Odbiór mieszkania z rynku pierwotnego – na to musisz zwrócić uwagę!
Kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego? Odbiór techniczny jest ostatnim formalnym krokiem, który dzieli Cię od otrzymania kluczy do swojego wymarzonego M. Czy wiesz, na co należy zwrócić uwagę podczas tego spotkania? Zobacz, jakie wady i usterki stanowią największą udrękę świeżo upieczonych właścicieli nieruchomości.
Z tego artykułu dowiesz się:
Samodzielny odbiór mieszkania – czy to dobry pomysł?
Zanim podpiszemy umowę sprzedaży i nowa nieruchomość stanie się naszą własnością, musimy przejść przez proces weryfikacji stanu technicznego lokalu. Ważne, by dobrze przygotować się do odbioru mieszkania. Deweloperzy nie zawsze oddają nieruchomości w perfekcyjnym stanie – drobne niedoróbki to powszechny problem, dlatego przyszli nabywcy powinni zwrócić uwagę na każdy, nawet mało istotny szczegół. Wielu Polaków decyduje się na samodzielny odbiór lokalu – jest to powszechna praktyka, jednak niedoświadczeni kupcy mogą przeoczyć poważne usterki, które w przyszłości wygenerują niepotrzebne koszty.
Podczas odbioru technicznego mieszkania trzeba zachować czujność i skrupulatnie sprawdzić każde pomieszczenie. Wszelkie wady należy zgłaszać i pamiętać o tym, że przysługuje nam prawo do negocjowania terminów ewentualnych napraw. Osoby nieznające się na wykończeniu lokali powinny zabrać ze sobą znajomego, który lepiej orientuje się w tej dziedzinie – dzięki temu większość niedociągnięć zostanie wykryta, a my nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na kolejne remonty.
Najlepszą porą na odbiór techniczny jest środek dnia, ponieważ w świetle słonecznym o wiele łatwiej dostrzec szczegóły. Warto zwracać uwagę nawet na najmniejsze niedociągnięcia – zakup mieszkania jest poważnym przedsięwzięciem i mamy prawo wymagać od dewelopera profesjonalnego podejścia. Należy sprawdzić w umowie, jakie warunki techniczne powinien spełniać lokal. Dzięki temu szybciej wykryjemy i zgłosimy ewentualne usterki. Stan techniczny nieruchomości zostawia wiele do życzenia? Na tym etapie deweloper bierze odpowiedzialność za większość wad, dlatego warto zachować spokój i ustalić, które elementy wymagają naprawy.
Na co należy zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Drobne niedociągnięcia to prawdziwa zmora nabywców mieszkań z rynku pierwotnego. Pomniejsze wady nie powinny nas przerażać – większość z nich można szybko naprawić, a za poprawki odpowiada deweloper. Podczas odbioru technicznego lokalu należy zwrócić szczególną uwagę na:
- Wykończenie ścian,
- Kąty proste we wszystkich pomieszczeniach,
- Sposób montażu drzwi i ościeżnicy,
- Rozmieszczenie instalacji.
Estetyka wykończenia ścian jest niezwykle ważna – w nowym mieszkaniu nie ma miejsca na wybrzuszenia wynikające z nieprawidłowego rozłożenia tynku. Warto zabrać ze sobą kątownik i po kolei sprawdzać, czy w każdym pokoju zostały zachowane kąty proste. Drzwi oraz okna powinny być szczelne, bezproblemowo się otwierać i zamykać, a grzejniki muszą znajdować się w odpowiednich miejscach. Najlepiej sygnalizować wszystkie, również te mniej istotne usterki – skrupulatność podczas odbioru technicznego mieszkania może nas uchronić przed problemami w przyszłości.
Najczęstsze wady nieruchomości – o tym warto pamiętać!
Chociaż nie istnieje jedna, uniwersalna lista wad, które spędzają sen z powiek fachowcom, to pewne niedoróbki przytrafiają się zdecydowanie częściej, niż inne. Z tego powodu podczas odbioru technicznego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na estetykę wykończeń, bo to ona bardzo często okazuje się najsłabszym punktem mieszkań z rynku pierwotnego. Nowi nabywcy z reguły zgłaszają problemy z:
- Obtarciami i rysami na drzwiach, oknach, parapetach, czy grzejnikach,
- Pęknięciami na ścianach,
- Nieszczelnymi lub niewyregulowanymi oknami,
- Niezgodnością pewnych elementów z projektem.
Każdą z tych wad należy zapisać w protokole. Ważne jest także ustalenie daty naprawy ewentualnych niedociągnięć. Obicia, rysy, czy nieszczelności stanowią powszechny problem – na szczęście można go szybko wyeliminować. Gorzej, jeśli dostrzeżemy błędy w rozmieszczeniu instalacji. Czasem zdarza się, że fachowcy zamontowali kontakty, czy podejścia wody nie tam, gdzie powinni – to poważna wpadka, ale masz prawo żądać naprawy. Podpisanie protokołu jest równoznaczne z oświadczeniem o otrzymaniu kluczy i potwierdzeniem, że mieszkanie spełnia warunki określone w umowie, dlatego przed naniesieniem parafek należy dokładnie się zastanowić, czy wszystkie elementy nieruchomości są zgodne z naszymi oczekiwaniami.
Źródła:
- https://businessinsider.com.pl/finanse/samodzielny-odbior-mieszkania-na-co-zwrocic-uwage/s1jqtq9
- https://budus-developer.pl/porady-eksperta/na-co-zwrocic-uwage-przy-odbiorze-mieszkania-od-dewelopera/