Planujesz budowę domu? Na te dofinansowania możesz liczyć

dom w budowie, pompa ciepła, na inwestorów czekają dofinansowania wynoszące od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych
Dofinansowania w 2024 roku obejmą m.in. montaż pompy ciepła, fot. Ewa Cieszyńska/Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 04.02.2024 r., 19:00 | Autor: Barbara Ochman
Budowa własnego domu to poważna inwestycja, która niejednokrotnie pochłania nasze życiowe oszczędności. Na szczęście istnieją rozwiązania pozwalające na odciążenie budżetu. Czy wiesz, jakie dofinansowania ci się należą, jeśli budujesz dom w 2024 roku? Poznaj programy, które stanowią nieocenione wsparcie dla inwestorów.

Kto może liczyć na dofinansowanie do budowy domu w 2024 roku?

Dotacja przyda się każdej osobie budującej własny dom. Chociaż rządowe programy zapewniają realne wsparcie, to nie każdy może z nich skorzystać. W tym roku warto starać się przede wszystkim o dofinansowanie w ramach projektów „Mój Prąd” i „Moje Ciepło”. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla inwestorów planujących montaż urządzeń wykorzystujących energię odnawialną, a drugi ma wspomóc osoby budujące domy o podwyższonym standardzie energetycznym.

Główną ideą atrakcyjnych dofinansowań jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz redukcja kosztów ogrzewania. Państwo intensywnie promuje budownictwo energooszczędne oraz niskoemisyjne. Możliwe, że dzięki takim projektom już niedługo wszystkie nowe domy będą spełniać najwyższe standardy energetyczne.

Programy „Mój Prąd” i „Moje Ciepło” są skierowane do osób fizycznych, jednak wiek, czy sytuacja ekonomiczna potencjalnych uczestników z reguły nie ma żadnego znaczenia. Każde dofinansowanie może dotyczyć tylko konkretnej, udokumentowanej inwestycji, która spełnia założenia projektu. Wnioski można składać jedynie elektronicznie i należy zmieścić się z ich wypełnieniem w wyznaczonym terminie.

dom w trakcie budowy, dofinansowanie są skierowane do właścicieli domów ekologicznych
Dofinansowanie otrzymają jedynie inwestycje, które spełniają szereg konkretnych wymogów, fot. Firefly

Mój Prąd, czyli program dla właścicieli eko-domów

Głównym założeniem programu „Mój Prąd” jest promocja wykorzystywania energii odnawialnej poprzez zakup urządzeń o podwyższonym standardzie energetycznym. Większość projektów biorących udział w tym przedsięwzięciu dotyczy instalacji paneli fotowoltaicznych, ale inwestorzy mogą się ubiegać także o dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła, kolektorów słonecznych, czy magazynów energii.

Dotychczas odbyło się 5 naborów, a ostatni z nich zamknięto w grudniu zeszłego roku. W ramach programu Mój Prąd przyznano już 508 117 dotacji opiewających na łączną kwotę wynoszącą prawie 2,5 miliarda złotych. Organizatorzy przedsięwzięcia obliczyli, że udzielona pomoc przyczyniła się do zmniejszenia produkcji dwutlenku węgla o ponad dwa miliony ton w ciągu roku.

Dotacje przyznawane w ramach Programu Mój Prąd mogą pokrywać do 50% kosztów kwalifikowanych brutto, ale nie więcej niż:

 • 6000 zł – dla mikroinstalacji fotowoltaicznej,
 • 7000 zł – dla mikroinstalacji z urządzeniem dodatkowym,
 • 28500 zł – dla gruntowej pompy ciepła,
 • 12600 zł – dla pompy ciepła powietrze/woda,
 • 19400 zł – dla pompy ciepła powietrze/woda o powyższej klasie efektywności,
 • 4400 zł – dla pompy ciepła powietrze/powietrze,
 • 16000 zł – dla magazynu energii elektrycznej,
 • 5000 zł – dla magazynu ciepła,
 • 3500 zł – dla kolektorów słonecznych.

Wniosek o dofinansowanie w formie elektronicznej może dotyczyć jedynie inwestycji, która jest już zakończona i przeszła odbiór techniczny, a jej budowa rozpoczęła się najwcześniej 1 lutego 2020. Osoby planujące złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd powinny uzbroić się w cierpliwość. Obecnie trwa rozpatrywanie wniosków z V naboru. VI edycja projektu prawdopodobnie ruszy w 2024 roku.

Dom z fotowoltaiką, VI nabór wniosków do programu Mój Prąd jeszcze się nie rozpoczął
W ramach programu Mój Prąd można starać się o dofinansowanie do fotowoltaiki, fot. Firefly

Program Moje Ciepło 2024 – zasady i wysokość dofinansowania

Dofinansowanie z Programu Moje Ciepło jest przeznaczone dla inwestorów, którzy myślą przyszłościowo pod względem ekologii oraz ekonomii. Osoby zgłaszające się do projektu mogą liczyć na dotację do zakupu i montażu nowych pomp ciepła. Wsparcie dotyczy urządzeń różnego typu, jednak każde z nich musi spełniać wymagania klasy efektywności elektrycznej minimum A+ lub A++. W momencie montażu pompy oraz w okresie jej eksploatacji w budynku nie może się znajdować żadne źródło ciepła pobierające paliwo stałe.

Budżet przeznaczony na realizację projektu wynosi 600 milionów złotych. Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele nowych domów jednorodzinnych, które wciąż są w budowie, czekają na odbiór albo zostały wybudowane lub oddane do użytku nie wcześniej niż w 2021 roku. Standardowe dofinansowanie nie może przekroczyć 30% kosztów kwalifikowanych. Wyjątek stanowią osoby fizyczne posiadające kartę dużej rodziny, które mogą liczyć na dotację do 45%. Maksymalna dotacja wynosi:

 • 21000 zł – dla pomp gruntowych,
 • 7000 zł – dla wszystkich typów pomp powietrznych.

Nabór wniosków o dofinansowanie odbywa się w trybie ciągłym, a więc w tym przypadku nie trzeba mieścić się w sztywnym przedziale czasowym. Wniosek z podpisem elektronicznym można pobrać z bazy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostateczny termin na zgłoszenie inwestycji upływa 31 grudnia 2026 roku, jednak projekt może zakończyć się wcześniej, jeśli wszystkie dostępne środki zostaną wyczerpane.

Źródła:

 • https://mojprad.gov.pl/
 • https://mojecieplo.gov.pl/o-programie/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto