Lubelski Dworzec Metropolitalny już działa! Co warto o nim wiedzieć?

Na zdjęciu Dworzec Metropolitalny w Lublinie
Dworzec Metropolitalny w Lublinie, fot. Łukasz Frączek, fot. Łukasz Frączek
ikona podziel się
Opublikowano: 31.01.2024 r., 20:30 | Autor: Adrian Kowalczyk
Jeszcze zanim powstał, przez wielu mieszkańców Lublina został uznany za jeden z najpiękniejszych w całym kraju. Dworzec Metropolitalny, bo o nim właśnie mowa, od kilku tygodni wreszcie działa, a jego wygląd jest w stanie zachwycić nawet największych znawców współczesnej architektury. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się mu nieco bardziej wnikliwie.

Lubelski Dworzec Metropolitalny – kiedy i w jakim celu powstał?

12. dzień stycznia 2024 r. był tym, w którym Dworzec Metropolitalny w Lublinie zaczął wreszcie funkcjonować. Co prawda, na razie obsługuje tylko część przewoźników, ale z czasem na pewno będzie pod tym kątem znacznie lepiej. Doskonale jest już za to pod względem wyglądu budynku, na powstanie którego mieszkańcy stolicy woj. lubelskiego czekali kilka lat.

Budowa Dworca ruszyła w styczniu 2021 r. Jej celem było stworzenie miejsca, które mogłoby stanowić centralny punkt komunikacyjny miasta, a także jedną z jego największych atrakcji architektonicznych. Czy się udało? Na pewno tak, choć lublinianie musieli czekać na ukończenie inwestycji wartej ponad 300 mln złotych trzy lata, a więc sporo dłużej, niż pierwotnie przewidywano.

Lubelski Dworzec Metropolitalny został ulokowany pomiędzy kilkoma ulicami:

 • Młyńską,
 • Gazową,
 • Dworcową.

W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się inny budynek o podobnym przeznaczeniu – dworzec główny PKP. Za zarządzanie obiektem posiadającym trzy kondygnacje i aż niecałe 18 tys. m2 odpowiedzialny jest Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. Za jego zaprojektowanie odpowiadała zaś uznana warszawska pracownia Tremend.

Czym charakteryzuje się Dworzec Metropolitalny w Lublinie?

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, Dworzec Metropolitalny w Lublinie zachwyca przede wszystkim swoim wyglądem. Co jednak urzeka w nim najbardziej? Jego użytkownikom i mieszkańcom miasta odpowiada przede wszystkim fakt, iż jest to tzw. budynek w budynku. Oznacza to, że został otoczony ścianą ze szkła, która bardzo skutecznie zapobiega przenikaniu ciepła. To jednak tylko jedno z wielu ekologicznych rozwiązań, którymi się wyróżnia.

Opisywany przez nas obiekt wyposażony został w panele fotowoltaiczne, które mają sprawić, że będzie on samowystarczalny pod względem energetycznym. Uwagę zwraca również zastosowana w procesie budowy kostka brukowa o właściwościach antysmogowych. Za jej sprawą szkodliwe dla środowiska spaliny mogą zostać łatwo zamienione w substancje bezpieczniejsze dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.

Jeśli chodzi o główne materiały, które zastosowano podczas wznoszenia Dworca Metropolitalnego w Lublinie, są nimi  wspomniane już szkło oraz beton. Obiekt prezentuje się bardzo nowocześnie, jak na miarę XXI wieku przystało. Kilka dni temu został nawet nagrodzony w konkursie Property Design Awards 2024 w kategorii „bryła – obiekty publiczne”.

Sprawdź, o jaką nagrodę walczą inne budynki autorstwa dwojga polskich architektów

Na zdjęciu dworzec w Lublinie
Dworzec w Lublinie, fot. ErOn

Dworzec Metropolitalny – duma Lublina!

Stanowiący od niedawna dumę Lublina Dworzec Metropolitalny posiada parking podziemny o powierzchni wynoszącej ok. 7,5 tys. m2. Oznacza to, że w tym samym czasie mogą znajdować się na nim nawet 174 samochody. Na dachu budynku z czasem mają pojawić się rośliny będące w stanie skutecznie oczyszczać powietrze z trujących substancji.

Twórcy budynku zadbali również o to nowoczesny system odzyskiwania wody deszczowej, służącej m.in. do podlewania roślin. Ponadto użytkownicy obiektu będą mogli korzystać z rozbudowanej i spełniającej najwyższe standardy bezpieczeństwa (i nie tylko) floty autobusów, przeznaczonych do obsługi trzech rodzajów komunikacji:

 • miejskiej,
 • pozamiejskiej,
 • dalekobieżnej.

Widać więc doskonale, że zdecydowanie warto było czekać na powstanie obiektu, jakim jest Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Jego wygląd i funkcje sprawiają, że nie bez powodu stanowi chlubę jednego z najstarszych miast w kraju, a zarazem prezentuje się wyjątkowo korzystnie na tle wszystkich pozostałych budynków o podobnym zastosowaniu w całej Polsce.

Źródła:

 • https://www.onet.pl/informacje/onetlublin/nowy-dworzec-w-lublinie-zostal-nagrodzony/xf1lx0p,79cfc278
 • https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/lublin-otwiera-dworzec-metropolitalny-wielu-takich-w-polsce-nie-ma,516908.html
 • https://lublin.eu/lublin/przestrzen-miejska/aktualnosci/dworzec-metropolitalny-/
 • https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/dworzec-metropolitalny-w-lublinie-to-jeden-z-najciekawszych-budynkow-w-polsce-zobacz-go-na-zdjeciach-aa-1x29-8Vvs-hdFm.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto