Na Podlasiu ma powstać wyjątkowy obiekt. Czy Centrum Nauki Kopernik będzie mieć konkurencję?

Widok na Białystok, czy jego okolice zyskają nową atrakcję?
Jakiego rodzaju specjalny obiekt ma powstać niebawem w okolicach Białegostoku?, fot. a_medvedkov
ikona podziel się
Opublikowano: 22.04.2024 r., 13:08 | Autor: Adrian Kowalczyk
Centrum Nauki Kopernik kojarzy ci się jako jedyny w Polsce obiekt, w którym można w interesujący dla osoby w każdym wieku przedstawiać poszczególne zagadnienia z zakresu nauki właśnie? Na terenie Podlasia ma niebawem powstać podobny obiekt, którego działalność skupiać się będzie na drewnie i wszystkim, co z nim związane. Co to za inwestycja?

Czy w Białymstoku powstanie konkurencja dla Centrum Nauka Kopernik?

Podlasie jest miejscem, gdzie kultura i przyroda splatają się w unikalny sposób, tworząc niepowtarzalny krajobraz zarówno kulturowy, jak i naturalny. Charakterystyczne dla tego obszaru są przepiękne, dziewicze lasy białowieskie, które stanowią dom dla żubrów i wielu innych gatunków zwierząt. Poza tym region ten jest mozaiką różnorodnych kultur i tradycji – od prawosławnych cerkwi, przez drewniane chaty, po bogate tradycje kulinarne.

Oprócz przyrodniczych walorów Podlasie oferuje bogatą ofertę turystyczną związaną z historią i sztuką. Miasta takie jak Białystok, z magnacką rezydencją Branickich, czy Tykocin z dobrze zachowanym zamkiem są świadectwem bogatej przeszłości regionu. O jego rozwój w kolejnych latach mają zaś zadbać kolejne wielomilionowe inwestycje. Wśród nich znajduje się Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis.

Planowany obiekt zapowiada się jako kolejna perła w koronie Podlasia. Projekt ten ma na celu przede wszystkim promocję drewna jako elementu kulturowego i naturalnego dziedzictwa. Na pewno nie tylko wzbogaci ofertę edukacyjną i kulturalną regionu, ale również stanie się nowym punktem na mapie atrakcji turystycznych Polski, przyciągając miłośników sztuki, nauki oraz ekologii. Co warto wiedzieć na jego temat?

Jak w Polsce przywrócono wymarłe żubry? Kliknij i sprawdź!

Co wiadomo na temat Centrum Xylopolis?

Oczekiwany przez mieszkańców Podlasia obiekt powstanie na terenie ich województwa, lecz nie w Białymstoku, a w znajdującym się nieopodal niego Wasilkowie. Co można o nim powiedzieć już teraz? Zgodnie z założeniami architektonicznymi będzie to posiadający trzy kondygnacje budynek o wysokim stopniu szeroko pojętej nowoczesności. Placówka, jak na nową siedzibę Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis przystało, zostanie wykonana właśnie z drewna. Zarządzać nią będzie zaś samorząd woj. podlaskiego.

Centrum Xylopolis powinno w dość krótkim czasie stać się ważną atrakcją na mapie nie tylko Podlasia, ale całej Polski. Drewno i wszystko, co z nim związane, będzie bowiem prezentowane pod kątem historycznym, biznesowym czy kulturalnym. Wewnątrz placówki znajdą się różnego rodzaju zaawansowane technologicznie sprzęty, ułatwiające przeprowadzanie kolejnych wydarzeń oraz czyniące je bardziej atrakcyjnymi. Główną częścią budynku o powierzchni 6,5 tys. m2 ma stanowić przestrzeń ekspozycyjna typu otwartego.

O tym, jak ma wyglądać i do czego służyć będzie Centrum Xylopolis, poinformowano pod koniec marca tego roku. Najdalej przed końcem czerwca mają zostać przygotowane dokumenty, dzięki którym możliwe stanie się ogłoszenie przetargu, w ramach którego wyłoniona zostanie firma mająca za zadanie wznieść opisywany przez nas budynek według koncepcji WXCA. Warto przy tym wspomnieć, że wszystkie czynności związane z budową Centrum Xylopolis będą kosztować ok. 10 mln euro. Aż 85% potrzebnej kwoty pokryją jednak środki uzyskane z Unii Europejskiej. Placówka ma powstać najdalej w 2027 roku.

Jak wybrać drewno opałowe? Sprawdź nasz poradnik!

Na Podlasiu ma powstać wyjątkowy obiekt. Czy Centrum Nauki Kopernik będzie mieć konkurencję?

Źródła:

  • https://www.benchmark.pl/aktualnosci/w-polsce-powstanie-wyjatkowy-obiekt-podano-lokalizacje-i-termin.html
  • https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/236993
  • https://www.bialystokonline.pl/juz-wiadomo-gdzie-powstanie-centrum-xylopolis,artykul,136468,1,1.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto