Budowlańcy stracą pracę? Nowoczesny robot murujący pracuje szybciej niż pracownicy

Na polski rynek właśnie weszło urządzenie, które potrafi samodzielnie wznosić wysokie ściany z dużą precyzją oraz imponującą szybkością. Zadaniem robota nie jest jednak całkowite zastąpienie ludzi, tylko wspomaganie i przyspieszanie ich pracy. Sprawdź, czym charakteryzuje się robot murujący i kiedy warto skorzystać z takiego urządzenia.
- Roboty murujące na polskich placach budowy – czy te urządzenia zastąpią człowieka?
- Efektywność i oszczędność czasu – tak działa robot murujący
- Współpraca ludzi i maszyn – futurystyczna wizja stanie się rzeczywistością?
- To początek rewolucji? Roboty na stałe zagoszczą na placach budowy
Roboty murujące na polskich placach budowy – czy te urządzenia zastąpią człowieka?
Prezentacja pierwszego w Europie robota murującego dostępnego komercyjnie była dużym wydarzeniem. Takie urządzenie wprowadziła na rynek firma wienerberger, która właśnie obchodzi trzydziestolecie działalności w Polsce. To narzędzie stworzone z myślą o budownictwie wielomieszkaniowym i przemysłowym, które imponuje tempem pracy – w ciągu jednej godziny potrafi wznieść 10 m² ceramicznej ściany o wysokości ponad trzech metrów.
Maszyna właśnie debiutuje na polskim rynku, ale budowlańcy w innych europejskich krajach mieli okazję poznać ją nieco wcześniej – urządzenie gościło już na placach budowy w Austrii, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Wdrożenie robota murującego miało być sposobem na zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa pracy, a dodatkowo stanowiło odpowiedź na braki siły roboczej, które są coraz poważniejszym problemem na placach budowy. Robot doskonale wpisuje się w założenia współczesnego budownictwa, które skupia się na jak najszybszej realizacji projektów oraz przykłada dużą wagę do tego, aby minimalizować ilość generowanych odpadów. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak szybko nowoczesna technologia wkracza na place budowy na całym świecie.
Efektywność i oszczędność czasu – tak działa robot murujący
Robot został zaprojektowany tak, by pracować na wcześniej przygotowanej warstwie muru – nie można powiedzieć, że to urządzenie jest w stanie całkowicie zastąpić ludzi, ale na pewno będzie realnym wsparciem na placu budowy. Do działania potrzebuje jedynie dostępu do prądu i wody, a zaawansowane czujniki pozwalają na precyzyjne układanie pustaków. Urządzenie eliminuje potrzebę mieszania zaprawy, ponieważ wykorzystuje pianoklej, co przyspiesza proces i ogranicza ilość zużytych materiałów.
Kiedy robot murujący osiągnie maksymalny zasięg pracy, samodzielnie przemieszcza się wzdłuż wznoszonej ściany dzięki wbudowanemu systemowi hydraulicznemu. W przypadku zmiany strefy roboczej najlepiej wykorzystać do przetransportowania maszyny wózek widłowy. Kompaktowa konstrukcja urządzenia umożliwia swobodny przejazd przez typowe otwory drzwiowe, co może ułatwiać logistykę na placu budowy.

Współpraca ludzi i maszyn – futurystyczna wizja stanie się rzeczywistością?
Pracownicy fizyczni obawiają się, że w niedalekiej przyszłości zostaną zastąpieni przez wyspecjalizowane roboty. Na szczęście urządzenie stworzone przez firmę wienerberger nie sprawi, że murarze pozostaną bez pracy. Do obsługi robota potrzebne są dwie osoby – operator z tabletem i pomocnik techniczny. Ich zadaniem jest sterowanie procesem i dostarczanie materiałów. Resztę – czyli powtarzalne i fizycznie obciążające czynności – przejmuje maszyna.
Murarze mogą w tym czasie zająć się bardziej skomplikowanymi fragmentami konstrukcji, takimi jak narożniki czy detale. W ten sposób zespół działa sprawniej, a ryzyko błędów i opóźnień jest ograniczone do minimum. Robot został zaprojektowany z myślą o wznoszeniu ścian zewnętrznych w technologii dwuwarstwowej oraz wewnętrznych w dużych inwestycjach, takich jak budynki wielorodzinne, hale przemysłowe, szkoły czy inne obiekty użyteczności publicznej. Zapoznaj się z aktualnym cennikiem prac murarskich.
To początek rewolucji? Roboty na stałe zagoszczą na placach budowy
Obecnie wienerberger dysponuje siedmioma takimi robotami. Nowoczesne urządzenia pracowały już przy 12 różnych inwestycjach. Wśród nich są m.in. osiedla mieszkaniowe, przedszkole czy nowoczesny dworzec. Największym zrealizowanym dotychczas projektem był bank w czeskiej Pradze o powierzchni ponad 5 tys. m².
Firma nie zamierza poprzestawać na kilku urządzeniach. Trwają prace nad dalszym rozwojem robota – m.in. integracją z systemami BIM, co ma usprawnić planowanie i zarządzanie budową. Kolejnym celem jest zwiększenie liczby maszyn i uczynienie ich stałym elementem nowoczesnych placów budowy. W najbliższych latach należy więc spodziewać się dalszego rozwoju tej technologii.
Czy robot murarski marki wienerberger okaże się przełomowym wynalazkiem w świecie budownictwa? Takie urządzenie z pewnością przyspieszy pracę na placu budowy. W pewien sposób może też zmienić rolę pracowników fizycznych, nie pozbawiając ich zatrudnienia. Najbliższe lata pokażą, czy nowoczesny robot murarski rzeczywiście zawładnie europejską branżą budowlaną.