Jakie podłogi wybrać do domu jednorodzinnego? Czy naturalne materiały są lepsze?

Pokój dzienny w trakcie remontu
Jak wybrać podłogę do domu jednorodzinnego?, fot. Studio Harmony
ikona podziel się
Opublikowano: 28.04.2024 r., 7:21 | Autor: Ewa Majkusiak
Wybór odpowiedniej podłogi do domu jednorodzinnego przekłada się na komfort codziennego użytkowania. Materiał musi być odporny na uszkodzenia, przyjemny w dotyku i łatwy w czyszczeniu. Jak wybrać odpowiedni? Przeanalizuj wady i zalety kilku możliwości i wybierz świadomie!

Podłoga drewniana czy porządne panele – co lepiej sprawdzi się w pokoju dziennym?

Pokój dzienny, nazywany także salonem lub dużym pokojem to jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc w całym domu. To tam świętuje się ważne uroczystości, spędza wolny czas i celebruje chwile z rodziną. Również w sytuacjach bardziej formalnych, gdy gospodarzy odwiedzają goście, zwykle to właśnie tam przebywają. Z tego względu musi być to pokój pozwalający nie tylko na odpoczynek, ale również na eleganckie przyjęcie rodziny oraz przyjaciół.

W efekcie meble, dodatki, oświetlenie oraz podłoga muszą być tak dobrane, aby umożliwiały pełnienie różnorodnych funkcji. W pokoju dziennym wiele osób chętnie układa panele laminowane lub podłogę drewnianą. W zależności od budżetu i trybu życia oba te rozwiązania sprawdzą się równie dobrze.

Osoby zapracowane, mające małe dzieci i zwierzęta, obawiają się podłogi drewniane. Ze względu na konieczność regularnej impregnacji oraz większe ryzyko trudnych do usunięcia uszkodzeń, preferują praktyczne i nadal bardzo efektowne, panele laminowane lub winylowe. Wizualnie jest to wybór bardzo podobny, a ze względu na użyte materiały – bardzo funkcjonalny.

Mimo to, jeśli tryb życia właścicieli na to pozwala, możliwość wybrania naturalnego drewna jest świetną opcją. To materiał przyjemny w dotyku, ciepły i ponadczasowy. Przy odrobinie uwagi, będzie bardzo efektowny przez wiele lat.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie właściwości mają panele laminowane, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Jaki materiał wybrać na podłogę w łazience i przedpokoju?

Łazienka jest pomieszczeniem o znacznie wyższej wilgotności niż pozostałe. Z tego względu domyślnym wyborem zazwyczaj są płytki o różnych wzorach, wielkościach i wykończeniach. To bardzo praktyczne rozwiązanie – nie tylko odporne na wodę, ale również bardzo łatwe w czyszczeniu. Jeśli wizualny efekt płytek nie jest jednak wystarczający, ciekawym pomysłem są płytki imitujące drewno. Można ułożyć je na wzór parkietu lub paneli – pozwolą cieszyć się efektem drewnianej podłogi, bez konieczności inwestowania w egzotyczne, odporne na wilgoć drewno.

W przypadku przedpokoju, pralni czy spiżarni, kluczową cechą dobrze dobranej podłogi jest jej wytrzymałość. Są to pomieszczenia, w których może pojawić się wilgoć, zabrudzenia, błoto czy detergenty. Z tego względu zaleca się wybranie gresu – to odporny, praktyczny materiał. Aktualnie można z łatwością dobrać wzór pasujący do różnorodnych stylów. Warianty jednolite, drewnopodobne czy pełne barwnych wzorów sprawdzą się w każdym domu.  

Jeśli chcesz wiedzieć, czy gres drewnopodobny to dobre rozwiązanie, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Salon z efektownym parkietem drewnianym
Podłoga naturalna czy laminowana do domu jednorodzinnego?, fot. FollowTheFlow

Wykładzina i dywany – źródła kurzu czy obowiązkowy element salonu?

Do pokoju dziennego, sypialni czy pokoiku dziecięcego wiele osób chce wybrać dywan lub wykładzinę dywanową. Nie tylko ze względu na przytulny efekt wizualny, ale również praktyczny – dywany są ciepłe i miękkie, a chodząc po nich boso, czy siadając do zabawy z maluchem, szybko doceni się te zalety.

Niemniej jednak niektórzy obawiają się problemu z kurzem i roztoczami. Przy regularnym odkurzaniu i praniu dywanów z pomocą profesjonalnych środków, nie powinno stanowić to dużego kłopotu. Aktualnie dostępne są odkurzacze autonomiczne, które ułatwiają codzienne odkurzanie, a co większych porządków sprawdzi się wariant wodny – usunie on wszystkie zabrudzenia.

Jeśli chcesz wiedzieć, czym charakteryzują się panele z fugą V, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła:

  • https://www.dobredomy.pl/poradnik/wnetrze-twoich-marzen/drewno-czy-wykladziny-z-naturalnych-surowcow-co-wybrac/
  • https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/jaka-podloge-wybrac-do-domu/3897/
  • https://www.parkietstyl.com.pl/pl/jak-wybrac-najlepsze-panele-podlogowe-do-domu
  • https://loftful.pl/jaka-podloge-wybrac-do-domu/
  • https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,zdrowa-podloga---jaka-wybrac-do-swojego-domu-,artykul,02942156.html
  • https://gremont.pl/co-na-podloge-deski-czy-panele/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto