Pęknięcia na ścianach w nowym bloku – czy to powód do zmartwień?

Pęknięte ściany, kiedy i jak reagować, gdy zostaną zauważone?
Czy pęknięcia w ścianie w nowym bloku źle świadczą o jakości jego wykonania?, fot. MAXSHOT_PL
ikona podziel się
Opublikowano: 02.05.2024 r., 9:15 | Autor: Adrian Kowalczyk
Budownictwo mieszkaniowe rozwija się w szybkim tempie, a nowe bloki powstają jak grzyby po deszczu. Często jednak zarówno deweloperzy, jak i nowi właściciele mogą napotkać problem pęknięć ścian. W tym artykule przyjrzymy się, czy ich występowanie na ścianach jest powodem do niepokoju, jak i kiedy należy je naprawiać oraz czy mogą one stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników.

Jakie są przyczyny powstawania pęknięć?

Pęknięcia na ścianach mogą powstawać z różnych przyczyn i nie zawsze stanowić powód do zmartwień. Często są one wynikiem naturalnego procesu osiadania budynku. Nowe obiekty „pracują” przez pierwsze lata po ich oddaniu do użytku, co może prowadzić do małych, powierzchownych pęknięć na ścianach. Istotne jest, aby rozróżnić te kosmetyczne defekty od poważniejszych uszkodzeń strukturalnych.

Jakość użytych materiałów budowlanych ma ogromny wpływ na trwałość i stabilność konstrukcji. Niska jakość betonu, nieprawidłowo wykonana izolacja termiczna czy zastosowanie niewłaściwych technik murarskich – wszystko to może przyczynić się do powstawania pęknięć. Regularne kontrole jakości materiałów i prac budowlanych mogą jednak zapobiegać tego rodzaju wielu problemom.

Zmiany temperatur, wilgotność powietrza i inne czynniki atmosferyczne także w dużym stopniu oddziałują na materiały budowlane. Kurczenie się i rozszerzanie materiałów w odpowiedzi na zmiany pogody mogą prowadzić do pęknięć. Jest to normalne zjawisko, szczególnie dla klimatu charakteryzującego się dużymi amplitudami termicznymi.

Z jakich materiałów budowlanych będą powstawać domy w przyszłości? Sprawdź!

Kiedy naprawiać pęknięcia na ścianach?

Zanim przystąpisz do naprawy pęknięć, ważne jest, aby dokładnie ocenić ich rodzaj i przyczyny. Małe pęknięcia można bowiem w wielu sytuacjach łatwo naprawić samodzielnie, stosując odpowiednie środki wypełniające. Jednak w przypadku większych, głębokich wgłębień konieczna bywa konsultacja z fachowcem. Pamiętaj, że istnieje wiele technik naprawczych – od prostego szpachlowania, po bardziej zaawansowane metody typu iniekcje żywiczne, które stabilizują materiał i zapobiegają dalszemu rozwojowi pęknięć. Wybór metody zależy od skali problemu oraz od rodzaju usterki.

Regularna konserwacja i przeglądy stanu technicznego obiektu są kluczowe dla utrzymania go w dobrym stanie. Jeżeli więc uznasz, że są one przeprowadzane zbyt rzadko, jako właściciel danego lokalu możesz zasygnalizować zarządcom bloku konieczność wykonywania ich częściej. Tym bardziej, że na pewno co miesiąc opłacasz określony czynsz, a więc masz prawo wymagać od odpowiednich osób tego, by zadbały o poprawę Twoich warunków mieszkaniowych, gdy uznasz je za niewystarczające.

Kliknij, by poznać najlepsze metody na samodzielne szpachlowanie ścian!

Czy pęknięcia mogą być niebezpieczne?

Niektóre pęknięcia, szczególnie te głębokie i szerokie, mogą sygnalizować powstanie problemów strukturalnych, wpływających niekiedy na bezpieczeństwo mieszkańców. W takich przypadkach należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, który oceni stan budynku i zaleci odpowiednie działania. Skontaktuj się zatem z administracją obiektu, w którym mieszkasz, i opowiedz o potrzebie skorzystania z porady odpowiedniej osoby.

Regularne inspekcje przez kwalifikowanych specjalistów mogą wykryć potencjalne problemy na wczesnym etapie, co pozwala na szybką interwencję i minimalizuje ryzyko. Monitoring stanu budynku jest niezbędny, zwłaszcza w przypadku, gdy pęknięcia pojawiają się często i są coraz większe. Jeśli zauważysz przy tym, że pęknięcia stają się coraz większe, a ich liczba wzrasta – nie ignoruj tych sygnałów. Takie zmiany mogą wskazywać na poważniejsze problemy z fundamentami lub innymi kluczowymi elementami strukturalnymi budynku.

Na koniec należy stwierdzić, że pęknięcia w ścianach w nowych blokach nie zawsze są powodem do zmartwień, ale zawsze warto je dokładnie zbadać. Odpowiednia diagnostyka i szybka reakcja pozwolą zapobiec większym problemom oraz zagwarantują bezpieczeństwo i komfort mieszkania w nowym domu. Regularna konserwacja i przeglądy techniczne to klucz do długotrwałej trwałości i stabilności każdego budynku.

Maskowanie pęknięć w ścianie, czy zawsze zdaje egzamin?
Czy warto samodzielnie naprawiać pęknięte ściany?, fot. fotodrobik

Źródła:

  • https://budujesie.pl/viewtopic.php?t=4198
  • https://biznes.lovekrakow.pl/aktualnosci/pekajace-sciany-na-nowym-osiedlu-deweloper-nie-uwzglednia-reklamacji_23229.html
  • https://happywalls.pl/dlaczego-sciany-w-nowym-mieszkaniu-lub-domu-pekaja/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto