Nowe wieżowce w Warszawie. Które mogą powstać w ciągu najbliższych lat?

Centrum Warszawy – Pałac Kultury i Nauki
Widok na Centrum Warszawy, fot. Marcin
ikona podziel się
Opublikowano: 02.02.2024 r., 9:00 | Autor: Adrian Kowalczyk
Wielopiętrowe budynki w naszej stolicy już od dawna stanowią jedną z wizytówek miasta. I choć wciąż daleko mu pod względem liczby „drapaczy chmur” do m.in. Chicago, już niebawem może się to zmienić. A przynajmniej takie są plany. Jakie nowe wieżowce w Warszawie powinny powstać w ciągu najbliższych kilku lat? Oto niektóre z nich.

Skyliner II – nowy wieżowiec w Warszawie w 2026 roku?

Skyliner II, jak sama nazwa wskazuje, stanowi drugi etap inwestycji, która jest realizowana na warszawskiej Woli, a ściślej mówiąc – w pobliżu Ronda Daszyńskiego. Nie będzie on na pewno zaliczany do najwyższych budynków świata, ale wysokość biurowca ma wynieść i tak imponujące ok. 130 metrów. Obiekt znajdzie się obok swojego „bliźniaka”, oddanego do użytku już jakiś czas temu. Zgodnie z planem budowy obiekt ma posiadać aż 28 kondygnacji o łącznej powierzchni 24 tys. km2.

Karimpol Polska Sp. z o.o. to firma, która postanowiła zainwestować w budowę nowego wieżowca w Warszawie, jakim będzie Skyliner II. Za jego projekt odpowiada zaś APA Wojciechowski Sp. z o.o. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiekt zostanie oddany do użytku w ostatnim kwartale 2026 r. Jak zatem widać, mieszkańcy stolicy muszą jeszcze poczekać na jego wzniesienie.

Czym ma charakteryzować się Skyliner II? Za jego połączenie z pierwszym z „bliźniaków” będzie odpowiadać specjalne podium z całkowicie przeszklonym foyerem typu otwartego. We wnętrzu budynku ma królować różnogatunkowa roślinność, podobnie zresztą jak wokół obiektu. Pod ziemią powstanie z kolei posiadający pięć kondygnacji parking na kilkaset samochodów. Użytkownicy tego nowego wieżowca w Warszawie będą mieć ponadto dostęp m.in. do:

 • sieci komputerowej,
 • światłowodu;
 • dwóch źródeł zasilania.

Warsaw One – kolejny z oczekiwanych warszawskich wieżowców

Warsaw One to kolejny wieżowiec, który za kilka lat powinien powstać na terenie Warszawy. Ma posiadać ok. 200 metrów wysokości i 45 kondygnacji typu naziemnego. Opracowanie jego projektu zostało powierzone duńskiej pracowni Schmidt hammer Lassen Architects, a terenem przeznaczonym pod wzniesienie budynku jest ten, który obecnie zajmuje inny biurowiec – Ilmet (Wola).

Według planów Warsaw One ma zostać wzniesiony najpóźniej pod koniec 2027 r. I Na razie nie wiadomo dokładnie, jakiego rodzaju obiekt zastąpi funkcjonujący od 1997 r. Ilmet. Według niepotwierdzonych informacji wieżowiec będzie posiadać ok. 60 tys. m2 powierzchni użytkowej. Na pewno za to jego wygląd zostanie lepiej dostosowany do współczesnych realiów niż w przypadku tego, który przez długi czas pozostawał jednym z najbardziej charakterystycznych na mapie warszawskiej Woli.  

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Skanska jest tą, która zdecydowała się zainwestować swoje środki w wybudowanie nowego wieżowca w Warszawie. Zanim jednak do tego dojdzie, najpierw musi zostać rozebrany – stopniowo – Ilmet, zamieszkiwany obecnie przez ludzi z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny z Rosją. Niewykluczone zatem, że oddanie do użytku Warsaw One zostanie przesunięte w czasie.

Sobieski Tower – nowa inwestycja spółki Ghelamco Poland

Sobieski Tower, którego nazwa nawiązuje oczywiście do króla Jana III Sobieskiego, jest kolejnym z oczekiwanych przez mieszkańców Warszawy wieżowców. Podobnie jak dwa opisane przez nas wcześniej, ma mierzyć ponad 100 metrów wysokości. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu powinna zaś wynieść maksymalnie ok. 35 tys. m2. W jaki sposób zostanie zagospodarowana? Na razie trudno napisać coś więcej na ten temat.

Ochota jest dzielnicą, na terenie której powstanie Sobieski Tower – inwestycja firmy Ghelamco Poland Sp. z o.oo, zaprojektowana przez JEMS Architekci. Znajdzie się w pobliżu m.in. hotelu Radisson Blu, a zatem w miejscu istotnym dla komunikacji publicznej w Warszawie. Dlaczego? W okolicy jest bowiem wiele punktów przecięć linii tramwajowych oraz autobusowych.

W tym momencie nie wiadomo, kiedy ruszą prace nad wybudowaniem Sobieski Tower, a także w którym roku powinny planowo ulec zakończeniu. Trudno też powiedzieć cokolwiek na temat wyglądu obiektu poza tym, że na pewno będzie prezentował się nowocześnie. Gdzieniegdzie można usłyszeć za to, że koszt inwestycji wyniesie nawet do 300 mln złotych.

Wieżowce znajdujące się w centralnej części Warszawy
Warszawskie wieżowce, fot. Arkadiusz

Źródła:

 • https://investmap.pl/inwestycja/skyliner-ii,14771.html
 • https://investmap.pl/inwestycja/warsaw-one,14080.html
 • https://investmap.pl/niespelna-84-metrowy-biurowiec-ilmetu-zostanie-rozebrany-w-jego-miejscu-powstanie-188-metrowy-wiezowiec-warsaw-one.a149682
 • https://investmap.pl/inwestycja/sobieski-tower,4611.html#artykuly
 • https://investmap.pl/w-warszawie-ma-powstac-nowy-130-metrowy-wiezowiec-sobieski-tower-tak-moze-wygladac-wizualizacje.a300880     
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto