Materiały budowlane - ceny ciągle spadają

Sklep z materiałami budowlanymi
Czy materiały budowlane tanieją?, fot. fascinadora
ikona podziel się
Opublikowano: 13.05.2024 r., 13:14 | Autor: Ewa Majkusiak
Budowa domu to duża inwestycja, której skala uzależniona jest w dużej mierze od cen materiałów i usług. W ostatnich kilku latach obie te zmienne znacząco podrożały, lecz w I kwartale 2024 w wielu sektorach można obserwować spadki cen. Czy to stała tendencja? Czy warto teraz rozpoczynać budowę domu? Sprawdź prognozy i trendy rynkowe na najbliższe miesiące!

Czy materiały budowlane będą stabilnie taniały?

Aktualnie na rynku materiałów budowlanych można obserwować dynamiczne zmiany w porównaniu z rokiem ubiegłym. Różnica bazuje nie tylko na samych cenach, ale również na trendach i tendencjach. W roku ubiegłym większość materiałów budowlanych miała tendencję do podnoszenia cen. Aktualnie liczne sektory obniżają ceny, w niektórych przypadkach bardzo znacząco (n. 0 22%).

Warto mieć jednak na uwadze, że widoczny obecnie spadek cen to w dużej mierze korekta do zbyt gwałtownych podwyżek, które nie zostały pozytywnie przyjęte przez rynek. Oznacza to, że to nie dzisiejsze obniżki są sztucznie wprowadzane przez hurtowników, lecz poprzednie podwyżki były znacznie na wyrost.

W przypadku materiałów budowlanych,większe wahania cen widać także w sprzedaży na poziomie hurtowym – produkty kierowane do klientów detalicznych, cechują się większą stabilnością cen.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prezentuje się cennik materiałów budowlanych w 2024 roku, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Które materiały budowlane tanieją najbardziej?

Ceny materiałów budowlanych w ostatnich miesiącach znacząco spadły. To zaskakująca sytuacja, biorąc pod uwagę poprzednie kilka kwartałów, gdy stale rosły. Obecnie można obserwować znaczące obniżki cen materiałów z aż 13 kategorii. Analizując raporty, które przedstawiła Grupa PSB wprost wynika, że niektóre z nich zaliczyły wyjątkowo duże spadki.

Największą różnicę widać w przypadku cen na drewno oraz płyty OSB – tutaj jest mowa nawet o 22%. Znaczny spadek cen można zaobserwować również w przypadku izolacji termicznej, która w porównaniu z rokiem ubiegłym staniała aż o 10%. Podobnie ściany oraz kominy – w tym przypadku także jest mowa o 10% obniżce cen.

Niewiele mniejsze spadki, bo o 9% widać w materiałach należących do tzw. suchej zabudowy. Dachy oraz rynny staniały o 6%. Natomiast zarówno elementy wykończenia, jak i oświetlenie oraz elektryka obniżyły swoje ceny o 4%.

Mniejsze, bo jedynie 2% obniżki widać wśród materiałów do izolacji wodochronnej oraz narzędzi. Minimalne, jednoprocentowe obniżki pojawiły się w branży instalacyjnej i grzewczej. Materiały do ogrodu, z kategorii hobby, ale również dekoracje oraz płytki zostały wycenione na ok. 0,3-0,6% taniej niż w roku ubiegłym.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak substancje szkodliwe są stosowane w budownictwie, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Osoba kupująca materiały w sklepie budowlanym
Czy opłaca się rozpoczynać budowę i kupować materiały budowlane?, fot. Sergey Ryzhov

Czy warto rozpoczynać budowę domu?

W przeciągu ostatnich kilku miesięcy można zaobserwować gwałtowne zmiany na rynku materiałów budowlanych. Wzrosła ich dostępność, spadły natomiast ceny. W efekcie wiele osób ponownie rozważa rozpoczęcie budowy domu, upatrując się w aktualnych tendencjach znacznych oszczędności.

Niemniej jednak, materiały budowlane nadal są droższe, niż miało to miejsce przed rokiem 2020. Mimo znacznych obniżek ceny nie powróciły jeszcze do poprzedniego poziomu. Aktualne obniżki wpłynęły również na zwiększenie popytu. Prognozy jasno wskazują, że trend spadkowy z pewnością spowolni lub nawet się zatrzyma – rusza coraz więcej inwestycji, które były zamrożone w 2023 roku.

Mimo że spadek jest trendem przejściowym, warto rozważyć budowę domu i zaopatrzenie się w materiały na zapas.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak nowoczesne materiały wpłyną na budownictwo, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła

  • https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-spadaja-ceny-materialow-budowlanych-wkrotce-moze-byc-jeszcze,nId,7265194#google_vignette
  • https://www.rp.pl/budownictwo/art40178731-ceny-materialow-budowlanych-nadal-spadaja
  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Budowlanka-zapomniala-o-inflacji-Ceny-materialow-spadaja-8663675.html
  • https://forsal.pl/nieruchomosci/aktualnosci/artykuly/9443621,duze-zmiany-w-cenach-materialow-budowlanych-to-dobry-czas-na-budowe-d.html
  • https://rzg.pl/332941/ceny-materialow-budowlanych-spadaja-czy-to-dobry-czas-zeby-sie-budowac/
  • https://ocieplamyzycie.pl/budowa/ceny-materialow-budowlanych-w-2024-roku-prognozy-i-trendy-rynkowe/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto