Pogoda i klimat sprzyjają branży budowlanej. Kiedy najlepiej planować budowę?
Nietrudno zauważyć, że zimy w Polsce już od dłuższego czasu nie należą do najchłodniejszych. Ma to swoje plusy i minusy, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób zmiany klimatyczne, które zachodzą nie tylko w naszym kraju, mogą wpływać na budownictwo? Jeżeli nie, musisz wiedzieć, że zależność ta jest całkiem spora. A na czym dokładnie polega?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy łagodna zima pozwala wcześniej rozpocząć prace budowlane?
Łagodne zimy sprawiają, że coraz więcej osób i firm decyduje się rozpocząć wznoszenie różnego rodzaju obiektów już na początku roku. Skoro bowiem mróz nie daje się we znaki tak jak dawniej, a opady śniegu uległy wyraźnemu zmniejszeniu w stosunku do tych sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, nie trzeba z utęsknieniem wyglądać wiosny. Tym bardziej, jeśli terminy „gonią” i wypadałoby skończyć daną inwestycję możliwie jak najszybciej…
Czy jednak rzeczywiście każdy rodzaj prac o charakterze budowlanym warto przeprowadzać w momencie, gdy trwa jeszcze kalendarzowa zima? To zależy, czy rzeczywiście przebiega w wystarczająco łagodny sposób. Jeżeli opadów deszczu i śniegu jest stosunkowo mało, a temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie minimum 5° Celsjusza przez całą dobę, wówczas można zaryzykować wykonanie różnego rodzaju robót ziemnych. Trwałość uzyskanej w przyszłości konstrukcji nie powinna bowiem na tym ucierpieć, a może zostać oddana do użytku o wiele prędzej.
Warto też wspomnieć, że poszczególne prace ziemne mogą być wykonywane nawet podczas przymrozków. Warunkiem jest jednak użycie materiałów o odpowiednich parametrach. Jeżeli więc ktoś będzie zmuszony użyć np. zaprawy cementowej, dobrze byłoby, gdyby skorzystał z takiej, która charakteryzuje się właściwościami „antymrozowymi”. Na rynku można znaleźć coraz więcej tego typu produktów, a także wiele innych, pozwalających w bezpieczniejszy sposób przystąpić do pracy na budowie w czasie zimy.
Jak zmiany klimatyczne mogą wpływać na projektowanie obiektów?
Bardzo istotne w przypadku wznoszenia budynków jest to, na jakiego rodzaju gruncie mają one powstać. Aby uzyskać pożądane efekty, warto wybrać taki, które okaże się jak najmniej grząski. Przed wbiciem łopaty w ziemię, należy więc sprawdzić, w jakim stopniu na jej stan wpłynęły opady deszczu, a także topniejący śnieg. Im mniej wsiąkniętej w ich wyniku wody w gruncie, tym lepiej. Jeśli jednak okaże się, że ziemia jest zbyt mokra, zaleca się poczekać, aż pogoda ulegnie stabilizacji, a pierwsze promienie wiosennego słońca ułatwią jej wysuszenie.
A skoro o opadach śniegu wspomnieliśmy, należy zaznaczyć, że fakt, iż występuje on w coraz mniejszej ilości, również ma duże znaczenie dla branży budowlanej. Dlaczego? Niektóre projekty domów i innych obiektów mogą bowiem uwzględniać m.in. mniejszy poziom obciążenia śniegowego dachów. I choć z jednej strony pozwala to zaoszczędzić pieniądze i czas potrzebne do ukończenia prac nad danym budynkiem, to z drugiej niesie za sobą spore ryzyko.
Nigdy w końcu nie wiadomo, czy kolejna zima nie okaże się dużo trudniejsza do zniesienia od poprzedniej. A wystąpienie opadów śniegu – zwłaszcza mokrego i ciężkiego – może sprawić, że nienależycie wykonany dach zacznie stanowić zagrożenie dla każdego, kto się pod nim znajduje. Warto zatem zawsze pamiętać, że zmiany klimatyczne nie muszą być zatem zauważalne w takim samym stopniu każdego następnego roku. Czasem będą one mniej, a kiedy indziej bardziej sprzyjające branży budowlanej. Dlatego dach i inne partie obiektów zawsze powinno wznosić się zgodnie z obowiązującymi w ich przypadku normami, jak PN-80 B-02010, która dotyczy kwestii obciążenia śniegiem właśnie.
Kiedy zmiany klimatyczne mogą być niebezpieczne dla budynków?
Zachodzące w Polsce zmiany klimatyczne sprawiają, że należy uwzględnić je jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, czyli na etapie projektowania danego budynku. I dotyczy to w tym samym stopniu posadowienia, jak i konstrukcji nośnej. W obecnych czasach bardzo duże znaczenie dla komfortu użytkowania poszczególnych obiektów ma również ich otoczenie. Chodzi tu przede wszystkim o sieci kanalizacyjne. Gwałtowne roztopy mogą doprowadzić do tego, że nieodpowiednio zaprojektowane i wykonane układy przewodów nie podołają wyzwaniom, jakie niesie za sobą zmieniający się klimat.
Choć w powyższych akapitach skupiliśmy się przede wszystkim na zmianach klimatu w okresie zimowy, trzeba pamiętać, że także inne pory roku nie wyglądają już tak jak dawniej. Coraz częściej występujące susze niosą za sobą ryzyko wystąpienia pożarów na poszczególnych terenach, a w związku z tym – również spłonięcia budynków. Można zatem spodziewać się, że w wytyczne dotyczące wznoszenia obiektów będą z biegiem czasu zmuszać do zapewnienia nowym obiektom większej ochrony przeciwpożarowej.
Nie da się również nie zauważyć, że wraz z biegiem czasu na terenie Polski dochodzi do wstępowania gwałtownych burz. Stanowią one duże zagrożenie nie tylko dla starszych konstrukcji, ale również tych najnowszych. Na pewno więc każdy odpowiedzialny za wznoszenie kolejnych będzie musiał działać w taki sposób, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia domów np. przez silne podmuchy wiatru. Zalecenia w zakresie budownictwa będą zaś stawać się coraz bardziej restrykcyjne.
Źródła:
- https://klimatolodzy.pl/index.php/pl/baza-wiedzy/klimat-w-miescie/klimat-a-budownictwo
- https://www.wnp.pl/budownictwo/czegos-takiego-jeszcze-w-budowlance-nie-bylo,810721.html
- https://inzynierbudownictwa.pl/wplyw-zmian-klimatu-na-infrastrukture-budowlana/