O czym warto pamiętać przed rozbudową domu jednorodzinnego?

Dom jednorodzinny po dobudowaniu piętra
Rozbudowa domu jednorodzinnego - kluczowe zasady, fot. Patryk Kosmider
ikona podziel się
Opublikowano: 13.05.2024 r., 11:12 | Autor: Ewa Majkusiak
Chcąc zwiększyć powierzchnię już istniejącego domu, należy przygotować się na szereg formalności i wymogów. Rozbudowa domu jednorodzinnego to częsty wybór osób, które dany budynek odziedziczyły. Jakie pozwolenia są w takiej sytuacji niezbędne? Jaki może być zakres prac podczas takiej rozbudowy? Sprawdź, jak bezproblemowo przeprowadzić rozbudowę domu jednorodzinnego!

Na czym polega rozbudowa domu?

Rozbudowa domu to wieloetapowy, dość skomplikowany proces, który na pewnych etapach przebiega podobnie jak budowa od podstaw. Najczęściej na taką operację decydują się osoby mieszkające w starych, niepraktycznych domach. Jeśli dziedziczy się mało funkcjonalny budynek, który nie odpowiada aktualnym potrzebom rodziny, możliwość rozbudowania jest świetnym wyborem, lecz należy mieć na uwadze niezbędne formalności.

Przygotowują się do rozbudowy domu jednorodzinnego, należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku budowy od zera, konieczne jest wykupienie profesjonalnego projektu architektonicznego. Po przeprowadzeniu takiej rozbudowy nowopowstała bryła budynku nadal musi spełniać wszystkie przepisy.

Przed rozpoczęciem tego rodzaju budowy, należy nanieść na plan wszystkie nowe budynki i pomieszczenia, upewniając się, że dysponuje się odpowiednią ilością miejsca – również pod względem dostępności mediów.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile domu można dobudować bez pozwolenia, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Jakie formalności są niezbędne podczas rozbudowy domu?

Planowanie rozbudowania domu wymaga spełnienia szeregu formalności. Przede wszystkim niezbędne jest upewnienie się, że projekt będzie zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje w danej okolicy. Istotne jest także przeanalizowanie najświeższych przepisów prawa budowlanego. Chcąc uzyskać dostęp do wszystkich niezbędnych dokumentów, należy zwrócić się do lokalnego urzędu.

Przed rozpoczęciem rozbudowy, konieczne jest wyznaczenie kierownika budowy, tak jak ma to miejsce przy standardowych pracach budowlanych. Należy powiadomić także starostwo powiatowe oraz wyznaczyć wykonawcę. Nie obejdzie się także bez dziennika budowy, który będzie zawierał wszelkie zdarzenia występujące na terenie rozbudowy.

Wybierając architekta odpowiedzialnego za przygotowanie nowego projektu, należy upewnić się, że figuruje on w izbie samorządu zawodowego, a także że dysponuje aktualnymi uprawnieniami budowlanymi. Rozbudowanie domu wymaga szerszego zakresu umiejętności niż zaplanowanie budynku od zera. W tym przypadku konieczne jest dopasowanie planu do już istniejących elementów – zarówno budynku, jak i instalacji.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak koszty, formalności oraz wymagania wiążą się z przebudową domu, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Wieloletni dom, przed przeprowadzeniem rozbudowy
O czym należy pamiętać, chcąc rozbudować dom jednorodzinny?, fot. Photographee.eu

Czy na rozbudowę domu konieczne jest uzyskanie pozwolenia?

Obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbudowę domu został zniesiony w 2015 roku na mocy ustawy. Niemniej jednak, aby zapis ten obowiązywał, konieczne jest spełnienie kilku wymogów. Przede wszystkim rozbudowa musi przebiegać na terenie jednej działki wraz z zachowaniem odpowiedniej odległości od wyznaczonej granicy. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami jest to 3 metry, jeśli ściana nie ma otworów oraz 4 metry, jeśli ma okna lub drzwi. Jeśli wybrany projekt nie spełnia tego wymogu, konieczne jest zgłoszenie się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego.

Jeśli dobudowany fragment budynku będzie znajdował się na sąsiedniej działce, także konieczne jest wystąpienie o pozwolenie na budowę. Rozbudowa domu może przebiegać zarówno wszerz, jak i wzwyż – dostawki takie jak balkon lub wykusz, również nie mogą oddziaływać na sąsiednie działki.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak są pozwolenia i formalności są niezbędne podczas dobudowywania garażu do domu, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła:

  • https://www.domoweklimaty.pl/czytelnia/rozbudowa-domu-co-nalezy-wiedziec/
  • https://www.extradom.pl/porady/artykul-rozbudowa-domu-na-czym-polega-i-kiedy-mozna-rozbudowac-dom
  • https://rankomat.pl/nieruchomosci/rozbudowa-domu
  • https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/21768-jak-zgodnie-z-prawem-przystapic-do-rozbudowy-domu-jednorodzinnego
  • https://www.mgprojekt.com.pl/blog/rozbudowa-domu-1/
  • https://www.expondo.pl/inspiracje/rozbudowa-domu/
  • https://www.okna-pasywne.pl/inspiracje/poradnik-okienny/rozbudowa-domu-co-wymaga-pozwolenia/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto