Na jaką głębokość należy kopać fundament pod ogrodzenie?
Fundament pod ogrodzenie należy wykonać solidnie, aby na podłoże przenieść ciężar słupków i bram. Zanim zabierzesz się za samodzielne kopanie fundamentów, warto dowiedzieć się, na jaką głębokość to robić. Sprawdź ważne informacje na temat rodzajów fundamentów i prawidłowego ich wykonania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Uniwersalne rodzaje fundamentów
Wśród najpowszechniejszych rodzajów fundamentów wymienić można m.in. fundament punktowy. Wykorzystuje się go w przypadku ogrodzeń z metalowych przęseł lub siatki. To świetny wybór, jeśli ogrodzenie nie musi mieć mocnego podparcia. W miejscach słupków ogrodzeniowych fundament powinien być wykopany na ok. 50-70 cm. Wlewa się do nich beton, po czym umieszcza słupki w środku. Należy ustawić je poziomo i podeprzeć do momentu, aż beton stwardnieje.
Jeśli chcesz postawić ogrodzenie kamienne lub murowane, konieczne będzie zastosowanie fundamentu ciągłego ułożonego na całej jego długości. Fundament może być wykonany z np. klinkieru, bloczków betonowych lub betonu. Należy go wykopać na głębokość ok. 80-140 cm. Wielkość zależy od danej strefy klimatycznej, w której stawia się ogrodzenie. W wykopanym dole umieszcza się szalunek z desek pod ogrodzenie, następnie wylewa fundament. Gdy ogrodzenie wymaga podparcia (bo jest za ciężkie), możesz zazbroić fundament w metalowe pręty.
Głębokość fundamentu – kluczowe informacje
Aby prawidłowo wykonać ogrodzenie, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Wśród nich jest oczywiście ustalenie głębokości fundamentu. Na jego wykonanie wpływa wiele czynników, m.in. wybór miejsca i głębokość posadowienia. Na gruntach zwiększających swoją objętość podczas mrozów fundament powinien być osadzony poniżej strefy zamarzania. Na pozostałych gruntach wystarczy, gdy będzie to ok. 60 cm.
Jak powinna wyglądać głębokość fundamentu, patrząc na poszczególne części Polski?
- I strefa klimatyczna (zachód i północny zachód): 80 cm
- II strefa klimatyczna (centrum i północ): 100 cm
- III strefa klimatyczna (południe i północny wschód): 120 cm
- IV strefa klimatyczna (północny wschód): 140 cm
Planujesz głębokie fundamenty? Nie kop ręcznie! Lepiej użyj do tego profesjonalnego sprzętu, np. koparki. Betonu nie powinno się wylewać bezpośrednio na ziemię. Ważna jest też szerokość fundamentu – powinna być mniejsza niż szerokość ogrodzenia.
Pamiętaj o tym, przygotowując fundament pod ogrodzenie
Aby zapobiegać skutkom wilgoci, warto wykonać poziomą izolację z papy lub masy bitumicznej. Dzięki temu woda gruntowa nie wniknie w ogrodzenie. W celu zaizolowania murów, kamienia lub cokołów z drewna, należy podnieść je o kilka cm ponad poziom podłoża. Dopiero po wyprowadzeniu zaleca się ułożyć na nich warstwę izolującą.
Podczas osiadania konstrukcji tworzą się naprężenia. Mogą one powodować pękanie fundamentu pod ogrodzenie. Uszkodzić mogą go również niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto wykonać dylatacje co ok. 10-15 m, aby temu zapobiec.
Nie można zapomnieć o zaprawie – należy dostosować ją do materiału, z którego wykonany będzie fundament. Trzeba też zweryfikować, jaka jest jej konsystencja po rozdrobnieniu. Nie może być za gęsta, ale też za rzadka i spływająca z powierzchni. Jeśli nieodpowiednio dobierzesz proporcje, pojawić się mogą wykwity na fundamencie. To istotne zwłaszcza przy zaprawach wapiennych.
Kluczowe jest też właściwe uzbrojenie fundamentu. Zwykle wystarczy beton B15. Jeśli chcesz stworzyć trwalszą konstrukcję, lepiej sprawdzi się beton B25. Do fundamentów umieszczonych poniżej poziomu wód gruntowych warto wykorzystać wodoszczelny beton W4. Zbrojenie wykonuje się z 4-6 prętów ułożonych podłużnie – najlepiej grubości 12 mm. Co mniej więcej 25 cm powinno się je połączyć 6 mm prętami. Pamiętaj, że zbrojenia nie montuje się bezpośrednio w gruncie.