Najczęstsze błędy przy wykonaniu elewacji - zdarzają się wielu fachowcom, a kosztują sporo
Elewacja często traktowana jest jako wizytówka budynku. Dla ogólnego wyglądu obiektu ważna jest jej trwałość, estetyka i funkcjonalność. Błędy popełniane na etapie wykonania elewacji skutkować mogą ogromnymi problemami, m.in. niepotrzebnymi kosztami napraw, nadmiernymi stratami ciepła i uszkodzeniami. Sprawdź najczęstsze błędy popełniane przy wykonywaniu elewacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nieprawidłowe przygotowanie podłoża
Podstawą trwałej elewacji jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeśli pominie się ten krok, skutkować to może powstawaniem pęknięć w warstwach elewacyjnych. Pominięcie przygotowania podłoża grozi m.in. brakiem przyczepności materiałów do ściany lub zmniejszeniem odporności na warunki atmosferyczne.
Przed nałożeniem jakiejkolwiek warstwy należy pozbyć się tłuszczu, kurzu i pozostałości starych materiałów ze ściany. Wszelkie uszkodzenia i nierówności trzeba wyrównać. Bardzo ważne jest też gruntowanie poprawiające przyczepność kolejnych warstw.
Wykorzystywanie niewłaściwych materiałów
Zły wybór materiałów doprowadzić może do szybkiego niszczenia elewacji. Mowa o materiałach, takich jak np. niewłaściwy klej, który nie jest odporny na zmienne warunki pogodowe. Problem dotyczy również materiałów izolacyjnych niskiej jakości lub niedostosowanych do typu budynku.
Całe szczęście istnieje rozwiązanie. Możesz wybrać materiały zgodne z zaleceniami producentów i aktualnymi przepisami budowlanymi. Dobrym pomysłem jest inwestowanie w produkty od renomowanych dostawców.
Błędny montaż systemów odprowadzających wodę
Brak systemów odprowadzających wodę lub niewłaściwe ich wykonanie doprowadzić może do zalewania elewacji. Konsekwencją są m.in. liczne pęknięcia i wykwity. Wśród najczęstszych błędów popełnianych w kontekście montażu systemów odprowadzających wodę jest m.in. niewłaściwe nachylenie rynien czy brak zabezpieczenia miejsc połączeń.
Montaż rynien powinien być przede wszystkim zgodny z projektem. System odprowadzający wodę musi więc zostać wykonany przez wykwalifikowanych specjalistów.
Brak dylatacji
Dylatacje są niezbędne, aby uniknąć pęknięć wynikających z m.in. naprężeń termicznych. Brak dylatacji doprowadzić może do deformacji elewacji, a także powstawania szczelin w jej strukturze.
W projekcie elewacji powinny zostać uwzględnione miejsca dylatacyjne. Prawidłowe wypełnienie elewacji to podstawa jej długotrwałej eksploatacji.
Niedbałość o wilgotność oraz izolację termiczną
Niewłaściwe izolowanie ścian doprowadzić może do m.in. powstawania grzybów i pleśni. Nieprawidłowa izolacja prowadzi również do zawilgocenia wnętrz budynku, a także zmniejszenia jego efektywności energetycznej.
Podczas montowania izolacji termicznej warto zwrócić uwagę na staranne uszczelnienie szczelin. Trzeba też pamiętać o poprawnym stosowaniu materiałów paroizolacyjnych.
Zaniedbanie czyszczenia i konserwacji
Wygląd elewacji może zniszczyć kurz, brud i osady atmosferyczne – zwłaszcza jeśli regularnie się ich nie pozbywa. Do częstych błędów należy brak systematycznych inspekcji i usuwania porostów, mchów lub alg.
Doskonałym rozwiązaniem może być dokonywanie przynajmniej raz w roku przeglądu stanu elewacji. Warto też na bieżąco usuwać zanieczyszczenia za pomocą środków dedykowanych do danego materiału, z którego powstała elewacja.
Źle wykonana warstwa wierzchnia
Warstwa wykończeniowa powinna zostać nałożona zgodnie z zaleceniami producenta. Może to być np. farba lub tynk. Trzeba pamiętać, aby właściwie zmieszać konkretny materiał.
Konieczne jest również przestrzeganie warunków atmosferycznych, np. pracować przy odpowiedniej temperaturze. Należy też korzystać wyłącznie ze specjalistycznych narzędzi.
Elewacja budynku – o czym koniecznie pamiętać?
Elewacja wpływa m.in. na wygląd, funkcjonalność i trwałość budynku. Dobrze zaplanowana nie tylko poprawi estetykę, ale także zabezpieczy budynek przed czynnikami zewnętrznymi. Przy planowaniu elewacji powinieneś bezwzględnie pamiętać o m.in.:
- Wyborze odpowiednich materiałów, takich jak tynk, panele elewacyjne, kamień naturalny lub cegła klinkierowa.
- Przygotowaniu podłoża, m.in. naprawieniu pęknięć i usunięciu fragmentów tynku.
- Zastosowaniu odpowiedniej technologii obejmującej warstwy izolacyjne i wykończenie.
- Dobrej izolacji elewacji, która poprawi komfort cieplny w budynku i obniży koszty ogrzewania i chłodzenia.
- Zabezpieczeniu elewacji przed wilgocią.
Przed rozpoczęciem prac upewnij się, że planowane działania zgodne są z lokalnymi przepisami budowlanymi, a także zasadami ochrony środowiska. Mimo że niektóre prace wykonać można samodzielnie, przy bardziej skomplikowanych projektach warto zaufać specjalistom. Staranność na każdym etapie prac zagwarantuje, że budynek będzie zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny oraz trwały.