Planujesz budowę domu w 2024? Ten poradnik jest dla ciebie

Dom jednorodzinny w budowie, porównanie budowy domu do zakupu mieszkania
Budowa domu w 2024 roku, a także wskazówki, o których warto pamiętać, fot. PAWEL
ikona podziel się
Opublikowano: 05.02.2024 r., 13:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Budowa domu jednorodzinnego jest największym marzeniem wielu osób, ale jednocześnie taka inwestycja stanowi bardzo duże wyzwanie. Dlatego sprawdź, na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę w 2024 r. Dzięki temu realizacja budowy domu będzie dla ciebie zdecydowanie mniej stresująca, a także przygotujesz się na życiową inwestycję od strony formalnej.

Czy 2024 r. to dobry czas na kredyt hipoteczny?

W większości przypadków decyzja dotycząca budowy domu jest uzależniona od tego, czy weźmiemy kredyt hipoteczny. Oczywiście są osoby, które decydują się na budowę domu za gotówkę, jednak zazwyczaj ten proces jest niezwykle trudny i długi. W takim przypadku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w 2024 r. wzięcie kredytu hipotecznego nie pogrąży naszej sytuacji finansowej.

Jeżeli wybudowany dom ma być jednocześnie Twoją pierwszą nieruchomością, to masz okazję, aby skorzystać z nowej formuły programu Bezpieczny Kredyt 2%. Rząd, który wprowadził możliwość skorzystania z preferencyjnego kredytu hipotecznego, zakładał udzielenie ok. 50 tys. kredytów. Jednak do końca roku przekroczono już ten limit, natomiast program był przewidywany również na 2024 r. Od 2 stycznia 2024 r. Bank Gospodarstwa Krajowego nakazał wszystkim placówkom wstrzymać przyjmowanie wniosków.

W związku z zaistniałą sytuacją Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wprowadzić projekt, który będzie bardzo podobny do programu Bezpieczny Kredyt 2%. Jednak istnieje możliwość, że pewne warunki nowego programu “Na Start” zostaną zmienione. Pojawia się zatem pytanie, czy czekać na wsparcie od państwa, czy zdecydować się na kredyt na tradycyjnych warunkach. Mimo zamknięcia programu Bezpieczny Kredyt 2% nie zauważa się, aby banki specjalnie rywalizowały o klientów, obniżając stopy procentowe.

Jak wiemy, sytuacja dotycząca oprocentowania kredytów hipotecznych w ostatnim czasie zmieniała się dynamicznie z miesiąca na miesiąc. W styczniu 2024 r. odnotowano niewielki spadek oprocentowania, który przyczynił się do tego, iż w niektórych bankach spadło ono poniżej 7%. Ciężko jest jednak przewidzieć, czy tendencja spadkowa się utrzyma, czy możemy liczyć, chociażby na stabilizację. Pamiętajmy, że na wysokość oprocentowania ma wpływ wiele czynników, również sytuacja na świecie, która w ostatnim czasie jest bardzo dynamiczna. Zobacz, czy opłaca się budować dom systemem gospodarczym.

Dom z pozwoleniem czy bez pozwolenia na budowę?

Kolejnym aspektem, na który zwracamy uwagę, to rodzaj domu jednorodzinnego. Pamiętając o tym, iż od 3 stycznia 2022 r. znowelizowano ustawę o Prawie Budowlanym, dzięki czemu istnieje możliwość wybudowania domu bez pozwolenia na budowę. Warunkiem koniecznym jest to, aby powierzchnia zabudowy domu nie przekraczała 70 m2. W takim przypadku mówimy o budowie domu na zgłoszenie, co zdecydowanie ułatwia wiele formalności.

Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu bez pozwolenia na budowę, to oczywiście musimy spełnić kilka istotnych warunków. Do nich zalicza się, chociażby to, iż powierzchnia użytkowa nie może przekroczyć 90 m2. W porównaniu do wcześniejszych domów na zgłoszenie tutaj budynek może posiadać dwie kondygnację, przy czym poddasze użytkowe może zostać zaadaptowane na przebywanie osób.

Idąc tradycyjną drogą, czyli w przypadku większych budynków, będziemy musieli najpierw ubiegać się o pozwolenie na budowę. Podczas gdy zgłoszenie budowy budynku w Starostwie Powiatowym kończy się na jednej wizycie, tak w tym przypadku musimy czekać nawet na decyzję do kilku miesięcy. Czas oczekiwania będzie zależny od konkretnej sytuacji, a także złożoności potrzebnych dokumentów. Możemy się domyślać, iż zdecydowanie dłużej o pozwolenie będziemy czekać, w przypadku wymaganych ekspertyz środowiskowych, czy też geologicznych.

Plac budowy z domem jednorodzinnym, wskazówki, czy budowa domu w 2024 r. będzie opłacalna
Porady, które pomogą podjąć decyzję dotyczącą budowy domu jednorodzinnego, fot. tobisto

Budowa domu czy zakup mieszkania?

Potencjalni inwestorzy, którzy zastanawiają się nad budową domu, często również rozważają zakup mieszkania. Na pewno każda z tych nieruchomości ma swoje zalety oraz słabsze strony. Jednak rzeczywiście w przypadku samodzielnej budowy domu, możemy napotkać zdecydowanie więcej. Cały proces bywa często skomplikowany, utrudniony przez nierzetelne ekipy budowlane, czy też zmieniające się ceny materiałów budowlanych. Dlatego właśnie bardzo często chcąc uniknąć wszystkich ewentualnych problemów, inwestorzy zastanawiają się nad zakupem mieszkania.

W 2024 r. oraz w kolejnych kilku latach, pod względem finansowym, atrakcyjniejsza jednak będzie budowa domu. Ceny mieszkań w ostatnim czasie wystrzeliły mocno w górę i nic się nie zanosi na to, aby ta tendencja zmieniła się w najbliższym czasie. Specjaliści prognozują, iż nawet do 2026 r. ceny mieszkań będą dużo wyższe w porównaniu do budowy domu. Zobacz, jakie koszta poniesiesz w związku z budową domu w 2024 r.

Należy pamiętać o tym, iż droższe mieszkania oznaczają również konieczność wzięcia większego kredytu, a także posiadania wyższej zdolności kredytowej. Przed podjęciem decyzji, warto zrobić szczegółowe kosztorysy, dzięki czemu dokładnie zobrazują nam, ile możemy zaoszczędzić na budowę domu. Ostateczna cena jest uzależniona również od tego, czy inwestorzy są już właścicielami działki budowlanej. Natomiast jeżeli dopiero jej szukają, to muszą również liczyć się z bardzo wysokimi podwyżkami cen działek w atrakcyjnych lokalizacjach.

Źródła:

  • https://ekspertka.pl/zapowiedz-kredytu-mieszkaniowego-na-start-analiza/
  • https://www.infor.pl/twoje-pieniadze/koszty-utrzymania/6421769,2024-bezpieczny-kredyt-2-pieniadze-na-przyszly-rok-zabezpieczone-w.html
  • https://oknoplast.com.pl/blog/pozwolenie-na-budowe-2024-wszystko-co-musisz-wiedziec/
  • https://www.modularen.com/dom-bez-pozwolenia/
  • https://www.pkobp.pl/klient-indywidualny/kredyty-pozyczki/bezpieczny-kredyt-2-procent
  • https://www.extradom.pl/porady/artykul-czy-warto-planowac-budowe-domu-w-2024-roku
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto