Jakie warunki musi spełnić domek letniskowy?
Domek letniskowy często bywa marzeniem dla wielu osób. Mimo że postawienie takiego domku wymaga mniej formalności niż tradycyjnego, nie możemy pozwolić sobie na zupełnie swobodne działanie. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić domek letniskowy, aby móc go użytkować zgodnie z prawem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domek letniskowy – warunki, które musi spełnić
Domek letniskowy przeznaczony jest do użytkowania innego niż tradycyjny. Celem nie powinno być więc zamieszkanie go na stałe, ale zamieszkanie czasowe (np. w okresie wakacyjnym). Okazjonalne użytkowanie domku letniskowego zgodne jest z art. 29 pkt 2a Ustawy Prawa Budowlanego. Warto od razu podkreślić, że bez pozwolenia wybudować można domek, ale tylko jednokondygnacyjny – czyli bez poddasza użytkowego. Jeśli domek będzie mieć poddasze, zostanie wówczas potraktowany jako budynek z drugą kondygnacją. Chyba że zdecydujemy się na poddasze nieużytkowe o wysokości mniejszej niż 2,2 m. Jakie warunki powinien spełnić domek letniskowy?
- Musi być zbudowany według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To niezwykle ważny dokument wskazujący na to, jak wygląda otoczenie domku letniskowego i jak w kolejnych latach będzie się ono kształtować.
- Powinien mieć sprecyzowane wymiary, takie jak wysokość budynku czy nawet kąt nachylenia połaci dachowej.
- Jeśli na działce nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy samodzielnie uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
- Domek letniskowy musi być wolnostojący i parterowy. Może mieć jednak otwartą antresolę.
- Budynek nie może przekraczać 35 m2 lub 70 m2, jeśli rozpiętość elementów konstrukcyjnych wynosi do 6 m, a wysięg wsporników ma do 2 m.
- Na każde 500 m2 działki nie może przypadać więcej niż jeden domek letniskowy.
Budowa domku letniskowego na zgłoszenie a na pozwolenie
Budowa domku letniskowego różni się w zależności od m.in. projektu. Podstawowe różnice między obiektami dotyczą typu zabudowy, powierzchni użytkowej, wykorzystanych rozwiązań i technologii. W przypadku budowy domku letniskowego 35 m2 lub 70 m2 nie trzeba będzie spełniać dużych formalności. Nie będzie wymagane pozwolenie na jego budowę, jeśli domek spełni swoje funkcje użytkowe i posłuży do wypoczynku sezonowego. Łatwiej i sprawniej wybudować domek na zgłoszenie niż na pozwolenie. Nie jest wymagany bowiem projekt budowlany – dokumenty można sporządzić bez pomocy specjalistów. Jak już wspominaliśmy, na zgłoszenie nie można wybudować poddasza użytkowego – chyba że jest to antresola nie będąca (zgodnie z prawem budowlanym) kondygnacją.
Inaczej wygląda domek letniskowy na pozwolenie. W przypadku budowy takiego domku należy zgromadzić te same dokumenty, jak przy budynku mieszkalnym. Projektant będzie musiał przygotować projekt budowlany, który należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę. Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję o jego zatwierdzeniu, koniecznie zarejestruj dziennik budowy i zatrudnij kierownika budowy. Później należy zgłosić rozpoczęcie robót w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. W formularzu zgłoszeniowym zaznaczyć trzeba m.in. zakres, termin rozpoczęcia, sposób wykonania, a także potwierdzić prawo do działki. Budowę domku letniskowego należy zgłosić nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem. Jeśli do tego czasu urząd nie zgłosi zastrzeżeń, można zaczynać budowę.
O czym jeszcze pamiętać, budując domek letniskowy?
Zdecyduj się na taki domek letniskowy, który będzie zarówno komfortowy, jak i funkcjonalny. Jeśli chcesz spędzić w nim wakacje, warto, aby miał dużo miejsca do przechowywania przedmiotów. Przestrzeń należy dostosować do ilości osób, które będą tam odpoczywać. Warto dopasować projekt do swoich własnych potrzeb lub nieco zmodyfikować wybrany, który najbardziej ci się podoba.
Mnóstwo firm oferuje również gotowe projekty domków letniskowych. Najpopularniejsze są to takie do 35 m2. Dużą zaletą rozwiązania jest oszczędność czasu. Firmy oferują bowiem nie tylko projekty, ale i budowę takich nieruchomości. Popularne domki modułowe produkowane są w specjalnych halach, a ich montaż na działce trwa do 3 dni. To też tańsza opcja niż klasyczny dom murowany.
Źródła:
- https://www.archon.pl/budowa-domku-letniskowego-art-10242
- https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/domek-letniskowy-jakie-warunki-musi-spelniac-w-mysl-prawa-budowlanego/9969/