Czy nadzór budowlany może zmusić do remontu?
Nadzór budowlany pełni kluczową funkcję w zapewnianiu bezpieczeństwa na budowie. Pilnuje też przestrzegania przepisów dotyczących budownictwa. Do zadań nadzoru budowlanego należy m.in. egzekwowanie przepisów i sprawdzanie, czy budynki są zgodne z ich przeznaczeniem. Sprawdź, czy w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa nadzór budowlany może nałożyć remont na właściciela budynku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy nadzór budowlany może zmusić do remontu?
inwestycji budowlanych. Do jego zadań należy też kontrolowanie stanu technicznego istniejących już budynków. Nadzór budowlany składa się z różnych instytucji i organów, takich jak m.in. powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego i wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego.
Gdy stan budynku stanowi zagrożenie dla ludzi lub mienia, nadzór budowlany może zainterweniować i nakazać wykonanie prac naprawczych. Obowiązek przeprowadzenia remontu może zostać nałożony na właściciela budynku w różnych sytuacjach, takich jak:
- Zły stan techniczny – jeśli budynek jest w kondycji zagrażającej zdrowiu lub życiu przebywających w jego pobliżu osób, nadzór budowlany może zażądać od właściciela przeprowadzenia remontu (np. uszczelnienia dachu lub odbudowy elewacji).
- Brak konserwacji – jeśli nadzór stwierdzi, że przez brak konserwacji stan budynku uległ pogorszeniu, może orzec o konieczności przeprowadzenia pilnego remontu przez właściciela.
- Zgłoszenie sąsiadów / osób trzecich – czasem właśnie oni skarżyć się mogą na pęknięcia, zawilgocenie lub nieszczelność budynku. Nadzór budowlany przeprowadza wówczas kontrolę i, w razie rzeczywistych podstaw, nałożyć może na właściciela obowiązek remontu.
- Wadliwa instalacja – gdy pojawia się ryzyko, że instalacja gazowa, wodociągowa lub elektryczna doprowadzić może do wypadku (np. pożaru), nadzór budowlany może wymagać naprawy.
Kto zapłaci za prace remontowe nakazane przez nadzór budowlany?
Decyzja wydana przez nadzór budowlany jest obligatoryjna i wiążąca dla właściciela budynku. Właściciel musi w konkretnym terminie podjąć działania mające na celu usunięcie zagrożeń i usterek. Jeśli nie zastosuje się do nakazu wydanego przez inspektora nadzoru budowlanego, może obarczyć go karą grzywny. W skrajnych przypadkach doprowadzić to może do egzekucji administracyjnej.
Odpowiedzialność za sfinansowanie remontu narzuconego przez nadzór budowlany spoczywa na właścicielu budynku. Jeśli inspektor stwierdzi, że dana nieruchomość wymaga interwencji, właściciel musi samodzielnie pokryć koszty związane z naprawą. To właściciel odpowiada za stan techniczny budynku i ponosi związane z tym wydatki. W pewnych sytuacjach uzyskać może jednak wsparcie finansowe z zewnętrznych źródeł.
- Kredyt remontowy – mogą ubiegać się o niego właściciele, których budynek znajduje się w złym stanie technicznym. Jego oprocentowanie zwykle jest niższe niż standardowych kredytów konsumpcyjnych.
- Dotacje od gminy / państwa – o takie dofinansowanie można się starać, gdy budynek ma wartość zabytkową lub historyczną. Gmina lub państwo pokryje wówczas część kosztów remontu.
- Fundusze unijne – wsparcie na modernizację budynku można otrzymać w ramach programów europejskich, zwłaszcza dotyczących ochrony środowiska (np. wymiana instalacji grzewczej na bardziej energooszczędną).
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Jeśli właściciel budynku nie jest w stanie samodzielnie sfinansować remontu, jednak stan nieruchomości pilnie go wymaga, może dojść do egzekucji administracyjnej. Organy państwowe przeprowadzić mogą wówczas remont na koszt właściciela i dochodzić zwrotu poniesionych w związku z tym kosztów. Mogą się tego domagać w postaci np. obciążenia hipoteki nieruchomości lub innych form zabezpieczenia finansowego.
Pamiętaj, że brak podjęcia jakichkolwiek działań skutkować może nałożeniem kary przez nadzór budowlany. To na właścicielu spoczywa obowiązek finansowania prac naprawczych swojej nieruchomości.