Te błędy przy budowie domu popełniamy najczęściej. Konsekwencje są opłakane
Budowa domu to marzenie wielu osób. Droga do jego realizacji może być jednak skomplikowana. Bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy można popełnić liczne błędy, które opóźniają prace budowlane. W przyszłości mogą też generować potężne koszty. Sprawdź najczęstsze błędy przy budowie domu i dowiedz się, w jaki sposób można ich uniknąć.
Z tego artykułu dowiesz się:
Brak odpowiedniego projektu
Niektórzy zaczynają budowę bez dokładnego planu. Amatorzy budowlanki często upierają się przy tym, że klasyczny projekt dostępny w Internecie wystarczy do postawienia domu. Żaden nie uwzględnia jednak indywidualnych warunków działki, np. rodzaju gruntu, kierunków świata i nachylenia terenu.
Do najpoważniejszych konsekwencji braku odpowiedniego projektu domu wliczamy m.in.:
- Problemy z fundamentami wynikające z niedostosowania ich do warunków gruntowych.
- Wyższe koszty ogrzewania związane z nieoptymalnym ustawieniem budynku na działce.
Czy tych konsekwencji da się uniknąć? Owszem. Projekt powinien być przede wszystkim skonsultowany z architektem i geodetą. Bardzo ważne, aby zgodny był także z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy.
Niewłaściwa ekipa budowlana
Niezwykle poważnym błędem jest zatrudnienie niewyspecjalizowanych fachowców lub wybór ekipy np. wyłącznie na podstawie ceny, którą oferują. Najniższy koszt budowy często oznacza godzenie się na kompromisy w jakości.
Wśród konsekwencji płynących z doboru nieodpowiedniej ekipy budowlanej wliczamy:
- Konieczność poprawiania błędów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
- Usterki techniczne, np. nieszczelne instalacje i nierówne ściany.
- Opóźnienia w harmonogramie budowy.
Aby uniknąć konsekwencji, zawsze warto sprawdzić opinie o danej firmie i poprosić o referencje. Możesz również odwiedzić budowy, które fachowcy mają w swoim portfolio.
Zaniedbanie badań gruntu
Inwestorzy często pomijają badania geotechniczne gruntu, choć to bardzo ważny element budowy domu. Dzięki takim badaniom określić można bowiem poziom wody gruntowej i nośność gleby.
Oto konsekwencje, które związane są z zaniedbywaniem badań gruntu:
- Osuwanie się gruntu, zwłaszcza na pochyłym terenie.
- Pękanie ścian.
- Zawilgocone fundamenty.
- Dodatkowe koszty związane z m.in. wzmacnianiem fundamentów.
Aby tego uniknąć, warto wykonać badania gruntu przed zakupem działki i budową. Koszt takich badań jest znacznie niższy niż ewentualne naprawy.
Oszczędzanie na jakości materiałów
Niektórzy uważają, że zakup tańszych zamienników materiałów budowlanych to dobry sposób na oszczędności przy budowie. Tymczasem może to doprowadzić do problemów w przyszłości. Oszczędzanie na podstawowych elementach, takich jak okna, izolacje czy beton z pewnością odbije się na trwałości budynku.
Do konsekwencji związanych z oszczędzaniem na jakości materiałów zaliczamy np.:
- Niższy komfort mieszkania, m.in. problemy z temperaturą wnętrza lub akustyką.
- Wyższe rachunki za utrzymanie budynku i ogrzewanie.
- Szybsze zużywanie się materiałów, a więc konieczność kosztownych remontów.
W celu uniknięcia kłopotów warto inwestować w materiały budowlane dobrej jakości. Należy zwracać uwagę na rekomendacje i opinie specjalistów oraz certyfikaty producentów.
Zaniedbanie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej
Ciężko naprawić błędy w instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, zwłaszcza gdy budowa domu jest mocno zaawansowana. Na funkcjonalność budynku może wpływać m.in. niedokładność w rozmieszczeniu przewodów czy rur.
Jakie są konsekwencje związane z zaniedbaniem instalacji w domu?
- Przeciążenie instalacji elektrycznej może doprowadzić do awarii, a nawet pożaru.
- W celu rozprowadzenia instalacji w domu konieczne jest kucie ścian.
- Pojawić mogą się problemy z dostępem do wody lub odprowadzaniem ścieków.
Aby uniknąć kłopotów związanych z zaniedbaniem instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, zatrudnij wykwalifikowanego projektanta instalacji i przestrzegaj wytycznych. Przemyśl rozkład pomieszczeń, a także rozmieszczenie urządzeń.
Nieprzemyślany harmonogram budowy
Brak planu czasowego lub nierealnie ustalone daty to błąd, który ma swoje poważne konsekwencje. Skutkować może np. opóźnieniami czy wyższymi kosztami. Na przebieg budowy wpływa m.in. pogoda, przerwy w pracy ekipy i dostawy materiałów.
Do konsekwencji nieprzemyślanego harmonogramu budowy wliczamy m.in.:
- Problemy z finansowaniem projektu.
- Wzrost kosztów wynajmu sprzętu budowlanego.
- Stres będący wynikiem konieczności zmian w harmonogramie.
Aby uniknąć konsekwencji, przygotuj realistyczny harmonogram wraz z tzw. zapasem czasowym na nieprzewidziane sytuacje.
Brak inspekcji i nadzoru budowlanego
Niektórzy świadomie rezygnują z usług kierownika budowy lub inspektora nadzoru, próbując oszczędzić na kosztach. Niestety, konsekwencją tego mogą być np. błędy budowlane, które ujawnią się dopiero po latach. Mogą być to również problemy z odbiorem budynku przez urząd.
Aby tego uniknąć, warto zatrudnić doświadczonego kierownika budowy, który będzie czuwał nad każdym etapem realizacji projektu.