Pierwszy drewniany biurowiec w Warszawie. Czy nastąpi przełom w niskoemisyjnych budynkach biurowych?

Wizualizacja ekologicznego budownictwa, pionierski projekt drewnianego biurowca w Warszawie
Pierwszy w Warszawie budynek biurowy, który zostanie wybudowany z drewna zamiast cementu, fot. AI Farm
ikona podziel się
Opublikowano: 01.02.2024 r., 17:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Magdalena Pios ma na swoim koncie debiut swojej pracowni architektonicznej AMBIENT. Można mówić o debiucie z przytupem, ponieważ jest autorką pierwszego biurowca w Warszawie, który powstanie z drewna. Ten projekt może okazać się prawdziwym przełomem w budownictwie niskoemisyjnym, jeżeli chodzi o obiekty biurowe, a także użyteczności publicznej.

Nowa pracownia AMBIENT z nowoczesnym pomysłem na ekologiczną architekturę

W Polsce  w 2023 r. została otwarta pracownia architektoniczna AMBIENT, która zajmuje się projektowaniem energooszczędnych budynków użyteczności publicznej, a także biurowców. Założycielką pracowni jest absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Zarządzania Projektami na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Magdalena Pios.

Nie są to jednak jedyne osiągnięcia dynamicznie rozwijającej się architektki, ponieważ obecnie przewodniczy w Kole Architektury Zrównoważonej SARP w oddziale w Warszawie. W swoich projektach kieruje się złą kondycją środowiska naturalnego spowodowanego zmianami klimatycznymi. W jej ocenie możliwe jest ograniczenie niekorzystnego oddziaływania budownictwa na te zmiany.

W ścieżce wykształcenia Magdaleny Pios znajduje się również kierunek Budownictwo Drewniane “Bauen mit Holz”, który ukończyła na Bern University of Applied Sciences w Szwajcarii. Założycielka pracowni AMBIENT przyznaje, że zrównoważone i niskoemisyjne budownictwo musi zostać przeprowadzone na każdym etapie budowy. Jest to przyszłościowe myślenie, które ma doprowadzić do tego, iż w przypadku rozbiórki lub remontu obiektu, zostanie wygenerowana minimalna ilość odpadów.

Pierwszy drewniany biurowiec w Warszawie

W Warszawie powstanie pierwszy biurowiec, który zostanie wykonany w technologii drewnianej. Jak dotąd, jeszcze żaden inny obiekt tego typu nie uzyskał pozwolenia, aby żelbet został zastąpiony drewnem. Jednak w tym przypadku będzie zupełnie inaczej.

Inwestorem pionierskiego obiektu biurowego jest firma UBM Development Polska. Jednocześnie biurowiec stanie się częścią Poleczki Park na warszawskim Ursynowie. Przesłanką ku budowie takiego biurowca jest przekonanie się o tym, iż mimo pewnych ograniczeń technologicznych, budownictwo energooszczędne jest możliwe. Przewiduje się, że za niespełna 30 lat neutralność klimatyczna jest możliwa, pod warunkiem wprowadzenia budynków w technologie działające zgodnie z ekologią. Natomiast tradycyjne budownictwo wykorzystuje w tej chwili do 80% energii więcej niż w przypadku niskoemisyjnych budynków. Zobacz, jakie normy musi spełnić drewno konstrukcyjne w budownictwie mieszkaniowym.

Wizualizacja pracowni architektonicznej z ekologicznymi projektami, w Warszawie powstanie pierwszy budynek  biurowy wykonany z drewna
Żelbet zastąpiony drewnem w nowoczesnym biurowcu, pierwszy taki budynek w stolicy, fot. Summit Art Creations

Innowacyjna technologia zastępująca cement

Projekt biurowca stworzony przez pracownię AMBIENT przewiduje, aby wykorzystać do jego budowy drewno klejone, a także płyty z drewna klejonego krzyżowo (CLT). W projekcie również został uwzględniony system szkieletowy, który wykorzystany będzie w przypadku prefabrykowanych elementów elewacyjnych.

Nie jest to jednak koniec wprowadzenia innowacyjnych technologii, które mają na celu obniżenie zużycia energii, a także zminimalizowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nowoczesny biurowiec ma być wyposażony, m.in. w specjalny system oświetleniowy, a także instalację elektryczną. Na fasadach budynku będzie ograniczona ilość przeszkleń. Natomiast wsparciem w produkcji prądu okaże się rozbudowana instalacja fotowoltaiczna. To jeszcze nie wszystko, ponieważ w projekcie znajdują się przemyślane systemy, sprytnie wykorzystujące deszczówkę, dzięki czemu sam w sobie budynek będzie wspierał zamysł oszczędzania wody.

Drewniany budynek biurowy ma wyróżniać się całkowitą powierzchnią ok. 9300 m2. Czteropiętrowy budynek osiągnie wysokość 16 m. Rzeczywiście w całej konstrukcji nie będzie wykorzystany żelbet. Wygląda na to, iż wprowadzenie innowacyjnych technologii, które wydawały się do tej pory niedostępne w przypadku tego typu obiektów, doprowadzi do pewnego przełomu. Czy zatem możemy spodziewać się, iż w przyszłości drewno na dobre wyprze cement? Zobacz, jakie są różnice między domem drewnianym, a murowanym.

Pracownia AMBIENT wytyczna nową ścieżkę w budownictwie użyteczności publicznej

Okazuje się, że drewniany biurowiec nie jest jedynym projektem proekologicznym, nad którym pochyliła się pracownia AMBIENT, ponieważ Magdalena Pios ma na swoim koncie już inne projekty, które uważane są za pionierskie. Jeden z nich jest już przy końcówcej realizacji. Poprzedni projekt dotyczył Biblioteki Publicznej przy ulicy Kłosowej na warszawskiej Białołęce.

Za ten projekt zostało przyznane już wyróżnienie w konkursie PLGBC Polish Green Building Council Awards 2023 w kategorii “Najlepszy projekt ekologiczny”. Inwestorem biblioteki jest Dzielnica Białołęka miasta stołecznego Warszawy. Dwukondygnacyjny obiekt zajmuje całkowitą powierzchnię 670 metrów kwadratowych. Realizacja projektu zamknęła się w kwocie 8,3 mln złotych. W przypadku Biblioteki Publicznej również wykorzystano technologię modułową. Jest to budynek użyteczności publicznej, w której głównym budulcem jest drewno klejone, a także prefabrykowane elementy ścian i stropów.

Źródła:

  • https://architektura.muratorplus.pl/projekty/w-warszawie-powstanie-drewniany-biurowiec-aa-idYS-DX8W-Zjb9.html
  • https://architektura.muratorplus.pl/baza-architektow/ambient-at-wmft-xteX-LRRd/
  • https://architektura.muratorplus.pl/projekty/nowa-biblioteka-na-warszawskiej-bialolece-powstaje-z-drewnianych-prefabrykatow-aa-ggde-xrBF-Ts7E.html
  • https://noizz.pl/design/powstanie-biurowiec-z-drewna-to-pierwszy-taki-projekt-w-warszawie/xstd400
  • https://www.propertydesign.pl/dossier/132/na_rynku_debiutuje_nowa_pracownia_architektoniczna_pierwsze_projekty_juz_w_toku,45171.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto