Pałac Brühla zostanie odbudowany – będzie nową siedzibą Senatu
Plany odbudowy Pałacu Brühla oraz pozostałych budynków zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego powoli wchodzą w decydującą fazę. Wiemy już, kto będzie odpowiadać za koncepcję architektoniczną obiektów i kiedy ruszą prace budowlane. Za kilka lat na miejscu skweru ponownie pojawią się piękne pałace i klimatyczne kamienice, które staną się ważnym punktem dla polskiej polityki, kultury i edukacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Warszawska perła przedwojennej architektury – co wiemy o Pałacu Brühla?
Oryginalny Pałac Brühla został wzniesiony w 1639 roku, jednak na przestrzeni wieków był wielokrotnie powiększany i przebudowywany. Nazwę znaną do dziś otrzymał dopiero w 1750 roku, kiedy jego właścicielem stał się pierwszy minister króla Augusta III Sasa – Henryk Brühl. To dzięki niemu budynek zyskał bogaty, rokokowy styl, efektowną bramę oraz imponującą kolumnadę.
Lata mijały, a pałac co jakiś czas zmieniał swoje przeznaczenie. W XVIII wieku był ambasadą Rosji, a po kilkudziesięciu latach został przekształcony w siedzibę Centralnego Biura Telegraficznego. W pierwszej połowie XX wieku gmach przejęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które dokonało ostatecznej przebudowy Pałacu Brühla. Twórcą projektu znanego ze starych fotografii był Bohdan Pniewski – architektowi zależało, by budynek odzyskał swój barokowy urok.
Po wybuchu II wojny światowej do pałacu wkroczyli Niemcy na czele z Ludwigiem Fischerem. Okupanci przebywali tam aż do 1944 roku. Po upadku powstania warszawskiego hitlerowcy zrównali budynek z ziemią – miała to być kara za opór ze strony Polaków. Po wojnie nie odbudowano Pałacu Brühla – na jego miejscu powstał skwer. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości zapadła decyzja o rekonstrukcji zachodniej pierzei placu Piłsudskiego. Już za kilka lat na miejscu skweru powstaną Pałac Brühla, Pałac Saski oraz kamienice przy ulicy Królewskiej.
Ruszają prace projektowe – kiedy Pałac Brühla będzie gotowy?
Przygotowania do odbudowy Pałacu Brühla i sąsiednich budynków trwają od kilku lat. W tym roku rozpoczną się prace projektowe, jednak na rozpoczęcie budowy trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Podmiotem nadzorującym odbudowę pierzei jest Pałac Saski sp. z o.o., z kolei za koncepcję architektoniczną będzie odpowiadać pracownia WXCA. Spółka zaprezentowała plan rekonstrukcji Pałacu Brühla i sąsiednich budynków. Tak wygląda harmonogram prac:
- 2024 – zawarcie umowy z biurem projektowym i rozpoczęcie prac projektowych.
- 2024-2025 – wykopaliska archeologiczne na terenie Pałacu Brühla i kamienic oraz opracowanie projektu rekonstrukcji rzeźb.
- 2025 – uzyskanie pozwolenia na budowę.
- 2026 – wybór generalnego wykonawcy i rozpoczęcie prac budowlanych.
- 2029 – zakończenie prac budowlanych.
- 2030 – oddanie Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej do użytku.
Aktualnie prace przygotowawcze postępują zgodnie z planem – spółka nie odnotowała żadnych opóźnień, zatem całkiem możliwe, że pierzeja rzeczywiście zostanie oddana do użytku już za sześć lat. Na początku roku pojawiły się wątpliwości co do kontynuacji projektu w związku ze zmianą władzy w Polsce, jednak w styczniu nowy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdził, że plany odbudowy wciąż są aktualne.
Czy Pałac Brühla zostanie nową wizytówką Warszawy?
W okresie międzywojennym pierzeja placu Piłsudskiego pełniła funkcję reprezentacyjną – to tam swoją siedzibę miały Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz sztab Wojska Polskiego, który wraz z kryptologiami pracował nad rozszyfrowaniem Enigmy. Rekonstrukcja pałaców i kamienic stanie się kolejnym symbolem odbudowy Warszawy. Zadaniem architektów będzie odtworzenie ducha przedwojennej stolicy. W pierzei znajdzie się przestrzeń kulturalno-edukacyjna dla Polaków oraz turystów z całego świata.
Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 roku wskazuje, że w Pałacu Brühla powstanie siedziba Kancelarii Senatu RP. Pierzeja będzie przeznaczona także na potrzeby Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i instytucji prowadzących działalność kulturalną oraz społecznie użyteczną. Pałac Saski będzie ogólnodostępnym miejscem edukacji i kultury. Nowe gmachy mają stać się wizytówką Warszawy, otwartą dla szerokiego grona odbiorców.
Źródła:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210001551
- https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/powolanie-spolki-celowej-odpowiedzialnej-za-odbudowe-palacu-saskiego-palacu-bruhla-oraz-kamienic-przy-ul-krolewskiej-w-warszawie/
- https://palacsaski.pl/o-inwestycji
- https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/palac-bruehla-w-warszawie-stanie-sie-nowa-siedziba-senatu-przedwojenna-perelke-czeka-odbudowa-razem-z-palacem-saskim-aa-xkEa-LFPe-Bcvu.html