Ten typ domu omijają Polacy szerokim łukiem. Czy słusznie?

Popularność domów szkieletowych rośnie. Charakteryzują się energooszczędnością, krótkim czasem budowy i ekologicznym charakterem. Jednak Polacy wciąż mają wobec nich wątpliwości i obawy, a same domy szkieletowe są obiektem wielu mitów. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym stereotypom i sprawdzimy, czy aby na pewno są one prawdziwe.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mit 1: Domy szkieletowe są nietrwałe
Jednym z najczęstszych zarzutów jest właśnie przekonanie, że domy szkieletowe są znacznie delikatniejsze niż tradycyjne, murowane budynki i nieodporne na trudne warunki atmosferyczne.
Współczesne domy szkieletowe budowane są z materiałów o wysokiej jakości, które odpowiednio się impregnuje oraz zabezpiecza przed szkodnikami i czynnikami zewnętrznymi. Projekty domów szkieletowych wykonuje się zgodnie z rygorystycznymi zapisami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wszelkie obciążenia przenoszone przez szkielet obliczane są przez projektantów zgodnie z polskimi normami dla konstrukcji drewnianych (PN-EN 1995-1-1).
Warto również zauważyć, że korzenie domów szkieletowych sięgają między innymi do Skandynawii, gdzie warunki atmosferyczne są znacznie trudniejsze i bardziej wymagające dla budynków niż te charakterystyczne dla Polski.

Mit 2: Domy szkieletowe są zimne i nieenergooszczędne
Domy budowane w technologii szkieletowej są w wielu przypadkach znacznie bardziej energooszczędne niż budynki tradycyjne. Szkielet konstrukcyjny zazwyczaj wypełnia się takimi materiałami jak wełna mineralna bądź pianka poliuretanowa, które charakteryzują się znakomitymi właściwościami izolacyjnymi. Precyzyjne wypełnienie takim materiałem pozwala także na uniknięcie problemu mostków termicznych, które często występują w budynkach murowanych i przyczyniają się do znacznych strat ciepła. Szczegółowe porównanie domu szkieletowego i murowanego dostępne jest tutaj.
Wiele budynków szkieletowych spełnia wymogi domów pasywnych, co oznacza minimalne, niemal zerowe, zużycie energii na ogrzewanie, na poziomie niższym niż 15 kWh/m2/rok.
Faktem jest jednak, że domy szkieletowe z uwagi na lekką konstrukcję charakteryzują się znacznie niższą akumulacyjnością niż domy murowane. Domy kanadyjskie szybko się nagrzewają, ale równie szybko tracą zgromadzone ciepło.

Mit 3: Domy szkieletowe są podatne na pożary
Ten mit zdaje się wynikać z faktu, że drewno kojarzy się z ogniem i łatwopalnością. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie budynki muszą spełniać szczegółowe wymagania ochrony przeciwpożarowej — w tym również budynki szkieletowe.
Drewno, którego używa się do budowy domów szkieletowych, jest impregnowane środkami ochronnymi, dzięki czemu osiąga klasę odporności ogniowej od REI 30 do REI 60 — skrót ten oznacza czas w minutach, w którym dany element podczas pożaru zachowa nośność ogniową (R), szczelność ogniową (E) oraz izolacyjność ogniową (I).
Złącza konstrukcyjne stosowane w domach szkieletowych zapewniają stabilność szkieletu podczas pożaru, dzięki czemu minimalizują ryzyko zawalenia. Natomiast wszelkie przewody elektryczne i gazowe prowadzi się w ognioodpornych osłonach, zgodnych z polskimi normami.
Co więcej, drewnianą konstrukcję domów szkieletowych zazwyczaj wypełnia się wełną mineralną, która jest niepalna — nie można tego natomiast powiedzieć o styropianie, który jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych w domach murowanych.

Mit 4: Domy szkieletowe są podatne na wilgoć i pleśń
Zgodnie z polskimi przepisami budynki projektuje się w sposób zapobiegający zawilgoceniu przegród budowlanych. Projekty domów szkieletowych powinny zawierać analizę cieplno-wilgotnościową, dzięki której można wykluczyć ryzyko kondensacji pary wodnej w przegrodach. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn gromadzenia się wilgoci w budynku i rozwoju pleśni oraz grzybów.
Domy szkieletowe zgodnie z normami budowlanymi muszą być projektowane z wyposażeniem w system wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej, zapewniającym odpowiednią wymianę powietrza — jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że domy kanadyjskie są bardzo szczelne. Dodatkowo stosuje się folię paroizolacyjną, która zapobiega przenikaniu pary wodnej z wnętrza budynku do warstw przegrody zewnętrznej.
Materiał budowlany, czyli drewno konstrukcyjne, suszy się do wilgotności poniżej 18% oraz impregnuje odpowiednimi środkami przeciwgrzybicznymi.

Mit 5: Domy szkieletowe to siedziba szkodników
Popularny jest mit, że domy szkieletowe są zjadane przez korniki, jednak nie jest on zgodny z prawdą. Drewno konstrukcyjne suszy się w specjalnych komorach, w których temperatura osiąga poziom około 60°C — to wystarczy, by zabić wszelkie zalążki pleśni, grzybów oraz owadów.
Na dalszym etapie, już na budowie, drewno pokrywane jest wiatroizolacją oraz hydroizolacją, wełną mineralną lub pianką poliuretanową i wykończeniem — takie warunki uniemożliwiają szkodnikom dostanie się do wnętrza konstrukcji.