Ten błąd przy budowie fundamentów może kosztować cię tysiące złotych

Wilgoć w okolicach fundamentów może prowadzić do poważnych problemów, takich jak uszkodzenie konstrukcji budynku lub pojawienie się pleśnie, których skutki często są bardzo kosztowne do naprawienia. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie odwodnienie fundamentów, zwłaszcza w niekorzystnych warunkach gruntowych. Jak dobrać system odwodnienia do budynku? Kiedy stosować odwodnienie fundamentów, a kiedy stanowi to zbędny wydatek?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy wykonać odwodnienie fundamentów?
System odwodnienia fundamentów może okazać się zbędny w sytuacjach, gdy:
- warunki gruntowe są bardzo przepuszczalne (piasek lub żwir) i stanowią naturalny drenaż;
- woda opadowa szybko wsiąka i nie zalega przy fundamentach;
- poziom wód gruntowych znajduje się znacznie poniżej posadowienia budynku i nie występuje ryzyko podsiąkania kapilarnego;
- budynek nie jest podpiwniczony, a grunt nie zatrzymuje wody;
- wystarczające jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów.
Są sytuacje, kiedy jednak nie warto na tym oszczędzać, by uniknąć nieprzyjemnych problemów w późniejszym czasie. Niewykonanie odwodnienia fundamentów w niekorzystnych warunkach gruntowych może prowadzić do:
- erozji betonu;
- korozji zbrojenia w konstrukcji nośnej;
- podmywanie i osłabienie gruntu;
- zawilgocenie przestrzeni poniżej gruntu, co prowadzi do rozwoju pleśni oraz grzybów w budynku.
Wybór odpowiedniego odwodnienia jest uzależniony od warunków geologicznych, rodzaju budynku oraz jego posadowienia. Cennik wykonania odwodnienia liniowego i drenażu opaskowego dostępny jest tutaj.

Kiedy wykonać drenaż opaskowy?
Jednym z najczęściej wybieranych systemów odwodnienia fundamentów jest drenaż opaskowy. Wykonanie drenażu polega na ułożeniu rur perforowanych wokół fundamentów — mniej więcej na połowie wysokości ławy fundamentowej, ale zawsze głębiej niż strefa przemarzania gruntu.
Kiedy stosuje się drenaż opaskowy? Drenaż opaskowy stosuje się w przypadkach, gdy:
- poziom wód gruntowych jest wysoki;
- poziom wód gruntowych nie jest stabilny i okresowo może podnosić się powyżej poziomu posadowienia fundamentu;
- wykop fundamentowy zostanie wypełniony gruntem bardziej przepuszczalnym niż grunt rodzimy;
- budynek jest podpiwniczony;
- budynek posadowiony jest na gruncie nieprzepuszczalnym;
- budynek posadowiony jest na zboczu, skarpie lub w ich pobliżu, niezależnie od rodzaju gruntu. W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko, że woda spływająca po nachylonym terenie zatrzymywałaby się wzdłuż fundamentów i prowadziła do rozmiękczania gleby, a nawet do osunięcia się ściany.
Wodę zebraną przez drenaż opaskowy można odprowadzić poza teren działki. Za odbiornik może służyć system kanalizacji deszczowej lub burzowej, rów melioracyjny (pod warunkiem uzyskania pozwolenie), pobliskie zbiorniki wodne lub rzeka.

Odwodnienie liniowe — w jakich sytuacjach się sprawdzi?
System odwodnienia liniowego składa się z korytek przypominających kształtem literę V lub U (betonowych, polimerobetonowych lub plastikowych), zakrytych rusztami, czyli kratkami ze stali, żeliwa lub tworzywa sztucznego. Odwodnienie liniowe instaluje się wzdłuż utwardzonych powierzchni na działce — podjazdów, chodników czy tarasów. Funkcją systemu odwodnienia liniowego jest przechwytywanie wód opadowych.
Odwodnienie liniowe stosowane jest w przypadku gruntów słabo przepuszczalnych, gdzie główny problem stanowi zalegająca na działce woda opadowa. Gromadząca się woda może prowadzić do zawilgocenia ścian fundamentów i/lub podpiwniczenia. Po zastosowaniu takiego odwodnienia nadmiar wód deszczowych spływa do korytek, po czym jest odprowadzany poza odwadniany teren — najczęściej do kanalizacji deszczowej lub do studni chłonnej.