Lista obiektów bez pozwolenia na budowę będzie dłuższa – nadchodzą ważne zmiany
Chcesz wybudować swój własny schron lub pawilon do sprzedaży ulicznej? Być może za niedługo zrobisz to bez żadnego pozwolenia! W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt przewidujący rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Na liście nowych wyłączeń znajduje się kilkanaście pozycji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budowa schronu bez pozwolenia? Już niebawem będzie to możliwe
Resort Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem nowelizacji prawa budowlanego oraz innych ustaw. Wprowadzenie zmian ma ułatwić oraz przyspieszyć procesy inwestycyjno-budowlane, a także odciążyć organy, które są zaangażowane w takie przedsięwzięcia od strony formalnej. Ministerstwo chce rozszerzyć katalog obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę a wymagających zgłoszenia oraz katalogu obiektów i robót budowlanych niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia. Jedną z pozycji, która budzi największe zainteresowanie Polaków, jest możliwość postawienia przydomowego schronu jedynie na podstawie zgłoszenia.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to już niebawem zyskamy możliwość budowania schronów o powierzchni użytkowej do 35m2. Takie obiekty będą nam służyć do ochrony w przypadku ataku zbrojnego, skażenia lub występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Dzięki planowanym zmianom budowa przydomowych miejsc ukrycia stanie się o wiele szybsza i łatwiejsza, ponieważ nie będzie już potrzebne specjalne pozwolenie. Inwestorzy będą jedynie zobowiązani do zgłoszenia powstającej budowli oraz załączenia niezbędnej dokumentacji technicznej wykonanej przez uprawnionego projektanta. Polacy uzyskają też dostęp do urządzeń filtrowentylacyjnych, które stanowią ważny element wyposażenia schronu.
Jakie obiekty wybudujemy na podstawie samego zgłoszenia?
Do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia ma dołączyć więcej obiektów. Projekt nowelizacji prawa budowlanego i innych ustaw przewiduje, że Polacy będą mogli stawiać bez przeszkód na przykład:
- Niewielkie kolumbatorium, czyli miejsce na urny na terenie cmentarza,
- Kioski oraz pawilony przeznaczone do sprzedaży ulicznej o powierzchni nie większej niż 15 m2,
- Wolno stojące obiekty budowlane łączności i kontenery telekomunikacyjne,
- Przepusty o długości nie większej niż 20 m oraz o przekroju wewnętrznym większym niż 0,85 m2 i nie większym niż 3 m2,
- Wyloty do naturalnych cieków,
- Bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe o pojemności nie większej niż 15 m3.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje także umożliwienie instalacji urządzeń technicznych wraz z masztami o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu ustawy o OZE oraz o łącznej wysokości nie większej niż 3 m, które będą przeznaczone do wytwarzania energii elektrycznej z wiatru. Projekt ustawy przewiduje także doprecyzowanie przepisów w zakresie zgłaszania budowy i przebudowy obiektów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni nieprzekraczającej 70 m2.
Brak zgłoszenia i pozwolenia – katalog inwestycji będzie większy
Zgodnie z projektem Resortu Rozwoju i Technologii, lista obiektów, na które nie będziemy potrzebować ani pozwolenia, ani zgłoszenia, również znacznie się wydłuży. Wśród inwestycji, które dołączą do katalogu, znajdziemy między innymi:
- Drobne obiekty budowlane przy boiskach, kortach i bieżniach – mogą to być na przykład szatnie, ławki wraz z zadaszeniami albo niewielkie trybuny, jednak liczba tych obiektów będzie warunkowana rozmiarami działki,
- Maszty flagowe i maszty do kamer monitoringu, które są usadowione na gruncie i nie przekraczają wysokości 7 m,
- Bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe o pojemności nie większej niż 5 m3.
Plany Ministerstwa zakładają, że nie będzie już konieczne zgłaszanie prac polegających na instalowaniu na obiekcie budowlanym urządzeń technicznych wraz z masztami do 3 m wysokości, które służą do wytwarzania energii z wiatru na potrzeby własne lub w celu wprowadzenia do sieci. Nadchodzące zmiany z pewnością okażą się sporym ułatwieniem dla wielu inwestorów, którzy w końcu nie będą musieli poświęcać cennego czasu na gromadzenie dokumentacji oraz czekanie na decyzję o pozwoleniu na budowę.
Projekt o zmianie ustawy – Prawo Budowlane oraz innych ustaw otrzymał numer UD22. Organem odpowiedzialnym za jego opracowanie jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii z Krzysztofem Kukuckim na czele. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę ministrów został zapowiedziany na drugi kwartał 2024 roku.
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy--prawo-budowlane-oraz-niektorych-innych-ustaw5