Kto płaci za płot między sąsiadami? Czy sąsiad musi się dołożyć?
Ogrodzenie między działkami często bywa powodem sporów. Wielu z nas nie wie, kto powinien płacić za postawienie płotu między sąsiadami. Co zrobić, gdy to my chcemy stawiać płot? Czy w takim przypadku sąsiad powinien się dołożyć? Warto wiedzieć, co na ten temat mówi prawo, ponieważ dogadanie się z sąsiadami nie zawsze jest oczywiste.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co na płot między sąsiadami mówią przepisy?
Na nowo podzielonych działkach, gdzie budują się ludzie, często pojawiają się problemy między sąsiadami. Jednym z kluczowych jest fakt, jak powinien wyglądać płot. Kwestią sporną bywa też koszt ogrodzenia. Niektórzy sądzą, że obowiązuje reguła prawej strony, czyli każdy buduje ogrodzenie od ulicy oraz z prawej strony, patrząc od frontu. Reguła ta kompletnie się jednak nie sprawdza, ponieważ nie ma o niej mowy w obowiązujących przepisach prawa. W związku z tym ciężko o jej wyegzekwowanie.
Kupując działkę leżącą pomiędzy już zagospodarowanymi i ogrodzonymi nieruchomościami, pojawia się inny problem – płot z każdej strony wygląda inaczej. Jeśli zdecydujemy się postawić ogrodzenie, które nie spełnia ściśle określonych wymogów w przepisie prawa, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Należy dostosować się również do decyzji o warunkach zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania. Jeśli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z tym, że płot trzeba będzie przesunąć, przebudować, naprawić, a nawet całkiem rozebrać.
Kto płaci za płot między sąsiadami?
W przepisach prawa nie ma uregulowanej kwestii związanej z finansowaniem budowy ogrodzenia. Art. 154 § 1 Kodeksu cywilnego mówi o tym, że mury i inne tego typu ogrodzenia znajdujące się na granicy sąsiadujących gruntów służą do użytku wspólnego przez sąsiadów. Art. 154 § 2 tego samego kodeksu wyraźnie wskazuje na to, że korzystający z nich ludzie powinni wspólnie ponosić koszty ich utrzymana.
Obowiązek nie dotyczy jednak kosztów postawienia nowego ogrodzenia. Nie ma podstaw prawnych do obciążania sąsiada kosztami poniesionymi w związku z budową nowego płotu, jeśli sąsiad nie jest zainteresowany ogrodzeniem. Płot powinien zapobiegać naruszaniu własności prywatnej, więc koszt budowy dotyczy osób, których własność ma być przez niego chroniona. Jeśli właściciel nieruchomości, który chce postawić ogrodzenie, nie dogada się z sąsiadem, będzie zmuszony do samodzielnego sfinansowania inwestycji.
Prawo wskazuje na to, że po samodzielnym postawieniu ogrodzenia można domagać się od sąsiada, aby ten współfinansował jego ewentualny remont i naprawę. Problem może pojawić się jednak wówczas, gdy stare ogrodzenie zostanie całkiem zniszczone. Nie będzie wówczas mowy o remoncie, a budowie nowego ogrodzenia. W takim przypadku koszt poniesie właściciel, który będzie chciał wyremontować płot.
Płot na granicy bez zgody sąsiada – czy można postawić?
Nie musisz pytać sąsiada o zgodę na to, czy możesz postawić ogrodzenie na granicy. Trzeba jednak spełniać pewne warunki. Jeśli ogrodzenie będzie znajdować się wyłącznie po naszej stronie działki i żaden element nie będzie nachodził na grunt sąsiada, jego zgoda nie jest potrzebna. W innym przypadku, gdy ogrodzenie wejdzie na jego ziemię, sąsiad będzie musiał wyrazić zgodę na postawienie płotu między działkami. Jeśli naruszysz sąsiedni teren, możesz zostać zmuszony do demontażu ogrodzenia. Mało tego, sąsiad sam będzie mógł dokonać rozbiórki płotu i obarczyć cię związanymi z tym kosztami.
Jeśli chcesz więc postawić płot na granicy działek, najlepiej zapytać sąsiada o zgodę i spisać z nim umowę. W ten sposób możesz się zabezpieczyć przed ewentualnymi roszczeniami czy nagłym sprzeciwem sąsiada. Jeśli inwestycja okazuje się korzystna dla obu stron, warto wynegocjować podział kosztów. Być może sąsiad ostatecznie przystanie na takie rozwiązanie.