Niedoszła ikona Warszawy. Historia niezrealizowanego Lilium Tower

Lilium Tower miał zmienić panoramę Warszawy i stać się jednym z najwyższych budynków w Europie. Zaprojektowany przez słynną Zahę Hadid wieżowiec wzbudzał zachwyt i ogromne emocje, ale nigdy nie został zbudowany. Co stanęło na przeszkodzie jego realizacji i czy Warszawa jeszcze kiedyś zobaczy ten futurystyczny projekt?
Z tego artykułu dowiesz się:
Miał być wyższy niż Pałac Kultury i Nauki
Lilium Tower to wieżowiec, który kształtem nawiązywać miał do kwiatu lilii – stąd wzięła się zresztą jego nazwa. Niektórym budynek mocniej kojarzył się jednak z kolbą kukurydzy. Pierwotnie stanąć miał obok hotelu Marriott w Warszawie – na rogu ulicy Chałbińskiego i Al. Jerozolimskich. Lilium Tower wymyślono na planie krzyża. Miało znaleźć się tam wiele luksusowych, nowoczesnych apartamentów, a na szczycie wieżowca wybudowany byłby basen. Budynek z 76-piętrami składałby się z czterech połączonych trzonem windowym skrzydeł. Na zaokrąglonym szczycie Lilium Tower powstać miała restauracja i skybar. Sprawdź listę najwyższych budynków świata.
Po raz pierwszy wizualizację wieżowca zaprezentowano w 2007 roku. Wówczas oficjalnie też potwierdzono, że za projekt odpowiedzialna jest słynna architektka, Zaha Hadid. Brytyjka, która urodziła się w Iranie, była wtedy najsłynniejszą architektką na świecie. Udało się jej zdobyć prawie każdą nagrodę związaną z projektowaniem. Koniec budowy Lilium Tower zapowiadany był na 2012 rok, co zbiegało się z datą piłkarskiego Euro w Warszawie. Już samo ogłoszenie, że tak ogromny i luksusowy wieżowiec ma powstać w stolicy Polski, wywołało ogromne poruszenie. Po pierwsze, za projekt odpowiadała znana na całym świecie architekt. Po drugie, Lilium Tower miał przewyższyć Pałac Kultury i Nauki. Zaplanowano bowiem, że wieżowiec będzie mierzyć 260 m. Na potrzeby budowy powstała nawet spółka Lilium, która działa do dziś.

Kryzys finansowy pokrzyżował plany
W Internecie wciąż przeczytać można, że Lilium Tower powstanie. Takie informacje widnieją m.in. na Golden Star Properities. Na stronie tej napisano, że Lilium Tower będzie mierzyć 240 m i mieć 70 pięter – czyli mniej, niż planowano na początku. Wewnątrz wieżowca pojawić się miało m.in. centrum konferencyjne, przestrzeń handlowa, 292 pokoje hotelowe, 288 luksusowych apartamentów, garaż podziemny z niezbędną infrastrukturą techniczną, strefa SPA i wellness. Całość zajmować miała ponad 100 tys. m2. Projekt oszacowano na wartość ok. 300 mln euro.
Jako architekt projektu wciąż podaje się Zahę Hadid – Brytyjka nie żyje jednak od 2016 roku. Można więc łatwo wywnioskować, że dane w Internecie na temat projektu Lilium Tower dawno nie były aktualizowane. Ostatecznie wieżowca nie wybudowano i raczej się na to nie zanosi – mimo że była taka możliwość. Plany zweryfikował kryzys finansowy, w związku z którym budynek nie powstał.
Czy projekt ma szansę na realizację?
Wydawało się, że temat Lilium Tower można uznać za zakończony. Pomysł powrócił jednak w 2014 roku. Spółka rozważała w tym czasie nieco inny projekt, należący do pracowni Amans, który miałby zastąpić projekt Zahy Hadid. Spółka wystąpiła nawet o warunki środowiskowe dla planowanego budynku. W 2016 roku nad projektem wieżowca pracowali architekci z APA Wojciechowski. Bryła mierzyć miała 237 m i składać się z 51 kondygnacji. Pierwotny projekt mocno skrojono. Finalnie nowy wieżowiec nie powstał. Plan zagospodarowania został zakwestionowany w 2018 roku przez Wojewodę Mazowieckiego. Chodziło dokładnie o fragment, który dotyczył budowy kilku drapaczy chmur.
W 2022 roku w stolicy Polski powstał wieżowiec Varso Tower, który mierzy 310 m i jest aktualnie najwyższym budynkiem nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. W związku z wielkim sukcesem projektu studia Foster + Partners, spółka Lilium zaczęła ponownie rozważać wybudowanie wieżowca. Jeśli kiedykolwiek miałby powstać nowy drapacz chmur, na pewno nie będzie mieć jednak nic wspólnego z oryginalnym projektem Lilium Tower.
