To będzie najdroższy i najbardziej spektakularny budynek świata? Zobacz, co powstaje w Abu Zabi

Sztuka nowoczesna nie zna granic – ani w przekazie, ani w formie. Najnowszy projekt Franka Gehry’ego, monumentalne Muzeum Guggenheima w Abu Zabi, ma szansę przejść do historii jako jedna z najbardziej odważnych realizacji architektonicznych świata. Tymczasem w Polsce wciąż trwa burzliwa dyskusja o nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Czy minimalistyczny „biały klocek” ma jakiekolwiek szanse w starciu z architektonicznym kolosem z Saadiyat Island?
Z tego artykułu dowiesz się:
Guggenheim Abu Dhabi – najbardziej spektakularne muzeum świata?
Otwarcie the Guggenheim Abu Dhabi planowane jest na 2025 rok. Będzie to największy spośród czterech muzeów tej prestiżowej instytucji, a jego budowa od dekady trwa na wyspie Saadiyat, tuż przy wybrzeżu Abu Zabi. Powierzchnia obiektu wyniesie imponujące 42 tysiące metrów kwadratowych. Za projekt odpowiada Frank Gehry, który koncepcję tego futurystycznego gmachu przedstawił aż 19 lat temu. Choć prace budowlane ruszyły w 2011 roku, wkrótce zostały przerwane i wznowione dopiero po ośmiu latach. Dziś budynek jest niemal gotowy, a jego oficjalne otwarcie to tylko kwestia czasu.
Frank Gehry określa projekt jako jeden z najważniejszych w swojej karierze. Budynek składa się z wielu modułów o zróżnicowanej wysokości i szerokości, a jego bryła łączy kilka geometrycznych form, przyciągając wzrok oryginalnością. Charakterystyczne stożkowate formacje inspirowane są tradycyjnymi wieżami wiatrowymi, które są elementem architektonicznego dziedzictwa regionu.
Wnętrza the Guggenheim Abu Dhabi zaoferują znacznie więcej niż tylko galerie sztuki. Przewidziano także przestrzeń badawczo-edukacyjną, laboratorium konserwatorskie, centrum kultury arabskiej i bliskowschodniej oraz centrum sztuki i technologii. Budynek w pełni oddaje ideę sztuki nowoczesnej i już teraz budzi ogromne zainteresowanie – mimo że dokładna data otwarcia wciąż nie została ogłoszona. To kolejny projekt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który wywołuje globalny rozgłos – podobnie jak niedawny pomysł na latające taksówki.
Nowe muzeum w Abu Zabi a polskie realia – pierwsze skojarzenia
Dyskusje na temat the Guggenheim Abu Dhabi przywodzą na myśl otwarcie warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które miało miejsce 25 października 2024 roku. Choć wydarzeniu towarzyszyły interesujące atrakcje, głównym tematem rozmów stała się sama architektura nowej siedziby muzeum. Prosta, biała bryła została przez wielu uznana za nieatrakcyjną wizualnie i oderwaną od charakteru otaczającej zabudowy.
Budynek warszawskiego MSN szokuje swoją prostotą – wśród mieszkańców stolicy dorobił się nawet żartobliwych przydomków, takich jak „pudełko po butach” czy „biały klocek”. Kontrowersyjny wygląd obiektu prowokuje do dyskusji, podobnie jak nowatorski projekt Guggenheim Abu Dhabi. Mimo to oba gmachy znacząco różnią się od siebie – Guggenheim zachwyca skalą i formą, podczas gdy MSN opiera się na minimalistycznym podejściu do architektury.

Minimalizm kontra ekspresja – dwa różne podejścia do sztuki
Choć wizualnie są odmienne, oba muzea można zaklasyfikować jako wyraz współczesnego podejścia do architektury. Projektant warszawskiego muzeum, Thomas Phifer, świadomie zdecydował się na surową estetykę w stylu white cube. Wnętrza i bryła budynku utrzymane są w sterylnej bieli i uproszczonej formie, którą urozmaicają jedynie rzeźbiarskie detale.
Tymczasem Guggenheim Abu Dhabi wyraźnie nawiązuje do kultury Bliskiego Wschodu i regionalnych tradycji, co nadaje mu zupełnie inny kontekst kulturowy. Stożkowe formacje przypominające wieże wiatrowe, podział na moduły i organiczne kształty wywołują emocje już na etapie projektowym. To pokazuje, że architektura – podobnie jak sztuka – nie musi być uniwersalna, by budzić podziw i prowokować do refleksji.
Warszawskie MSN – budynek, który dzieli i wzbudza emocje
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej podzielił mieszkańców Warszawy. Większość z nich oceniła ten projekt negatywnie, a minimalistyczna, biała bryła stała się przedmiotem żartów ze strony internautów. Powściągliwy budynek celowo kontrastuje z pałacowymi elewacjami i w niczym nie przypomina wysokościowców z licznymi przeszkleniami. Sama bryła jest do bólu prosta i mocno odcina się na tle współczesnych oraz zabytkowych budynków.
Obiekt zaprojektowany przez Thomasa Phifera opiera się trendom oraz nawiązaniom historycznym i kulturowym, co czyni go niezwykle oryginalnym i bezpretensjonalnym. Projektantowi wcale nie zależało na tym, by jego dzieło podobało się każdemu. Chociaż budynek nie wpisuje się w gusta mieszkańców stolicy, to wywołuje burzliwe dyskusje i właśnie w tym tkwi jego siła. Sztuka nowoczesna również nie bazuje na rzeczach pięknych, a jednym z jej założeń jest wywoływanie emocji. Być może biały budynek nie wpisuje się najlepiej w warszawski krajobraz, ale bardzo szybko stał się ważnym punktem na architektonicznej mapie stolicy.
Weekend otwarcia dobiega końca.
— Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (@MSN_Warszawa) October 27, 2024
Muzeum jest też czynne w poniedziałek, 28 października, w godzinach 10:00–21:00. Wstęp jest niebiletowany, choć na niektóre wydarzenia obowiązują darmowe wejściówki.
pixflypl#muzeum #MuzeumSztukiNowoczesnej @warszawa @kulturalnawawa pic.twitter.com/5lpuYeqbM5