Legendarne Elizeum w Warszawie przejdzie długo wyczekiwany remont!

Warszawa, jakie znaczenie dla niej ma legendarne Elizeum?
Kiedy można spodziewać się remontu stołecznego Elizeum?, fot. domena publiczna, lic. CC BY-SA 3.0 pl, autor: Adrian Grycuk
ikona podziel się
Opublikowano: 13.05.2024 r., 8:52 | Autor: Adrian Kowalczyk
Warszawa to miasto, w którym nie brakuje zabytków wymagających pilnego remontu. Jeden z nich – legendarne Elizeum – już niebawem może się go wreszcie doczekać. Władze stolicy poinformowały bowiem, że za sprawą dotacji z „Rządowego programu odbudowy zabytków” wspomniany obiekt zyskał szansę otrzymania nowego życia. Więcej o planie przywrócenia mu dawnej świetności piszemy poniżej.

Dlaczego warto dbać o miejskie zabytki?

Dbanie o zabytki w miastach ( i nie tylko) ma kluczowe znaczenie z kilku względów. Po pierwsze, są one bezcennym dziedzictwem kulturowym, które łączy przeszłość z teraźniejszością, oferując obecnym i przyszłym pokoleniom wgląd w historyczne konteksty, które ukształtowały współczesne społeczeństwo. Zabytki stanowią fizyczne świadectwo minionych epok, tradycji, zwyczajów i zmian, które przeżywało miasto oraz jego mieszkańcy. Zachowanie tych artefaktów umożliwia więc edukację historyczną oraz kulturalną, inspirując lokalne społeczności i turystów.

Poza tym ochrona zabytków przyczynia się do utrzymania tożsamości miejskiej i wpływa na estetykę danego terenu. Dawne budynki i ulice często stanowią fundament dla charakterystycznego obrazu miasta, co jest nie tylko źródłem lokalnej dumy, ale także atrakcyjnym elementem przyciągającym turystów. Z tym zaś wiążą się korzyści ekonomiczne, gdyż turystyka kulturowa i historyczna generuje znaczne przychody. Inwestycje w zachowanie zabytków są więc nie tylko wyrazem szacunku dla przeszłości, ale także praktycznym działaniem wspierającym lokalną gospodarkę.

Elizeum w Warszawie – po co i dzięki komu powstało?

Elizeum to historyczny kompleks ogrodowy i pałacowy, powstały na terenie Warszawy. Jego nazwa pochodzi od Pól Elizejskich – mitycznego miejsca spoczynku bohaterów w mitologii greckiej, co miało nadawać temu miejscu charakter idyllicznej przystani. Elizeum powstało w XVIII wieku na życzenie Kazimierza Poniatowskiego, który był bratem ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ten ulokowany pod ziemią salon (a w zasadzie jego pozostałości) znajduje się w dzisiejszym Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego przy ul. Książęcej.

Elizeum otoczone było rozległym ogrodem, który uchodził za wyjątkowy dzięki charakterystycznemu dla niego bogactwu roślin i zaawansowanym rozwiązaniom ogrodniczym. Tereny zieleni zostały zaprojektowane tak, aby dostarczać wrażeń estetycznych oraz służyć jako miejsce relaksu i rozrywki dla arystokracji i elit dawnej Warszawy. Kompleks słynął przede wszystkim z eleganckich salonów, które przyciągały miłośników wystawnego życia z różnych krajów świata.

Kim byli najbardziej rozpustni polscy arystokraci? Sprawdź!

Na czym będzie polegać remont stołecznego Elizeum?

Większość kompleksu Elizeum nie przetrwała do dzisiejszych czasów, ponieważ uległa zniszczeniu w czasie licznych wojen i konfliktów, które nawiedziły Warszawę, a zwłaszcza w XIX i XX wieku. Na szczęście wygląda na to, że już niebawem stołeczny zabytek zostanie poddany gruntownemu remontowi. Jak bowiem poinformował Urząd Miasta Warszawa, zdołał on uzyskać pozwolenie na budowę, a co za tym idzie – ogłoszenie przetargu, w ramach którego zostanie wyłoniony wykonawca prac mających na celu przywrócić Elizeum choć część jego dawnego blasku.

Mieszkańcy Warszawy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Sam pierwszy etap prac ma bowiem potrwać około 36 miesięcy. Nadzór nad ich przebiegiem obejmie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Na początku najistotniejsze będzie odpowiednie zabezpieczenie budowli poprzez „odcięcie” jej kontaktu z dopływającą wodą. A kiedy już do tego dojdzie i obiekt zostanie dokładnie osuszony, wszczęty zostanie kolejny etap prac – tym razem izolacyjnych. Obiekt ulegnie zadaszeniu, a remontowi zostaną poddane mury. Co ciekawe, nowa izolacja ma powstać z gliny, dzięki czemu będzie przypominać swój pierwowzór.

Których zabytków w Warszawie już nie ma? Sprawdź naszą listę!

Warszawska ulica, do jakich zabytków może doprowadzić mieszkańców stolicy?
Mieszkańcy Warszawy zyskają kolejny wyremontowany zabytek?, fot. marsad

Źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Elizeum_w_Warszawie
  • https://um.warszawa.pl/waw/zabytki/-/elizeum-mamy-pozwolenie-na-budowe
  • https://www.whitemad.pl/warszawskie-elizeum-niezwykla-budowla-szykuje-sie-do-wielkiego-remontu/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto