Jakie okna wybrać, budując dom jednorodzinny?

Okno zamontowane w domu jednorodzinnym
Jak wybrać odpowiednie okna do domu jednorodzinnego?, fot. patrykolczak
ikona podziel się
Opublikowano: 25.04.2024 r., 16:55 | Autor: Ewa Majkusiak
Wybierając okna do domu jednorodzinnego, trzeba zwrócić uwagę na potrzeby mieszkańców, rodzaj budynku i możliwości. Obecnie na rynku dostępne jest wiele wariantów różniących się parametrami technicznymi, wyglądem i trwałością. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jakie okna wybrać, budując lub remontując dom jednorodzinny!

Najczęściej wybierane rodzaje i typu okien

Do domu jednorodzinnego można wybrać okna w jednym z wielu wariantów. Różnią się one zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. Ze względu na materiał wykonania wyróżnia się okna o ramie aluminiowej, drewnianej lub plastikowej. Aktualnie modele wykonane z tworzywa sztucznego są najchętniej wybierane – wynika to z ich dużej wytrzymałości, a przy tym również łatwości w pielęgnacji.

Okna można rozróżniać także ze względu na sposób otwierania skrzydeł. Aktualnie najczęściej spotyka się okna rozwierane lub uchylno-rozwierane. To standardowy, bardzo popularny model. Poza nim na rynku dostępne są także warianty przesuwne (np. balkonowe), odchylne oraz wyłazowe. Okna można podzielić na kategorie także ze względu na miejsce montażu. Standardowe okna nazywane są elewacyjnymi. Na rynku dostępne są także dachowe, określane również mianem okien połaciowych (najpopularniejszym wariantem są okna kolankowe).

Okna montowane w domach jednorodzinnych można podzielić ze względu na ich konstrukcje. Modele jednoramowe składają się wyłącznie z ościeżnicy oraz jednego skrzydła otwieranego do wewnątrz. Okna zespolone zawierają dwa scalone ze sobą skrzydła, natomiast modele ościeżnicowe mają jedno skrzydło otwierane do wewnątrz, a drugie do zewnątrz.

Kluczową kwestią, która wpływa na jakość okien, jest również ilość szyb. Ma ona bezpośredni wpływ na parametry izolacji – zarówno termicznej, jak i akustycznej. Obecnie najczęściej spotyka się wariant 2 lub 3 szybowy, lecz można zamówić 4.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie okna tarasowe wybrać, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając okna do domu jednorodzinnego?

Wybierając okna do domu jednorodzinnego, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa i komfortu. Wysokiej jakości ochrona antywłamaniowa w połączeniu z prawidłową izolacją termiczną gwarantuje wysoką funkcjonalność wybranego modelu.

Rodziny z małymi dziećmi powinny zwrócić uwagę także na kwestie dodatkowych zabezpieczeń, które mogą uchronić maluchy przed upadkiem, np. klamki na kluczyk, które uniemożliwiają samodzielne otwarcie. W przypadku domów zlokalizowanych w głośnej okolicy zaleca się wybranie okien chroniących przed hałasami – kluczowy w tym przypadku jest współczynnik Rw.

W trakcie remontu liczy się również czas, a w wielu przypadkach także cena. Niemniej jednak warto mieć na uwadze fakt, że okna są inwestycją na wiele lat i zazwyczaj nie opłaca się na nich oszczędzać, kosztem późniejszego komfortu i bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy wybrać okna dwuszybowe, czy trzyszybowe, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Dom jednorodzinny z zamontowanymi wysokiej jakości oknami
Zasady dobieranie okien do domu jednorodzinnego, fot. maciejr23

Jakie okna będą najłatwiejsze w montażu i najtrwalsze?

Wpływ na proces montażu okien będzie miał przede wszystkim materiał, z którego został wykonany mur. Z tego względu najłatwiej jest zamontować okna w nowym budownictwie, a najtrudniej podczas wymiany w starym budynku, np. kamienicy. Bez trudu można założyć okna elewacyjne, lecz w przypadku modeli dachowych, czas na wykonanie usługi z pewnością będzie dłuższy.

Trwałość okien zależy w dużej mierze od materiałów, z których zostały wykonane. Choć aktualnie najczęściej spotyka się modele PVC, przyjmuje się, że to te drewniane są najtrwalsze. Mimo to warto mieć na uwadze także kwestie czasu potrzebnego na ich pielęgnacje i prawidłową impregnację.

Jeśli chcesz wiedzieć, czym charakteryzują się okna pasywne, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła:

  • https://www.extradom.pl/porady/artykul-na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-okien
  • https://www.mgprojekt.com.pl/blog/jak-wybrac-okna/
  • https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/jak-wybrac-okna-do-domu/
  • https://www.okna-pasywne.pl/inspiracje/poradnik-okienny/jakie-okna-do-domku-jednorodzinnego/
  • https://www.muratorplus.pl/technika/okna-drzwi/jakie-okna-do-domu-wybrac-aby-nie-zalowac-decyzji-11-waznych-parametrow-przy-wyborze-okien-aa-aykf-5syv-R8EN.html
  • https://dostawaokien.pl/pl/blog/okna-do-domu-lub-domu-jednorodzinnego-jakie-okna-wybrac-do-domu-107
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto