Te błędy mogą wyjść dopiero po kilku latach... Podpowiadamy, na jaką głębokość należy izolować fundamenty
Błędy przy izolacji fundamentów często widoczne są dopiero po kilku latach. Niestety, to za późno na ekstremalne naprawy, które wiążą się z dużym kłopotem i jeszcze większymi wydatkami. Aby uniknąć problemów, warto wiedzieć, jak przygotować fundamenty. Sprawdź, na jaką głębokość należy je izolować.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najczęściej popełniane błędy w izolacji fundamentów
Unikanie błędów wykonawczych oraz wybieranie materiałów odpowiednich do hydroizolacji to podstawa podczas budowy domu. Widok zawilgoconych ścian na łączeniu parteru ze ścianami fundamentowymi, odpadający tynk lub pleśń to wyraźne znaki, że z hydroizolacją podziemnej części budynku coś jest nie tak. Niestety, naprawa tego typu usterek jest kłopotliwa i wymagająca.
W przypadku płyty fundamentowej najtrudniej jest zlokalizować miejsce przecieku i je naprawić. Jeśli chcesz uniknąć takich problemów, musisz zadbać o staranne wykonanie prac izolacyjnych fundamentów. Warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.
- Brak opinii geotechnicznej to podstawowy błąd. Bez wiedzy, jaki jest grunt pod budowę, można źle dobrać rodzaj instalacji. Zbyt lekka izolacja wodochronna to zagrożenie napieraniem wody. Wiąże się to z koniecznością skomplikowanych napraw.
- Większość błędów i niedoróbek wynika ze zbyt szybkiego tempa pracy. Należy też bardzo dokładnie układać materiały termo i hydroizolacyjne, zwłaszcza przeciwwodne oraz przeciwwilgociowe.
- Najdrobniejsza szczelina w izolacji będzie miejscem, gdzie w przyszłości dojść może do potencjalnego przecieku.
- Warto stosować materiały bezspoinowe, żeby uniknąć problemów z nieszczelną izolacją. Do jej wykonania wykorzystać można masy bitumiczne modyfikowane polimerami o grubości 2 mm – powinna być to wystarczająca grubość przeciw wilgoci.
- Jeśli w gruncie dłużej zalegać mogą wody opadowe, hydroizolacja przeciwwodna powinna być odpowiednio grubsza (np. 3-5 mm).
- Należy pamiętać o zachowaniu tzw. przerw technologicznych między nanoszeniem kolejnych warstw izolacji.
Izolowanie fundamentów – na jaką głębokość najlepiej?
Zgodnie z zasadami fizyki cieplnej ocieplenie fundamentów powinno sięgać minimum metr w głąb gruntu. Izolację dla ułatwienia należy ułożyć do poziomu posadowienia. W przypadku płyty fundamentowej warto wrócić uwagę na to, aby pod dnem płyty i wokół jej bloków izolacja tworzyła szczelną wannę. Nie może przykrywać wierzchu płyty. Nie jest to uznawane za błąd, jednak takie rozwiązanie może być mniej efektywne.
Poważnym błędem może być zbyt nisko wyprowadzona izolacja. Materiały izolujące fundamenty muszą sięgać co najmniej 30 cm nad powierzchnię gruntu. Inaczej odbijająca się od powierzchni terenu woda deszczowa, zwłaszcza w przypadku pap lub folii, podciekać może pod ich warstwę. Doprowadzić to może do zawilgocenia fundamentów od góry.
Bardzo poważny może być brak połączeń między izolacjami w fundamentach. Należy zadbać o to, aby hydroizolacja pozioma była zawsze dokładnie i starannie połączona z pionową. Dzięki temu w przyszłości styki użytych materiałów izolujących nie będą przepuszczać wody. Najlepiej używać mas KMB, gdzie najprościej o szczelne połączenia warstw pionowej i poziomej. Takie masy szybciej się wiążą, a także uodparniają na deszcz. Są również świetnie przystosowane do wykonywania uszczelnień przejść rurowych, a także wklejania mankietów uszczelniających.
O czym jeszcze trzeba pamiętać przy izolowaniu fundamentów?
Poważnym błędem podczas izolowania fundamentów może być układanie polistyrenu na ścianie pokrytej masą rozpuszczalnikową. Masa z organicznym rozpuszczalnikiem nie może dotykać styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. Takie masy długo parują, więc może to doprowadzić do stopniowego zanikania wymienionych materiałów ociepleniowych.
Styropian powinno się przykleić do fundamentów za pomocą masy bitumicznej bez rozpuszczalników lub specjalnej zaprawy klejącej. Do przyklejania styropianu na fundamentach sprawdzą się masy KMB, które stanowią grupę nowoczesnych mas hydroizolacyjnych. Nie ma w nich żadnych rozpuszczalników, więc wykorzystać można je bezpiecznie w celu przyklejenia na fundamentach warstwy ochronnej ze styropianu.