoramiczne okno o wysokim współczynniku przenikania ciepła będzie zwiększało koszty ogrzewania.
Rozważając wszelkie opcje, warto sięgnąć po kalkulatory budowlane, które umożliwią oszacowanie kosztów związanych z budową domu.