Największa w Polsce rewitalizacja miasta – budują je od nowa
Łódź jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w naszym kraju. W centrum Łodzi kończy się odnowa ośmiu obszarów. Na budowę miasta od nowa wydano już ponad 1 mld zł. To jednak nie koniec. Na rewitalizację czeka jeszcze 12 innych miejsc. Uważa się, że jest to jedno z największych przedsięwzięć w Polsce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rewitalizacja to coś więcej niż odbudowa
Łódź zmienia się nie do poznania. Wystarczy spojrzeć np. na ulicę Włókienniczą. Dawniej lepiej było nie spacerować tu po zmroku. Dzielnica słynęła z przestępczości, zwłaszcza że była tu enklawa biedy. Zaniedbane, brudne kamienice odstraszały. Dziś te obrazy zostały jednak niemal całkiem wymazane z pamięci. Zniknęli mieszkańcy, a także ponura okolica. Ulica Włókiennicza wygląda niezwykle reprezentacyjnie. Spaceruje się po niej kostką brukową. Bogato zdobione elewacje odnowiły kamienice. Tylko kilka budynków wciąż nie pasuje, lecz są to miejsca prywatne, które ze względów formalnych nie objęto rewitalizacją. Jednak i one za jakiś czas ponoć mają zostać zmienione. Sprawdź cennik remontów i wykończeń mieszkań w Łodzi.
Na nowej ulicy Włókienniczej nieruchomości warte są już znacznie więcej niż przed odbudową. Prościej namówić inwestorów na ulokowanie tam swoich pieniędzy. Rewitalizacja dla mieszkańców Łodzi oznacza coś więcej niż tylko odnowę zniszczonych obiektów i dzielnic miasta. To sposób na odzyskanie jego serca, które przez wiele lat funkcjonowało bez niczyjej pomocy. Łódź nie miała wcześniej szans na rozwój po zmianach ustrojowych. Gdy w innych dużych miastach robiło się coraz piękniej, Łódź popadała w smutek i biedę. Miasto jest rewitalizowane i budowane na nowo, ponieważ do nadrobienia jest w nim kilkadziesiąt lat. Właśnie dlatego projekt odnawiania miasta jest rozwinięty na ogromną, niespotykaną wcześniej w Polsce skalę.
Na remonty wydano już ponad 1 mld zł
Dlaczego Łódź została tak daleko w tyle za innymi miastami? Otóż po 1945 roku publiczne pieniądze inwestowano tam, gdzie trzeba było pilnie coś zrobić – w tym odbudować Warszawę. Po transformacji ustrojowej przyspieszyła degradacja centrum Łodzi. Upadł m.in. przemysł włókienniczy i zaczęły pojawiać się problemy – niepłacenie czynszów, bieda, patologiczne zachowania, przestępczość. Brak efektywnego zarządzania ogromną liczbą kamienic doprowadził do tego, że budynki dosłownie rozpadały się na oczach mieszkańców.
Prace remontowe nie trwają wyłącznie na terenie kamienic miejskich. W mieście jest ich aż 1600, a więc jest to największa liczba kamienic w mieście na terenie całej Polski. Warto podkreślić, że stan prawny odnawianych gmachów musi być w pełni uregulowany. Nie może budzić wątpliwości, żeby później nie było sytuacji, gdy ktoś po remoncie nagle zostanie „olśniony”, że przecież to jego miejsce.
Centrum Łodzi podzielono na 20 obszarów. Ulica Włókiennicza i okolice to zaledwie jeden z ośmiu obszarów Łodzi, które są odbudowywane. Udało się zrewitalizować już ponad 115 budynków, w tym 60 kamienic i 50 przestrzeni ogólnych – parków, dróg, pasaży i placów zabaw. Powstało m.in. 170 lokali użytkowych i 900 nowych mieszkań. Na remonty wydano już 1,4 mld zł, z czego 70% kosztów pokryło miasto. Resztę pieniędzy udało się pozyskać z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Do czerwca 2024 zostaną zakończone prace w ośmiu obszarach Łodzi. Wówczas rozpocznie się proces odnowy pozostałych dwunastu obszarów.
Źródła:
- https://tvn24.pl/lodz/lodz-rewitalizacja-obszarowa-jak-przebiega-proces-co-sie-zmienilo-ile-to-kosztowalo-st7776348?fbclid=IwAR2NvsU6_p9l-XE6vH4FISisqPo5apmNT7BgRUNWrp_OfP_eOj3od2Ft8S8