Jakie ogrzewanie do domu letniskowego będzie najlepsze?

Domek letniskowy z tarasem, sposoby ogrzewania domków na działkach rekreacyjnych
Rodzaje ogrzewania, jakie można zastosować w domku letniskowym, fot. Jacob
ikona podziel się
Opublikowano: 06.05.2024 r., 13:14 | Autor: Katarzyna Barczyk
Z reguły projekty domków letniskowych nie obejmują ogrzewania. Warto jednak pomyśleć o konkretnym systemie grzewczym, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z domku nie tylko w sezonie letnim, ale również jesienią, a nawet zimą. Zobacz, jaki rodzaj ogrzewania okaże się pod tym względem najlepszy.

Dlaczego warto ogrzewać domek letniskowy?

Wydaje się, że domek letniskowy z założenia powinien być zamieszkiwany tylko w sezonie letnim, gdy temperatura powietrza pozwala na uzyskanie w nim odpowiedniej temperatury. Należy jednak mieć na uwadze, że w Polsce pogody bywają kapryśne również wiosną lub latem. Jest to jeden z powodów, dla których warto zastanowić się nad instalacją ogrzewania.

Oprócz tego będziemy mogli korzystać z domku letniskowego również poza sezonem, a nawet zimą. Dzięki temu nie będziemy musieli się ograniczać do kilkudziesięciu dni w roku, ponieważ zazwyczaj z takiej działki rekreacyjnej korzystamy w dni urlopu lub też w czasie weekendów. Zobacz, jak wybrać właściwy domek na działkę.

Rodzaje ogrzewania do domku letniskowego

Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jakie ogrzewanie do domku letniskowego będzie najlepsze, warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi możliwościami. Okazuje się, że pod tym względem wcale nie musimy mieć aż tak bardzo ograniczonego wyboru.

Domki letniskowe najczęściej ogrzewamy przy pomocy:

 • Pieca typu koza - jest to wolnostojące urządzenie grzewcze, które koniecznie musi być podłączone do komina, przez który odprowadzany jest dym oraz spaliny. Do wyboru mamy piece wykonane z żeliwa lub stali. W przypadku tych pierwszych piecyk dłużej oddaje ciepło, chociaż rzeczywiście nagrzanie go zajmuje więcej czasu. Inaczej jest w przypadku piecyków typu koza wykonanych ze stali. Jednak dla odmiany, stalowe piecyki są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ wyposażone są szamot. To właśnie dzięki niemu dochodzi do całkowitego spalania spalin.
 • Ogrzewania elektrycznego - chcąc ogrzać cały domek letniskowy lub tylko jego wybraną część warto wybrać ogrzewanie elektryczne. Instalację można z powodzeniem zaplanować dopiero po wybudowaniu domku, ponieważ grzejniki oraz rurki prowadzi się na ścianach lub podłodze. Niestety minusem tego rozwiązania jest najczęściej dość wysoka cena za zużycie energii elektrycznej. Ponadto musimy przemyśleć sobie, czy w miejscu, w którym planujemy budowę lub mamy już wybudowany domek, nie dochodzi do przerw w dostawie prądu.
 • Ogrzewania gazowego, w tym również pieca na butlę gazową - nie zawsze domki letniskowe są już budowane na odludziu. Coraz częściej za miastem mamy również podłączenia budynku rekreacyjnego do sieci gazowej. Jednak wtedy tego typu ogrzewanie musimy zaplanować jeszcze na etapie budowy domku. Inaczej jest z piecykiem na butlę gazową. Zaletą takiego piecyka jest również to, że możemy go w każdej chwili przestawić w dowolne miejsce.
 • Grzejniki olejowe - propozycją ogrzewania domku letniskowego, która zalicza się do jednych z najtańszych, a także najmniej kłopotliwych pod względem zadbania o takie źródło ciepła, jest grzejnik olejowy. Jedynym problemem może być dość wysoka waga grzejnika, dlatego przemieszczanie go w dowolne miejsce często jest utrudnione. Natomiast bardzo dużą zaletą z pewnością jest to, że grzejnik nawet długo po wyłączeniu bardzo długo oddaje jeszcze ciepło.
 • Rekuperacji - idąc w kierunku nowoczesnych technologii, takim rozwiązaniem będzie rekuperacja. Mowa jest o wentylacji mechanicznej, która jest wyposażona w system odzyskiwania ciepła. Rekuperatory dbają o wymianę powietrza w budynku, a tym samym pozwalają na ogrzanie lub schłodzenie powietrza. Dlatego działają w zależności od potrzeby jak klimatyzacja, bądź system grzewczy.
Ogień w piecu typu koza, skuteczna metoda ogrzania domku letniskowego poza sezonem
Sposoby na ogrzanie domku letniskowego, by korzystać z niego poza sezonem., fot. PHOTOLIFESTYLE

Najlepszy system grzewczy do domku letniskowego

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego w dużej mierze będzie zależeć od wielu czynników. Jednym z nich jest to, na jakim etapie znajdują się nasze prace związane z budową domku letniskowego. W przypadku postawionego już domku możemy zdecydować się tylko na niektóre rozwiązania.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to kiedy chcemy korzystać z ogrzewania, a także, na jaką efektywność liczymy. Jeżeli chcemy tylko ewentualnie ogrzać swój domek w czasie chłodniejszych dni lub wczesną jesienią, to w zupełności sprawdzą się grzejniki elektryczne, grzejniki olejowe lub też piecyki gazowe. Natomiast chcąc przerobić domek letniskowy na domek całoroczny, to z pewnością lepiej zainwestować w piecyk typu koza, ogrzewanie gazowe lub rekuperację.

Nie bez znaczenia jest także to, jakie fundusze chcemy przeznaczyć na montaż instalacji grzewczej w domku letniskowym. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na pewne uwarunkowania, takie jak ewentualne przerwy w dostawie prądu, czy nawet możliwość podłączenia domku do sieci gazu ziemnego. Warto również taki aspekt skonsultować z ekipą budowlaną jeszcze przed rozpoczęciem prac, dzięki czemu można znaleźć optymalne rozwiązanie. Zobacz też, ile kosztują domki holenderskie.

Źródła:

 • https://www.mediaexpert.pl/poradniki/male-agd/grzejnik-olejowy-wady-i-zalety
 • https://centrumrekuperacji.pl/rekuperacja-i-ogrzewanie-w-domach-letniskowych-oszczednosci-w-sezonie/
 • https://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/ogrzewanie-w-teorii/cieplo24pl-efektywne-ogrzewanie-calorocznego-domku-letniskowego-oszczednosci-komfort-i-ekologia
 • https://www.archon.pl/koza-do-ogrzewania-art-10541
 • https://kratki.com/pl/blog/koza-czy-kominek
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto