Nowe technologie w budownictwie – czy domy będą powstawały w drukarkach 3D?

Dom jednorodzinny połączony z projektem
Kiedy domy będzie można drukować w 3D? Nowoczesne technologie, fot. Chlorophylle
ikona podziel się
Opublikowano: 04.04.2024 r., 20:31 | Autor: Ewa Majkusiak
Budownictwo to tradycyjny i ponadczasowy sektor. Czy nowoczesne technologie dotrą i tam? Czy faktycznie drukowanie domów w 3D to przyszłość budownictwa? Jakie zalety ma to rozwiązanie i czy wyprze tradycyjne metody? Sprawdź, czy drukowane zastąpią murowane!

Na czym polega druk 3D i jak działa w budownictwie?

Drukarki 3D to nowoczesne urządzenia, dzięki którym możliwe jest przygotowanie przedmiotów o dowolnym kształcie. Są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach – zarówno w przemyśle, jak i medycynie, a także coraz częściej w budownictwie.

Korzystanie z technologii druku 3D w budownictwie może być wykorzystywane zarówno w fabryce, jak i bezpośrednio na terenie budowy. Wykorzystując nowoczesne oprogramowanie, można zaprojektować zarówno pojedyncze elementy, jak i rozbudowane konstrukcje. W następnej kolejności odpowiednio wysokie ramie drukarki będzie nakładało poszczególne warstwy tworzywa, w efekcie osiągając zamierzony efekt.

Trójwymiarowy model komputerowy może zostać w pełni odwzorowany, z zachowaniem wszelkich szczegółów oraz norm. Mieszanka wykorzystywana w druku 3D tego rodzaju to w dużej mierze cement, plastyfikator i szereg innych substancji stosowanych także w tradycyjnym budownictwie.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wydrukować dom w 3D i kiedy stanie się to rzeczywistością, zapoznaj się z tym artykułem.

Czy domy budowane w drukarkach 3D już powstają?

Aktualnie drukarki 3D mogą pracować na 3 sposoby. Do pierwszego z nich korzysta się z drukarek wyposażonych w suwnicę. Umożliwiają one wydrukowanie zarówno poszczególnych sekcji budynku jak całości. Do bardziej skomplikowanych konstrukcji sprawdzą się natomiast drukarki typu delta. To wariant nie ograniczony trójwymiarowymi modelami. Natomiast poszczególne elementy konstrukcyjne wykorzystywane w budownictwie najczęściej powstają z wykorzystaniem drukarek wyposażonych w mechaniczne ramiona. Są one obsługiwane przez komputer, a dzięki przemysłowym manipulatorom wytłaczającym materiał, mogą bez problemu wykonać nawet bardzo skomplikowane elementy. Te drukarki najczęściej są stosowane w fabrykach, a nie bezpośrednio na budowie.

Drukarki w branży budowlanej są wykorzystywane od lat. Aktualnie można już obserwować budynki powstałe z wykorzystaniem tej technologii. Są to zarówno kilkupiętrowe biurowce, jak i budynki mieszkalne oraz hotele.

Ta metoda wykonywania domów jest niezwykle szybka. Na etapie budowy stale kontrolowano czas, dzięki czemu wiadomo, że wykonanie 1 m2 ściany domu jednorodzinnego trwa jedynie 5 minut. Metoda ta jest wyjątkowo szybka i ekonomiczna. Choć do jej upowszechnienia potrzeba jeszcze czasu, wielu wykonawców oraz inwestorów widzi w niej ogromny potencjał.

Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie stanie najwyższa na świecie wieża z drukarki 3D, zapoznaj się z tym artykułem.

Figurka domu jednorodzinnego na tle trawy
Nowoczesne budownictwo i drukowanie domów w 3D, fot. tonktiti

Potencjalne zalety druku 3D w budownictwie

Druk 3D stosowany w budownictwie cechuje się przede wszystkim oszczędnością – zarówno czasu, jak i pieniędzy. Wykonanie domu tą metodą trwa o wiele krócej, a dzięki wyeliminowaniu pracowników niewykwalifikowanych, również o wiele taniej. Dodatkowo korzystanie z projektów trójwymiarowych oraz nowoczesnych maszyn drukujących można zminimalizować ilość błędów, które dotychczas wynikały z pomyłek ludzkich.

Druk 3D umożliwia także przygotowanie wszelkich, również tych bardzo nietypowych projektów. Skomplikowane kształty, precyzyjne detale czy niecodzienne bryły nie będą stanowiły problemu. Korzystanie z druku 3D pozwala także wejść na szereg nowych rynków, które przy tradycyjnych metodach byłby niedostępne.

Budownictwo z wykorzystaniem technologii drukowania trójwymiarowego jest uznawane za opcję zero waste. Do 2025 roku, branża ta wygeneruje 2,2 miliarda ton odpadów. Stosowanie druku 3D jest jedna z opcji minimalizowania tego procederu. Dodatkowo jest to system pozwalający znacząco zmniejszyć ilość zużywanej energii, a także toksyczności środowiska.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak budować dom krok po kroku, zapoznaj się z tym artykułem.

Źródła:

  • https://pay-me.pl/nowe-technologie-w-budownictwie-omowienie-najnowszych-innowacji-technologicznych-stosowanych-w-branzy-budowlanej/
  • https://www.planradar.com/pl/jakie-sa-korzysci-druku-3d-w-budownictwie/
  • https://pracawbudownictwie.com.pl/technologie-stosowane-w-budownictwie-i-druk-3d
  • https://www.planradar.com/pl/nowoczesne-technologie-w-budownictwie/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto