Fachowcy twierdzą, że te prace budowlane można prowadzić zimą. Czy to na pewno bezpieczne?
Zima to czas, gdy wielu inwestorów wstrzymuje prace budowlane. Przeszkodą okazują się bowiem opady śniegu, niska temperatura i krótkie dni. Odpowiednio zaplanowane działania można jednak realizować nawet w chłodniejszych miesiącach. Sprawdź, jakie prace budowlane można wykonywać zimą oraz w jaki sposób się do nich przygotować.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego warto przeprowadzać prace budowlane zimą?
Zima jest wymagająca, jednak można w niej szukać wielu korzyści – również, jeśli chodzi o budowlankę. Niektórzy uważają, że w zimowych miesiącach warto przeprowadzać prace budowlane. Co za tym przemawia?
- W okresie zimowym jest niższe zapotrzebowanie na materiały i usługi budowlane. Skutkuje to często atrakcyjniejszymi, mniejszymi cenami.
- Wiele firm budowlanych ma mniejsze obłożenie zimą, dzięki czemu prościej o dostępność fachowców.
- Urzędy zimą mogą szybciej rozpatrywać wnioski na pozwolenie na budowę, ponieważ otrzymują mniejszą liczbę zgłoszeń.
Prace budowlane, które można przeprowadzać zimą
Mimo że nie każda aktywność budowlana rekomendowana jest w niskiej temperaturze, wiele prac wciąż wykonywać można zimą.
- Fundamenty i prace naziemne – można przeprowadzać takie prace w zimie, o ile grunt nie jest zamarznięty na głębokość większą niż 0,5 m. Gdy zamarznie głębiej, należy podgrzewać go nagrzewnicą lub użyć izolacji termicznej (np. specjalnych mat termoizolacyjnych).
- Prace wykończeniowe w budynku – zimą wykonywać można m.in. montaż instalacji elektrycznych, grzewczych i wodno-kanalizacyjnych. Można również przeprowadzać tynkowanie i szpachlowanie ścian, układać płytki i panele podłogowe, a także malować ściany, jeśli w pomieszczeniu jest odpowiednia temperatura.
- Montaż drzwi, okien – jeśli prace wykonywane są szybko, aby zminimalizować straty ciepła w budynku, zimą można wymieniać lub montować okna oraz drzwi.
- Stolarka i drewniane konstrukcje – zimą można budować domki letniskowe, wiaty i altanki. W niższej temperaturze drewno jest mniej podatne na spowodowane wilgocią odkształcenia.
- Prace izolacyjne i elewacyjne – w chłodniejsze miesiące przeprowadzać można prace elewacyjne, takie jak montaż systemów wentylacyjnych lub ocieplenie budynku. Należy jednak korzystać z materiałów przeznaczonych do pracy w niskiej temperaturze.
Jak przygotować się do prac budowlanych zimą?
W zimie kluczowe jest staranne zaplanowanie harmonogramu prac. Powinno się więc uwzględnić m.in. krótsze dni robocze, konieczność magazynowania materiałów w ogrzewanych pomieszczeniach oraz możliwość opóźnień wynikających z pogody.
Na placu budowy zapewnić należy też odpowiednie warunki. Warto pamiętać o m.in.:
- Zakupie zimowych ubrań ochronnych dla fachowców.
- Używaniu folii ochronnej do osłonięcia miejsc pracy i materiałów.
- Stosowaniu przenośnych nagrzewnic w zamkniętych pomieszczeniach.
Jak czytamy na portalu Onet.pl, materiały budowlane używane zimą należy przystosować do pracy w niskiej temperaturze. Na rynku można dostać dodatki przeciwmrozowe do betonu, specjalne kleje i pianki montażowe odporne na mróz, a także zimowe zaprawy tynkarskie i murarskie.
Wyzwania budowlane zimą – czy to dobry czas na budowę?
Jednym z najtrudniejszych wyzwań budowania zimą jest zamarzanie wody. Można jednak poradzić sobie z tym problemem, używając specjalnych podgrzewaczy. Bezpieczeństwo na budowie zwiększy regularne odśnieżanie i posypywanie ścieżek wokół obiektu piaskiem. Warto stosować też materiały szybkowiążące, zwłaszcza że zimą dużym wyzwaniem na budowie jest wydłużony czas schnięcia materiałów.
Czy zima jest zatem dobrym czasem na budowę? Oczywiście, że tak. Prace budowlane są możliwe i przynieść mogą wiele korzyści, o ile zostaną dobrze zaplanowane i będą realizowane z zachowaniem odpowiednich standardów. Pamiętać trzeba jednak o m.in. stosowaniu odpowiednich materiałów i technologii, a także dostosowaniu harmonogramu do warunków atmosferycznych. Inwestycja będzie dzięki temu postępować bez dużych przestojów.
Dzięki wykorzystaniu zimy do realizacji niektórych prac budowlanych można oszczędzić czas i korzystać z sezonowych obniżek cen. Najważniejsze jednak, aby dokładnie się przygotować i zatrudnić specjalistów, którzy podołają wyzwaniom związanym z budową zimą.