Place zabaw staną się bezpieczniejsze? Nadchodzą ważne zmiany!
Nowe regulacje spowodują, że podopieczni będą mogli korzystać z bezpiecznych placów zabaw o wysokiej dostępności. Nowelizacja przepisów wymusi na deweloperach skrupulatne projektowanie przestrzeni dla najmłodszych oraz uwzględnianie wytycznych, które do dziś nie były brane pod uwagę, takich jak nasłonecznienie, czy dostosowanie wyposażenia do wieku dzieci.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy place zabaw wreszcie będą przyjazne dzieciom?
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023, które ma wejść w życie 1 sierpnia 2024, zawiera szereg regulacji dotyczących urządzania udogodnień dla dzieci w inwestycjach deweloperskich. Dzięki temu na nowych osiedlach powstaną funkcjonalne i bezpieczne place zabaw. Najmłodsi zyskają przyjazną przestrzeń składającą się z różnorodnych konstrukcji – nie tylko piaskownicy i huśtawki.
Zmiany przepisów wprowadzą większą innowacyjność w projektowaniu placów zabaw, ponieważ inwestorzy będą musieli dostosować się do wytycznych uwzględniających nasłonecznienie, czy obecność terenu biologicznie czynnego. Od sierpnia powstające place zabaw muszą być ogrodzone, a ich wyposażenie oraz nawierzchnia będą spełniały wymagania określone w polskich normach. W przepisach znalazła się też minimalna powierzchnia terenów przyjaznych najmłodszym, która różni się w zależności od rozmiarów konkretnej inwestycji.
Przynajmniej 30% ogólnej powierzchni przyszłych placów zabaw będzie terenem biologiczne czynnym. Oznacza to, że maluchy zyskają więcej zielonych, trawiastych nawierzchni. Urządzenia muszą być dostosowane do dzieci w różnym wieku, dzięki czemu zarówno najmniejsze, jak i nieco starsze pociechy będą miały szansę na rozwój poprzez zabawę.
Ładne i praktyczne – place zabaw dla dzieci i rodziców
Chociaż place zabaw są projektowane z myślą o najmłodszych, to rodzice także spędzają na nich mnóstwo czasu, pilnując swoich podopiecznych. To bardzo ważne, aby zarówno dzieci, jak i dorośli czerpali przyjemność z przebywania na tym terenie. Opiekunowie nareszcie zyskają możliwość, aby choć odrobinę wypocząć w otoczeniu zieleni – rozbrykane maluchy będą bawić się na ogrodzonym, zabezpieczonym terenie, dzięki czemu rodzice przestaną martwić się o ich zdrowie.
Nowe place zabaw będą doskonałym miejscem do rozrywki na świeżym powietrzu oraz poznawania świata poprzez doświadczenia sensoryczne. Maluchy rozwiną tam swoje umiejętności ruchowe, intelektualne i percepcyjne. Place zabaw będą się znajdować w odpowiedniej odległości od dróg oraz ciągów pieszo-jezdnych, dzięki czemu nieuważny maluch nie narazi się na poważne niebezpieczeństwo.
Nowe przepisy, które wejdą w życie już na początku sierpnia, sprawią, że na polskich osiedlach będzie powstawać więcej różnorodnych i przestrzennych placów zabaw, które są szczególnie potrzebne ruchliwym maluchom. Najmłodsi nie będą już kłócić się o miejsce na huśtawce, czy kolejność korzystania ze zjeżdżalni, ponieważ place zabaw staną się na tyle przestronne, że większość dzieci zapełni sobie czas w inny sposób.
Czy deweloperzy dostosują się do nowych wymogów?
Portal rynekpierwotny.pl zapytał największych polskich deweloperów, co sądzą o nachodzących zmianach. Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction zauważyła, że dzięki nowym przepisom firmy deweloperskie będą musiały zwracać większą uwagę na bezpieczeństwo, trwałość oraz dostępność urządzeń znajdujących się na placach zabaw. Sprzęt będzie dostosowany do dzieci w różnym wieku i o różnych umiejętnościach.
Deweloperzy nie będą już mogli poprzestawać na mikroskopijnych placach zabaw składających się z jednej huśtawki lub kwadratowej piaskownicy. Zwiększenie innowacyjności w zakresie projektowania przestrzeni przyjaznej dzieciom z pewnością okaże się sporym wyzwaniem dla części przedsiębiorstw. Chociaż nowelizacja przepisów z punktu widzenia najmłodszych ma same zalety, to nowe rozporządzenie może mieć także swoją ciemniejszą stronę.
Duże i lepiej wyposażone place zabaw oznaczają większe koszty realizacji inwestycji. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że deweloperzy uwzględnią je w cenie sprzedawanych nieruchomości. Oznacza to, że osoby marzące o własnym M zapłacą za nie jeszcze więcej niż dotychczas. Część rodziców z pewnością będzie w stanie ponieść wyższy wydatek, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i jak najlepsze warunki rozwoju.