Jaki projekt domu będzie tani w budowie? Na te elementy zwróć uwagę
Zastanawiasz się, który projekt domu będzie najtańszy? Niedoświadczony inwestor może nie zdawać sobie sprawy, jakie elementy budynku będą kosztować go najwięcej. Zobacz, gdzie powinniśmy szukać oszczędności i sprawdź, jak wygląda projekt domu niedrogiego w budowie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego powinniśmy unikać projektów domów parterowych?
Chociaż w naszym kraju rozkwita moda na domy parterowe, to wbrew pozorom takie obiekty nie zawsze są tańsze w budowie od nieruchomości z dodatkową kondygnacją. Im większa powierzchnia domu, tym bardziej opłaca się zainwestować w poddasze. Co prawda inwestor musi ponieść dodatkowe koszty związane z budową schodów i montażem okien dachowych, ale na pozostałych etapach może zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto zastanowić się, czy w przypadku preferowanego przez nas metrażu budowa poddasza będzie miała sens. Najlepiej zapytać o to specjalistę, który zajmuje się przygotowywaniem projektów domów albo skontaktować się z dobrą ekipą budowlaną.
Jeżeli zależy nam na zdobyciu projektu domu niedrogiego w budowie, koniecznie musimy zrezygnować z podpiwniczenia. Takie udogodnienie może podnieść koszt inwestycji nawet o 20-30%! Podczas budowy piwnicy konieczne jest zastosowanie innych, zdecydowanie droższych fundamentów. Co więcej, również eksploatacja takiego domu okaże się bardziej kosztowna, ponieważ podpiwniczenie musi być przynajmniej częściowo ogrzewane – w przeciwnym wypadku pomieszczenia znajdujące się powyżej będą się szybko wychładzać. Istnieje tylko jeden przypadek, gdy budowa domu z piwnicą może okazać się opłacalna – warto rozważyć taki wariant, jeśli stawiamy budynek na pochyłej działce. Istotny będzie kąt nachylenia terenu, dlatego nie powinniśmy podejmować takiej decyzji bez konsultacji z architektem.
Prosta bryła to klucz do oszczędności! O czym jeszcze warto pamiętać?
Minimalistyczne domy są zdecydowanie tańsze w budowie, dlatego ekonomiczny projekt powinien skupiać się na prostej bryle, która charakteryzuje się regularnym kształtem oraz niewielką ilością detali architektonicznych. Lepiej zrezygnować z wykuszy i lukarn. Inwestorzy niejednokrotnie bywają zaskoczeni faktem, jak wiele pieniędzy można zaoszczędzić dzięki postawieniu na prosty projekt. Brak skomplikowanych konstrukcji redukuje ryzyko powstawania mostków termicznych, co obniża nie tylko koszty budowy, ale także wydatki związane z eksploatacją budynku w przyszłości.
Inwestor powinien zdecydować się na budowę dachu dwuspadowego lub płaskiego, o ile pozwalają na to miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Te dwa rodzaje dachów charakteryzują się najniższą ceną oraz wysokim poziomem energooszczędności. Wielospadowe dachy z dużą liczbą okien mogą podnieść wydatki związane z inwestycją o dziesiątki tysięcy złotych.
Jednym z lepszych sposobów na obniżenie kosztów budowy jest wybór projektu domu o niewielkim metrażu. Każdy dodatkowy metr kwadratowy nieruchomości to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Funkcjonalne i ergonomiczne projekty niewielkich domów charakteryzują się otwartą strefą dzienną, która łączy kuchnię, salon i jadalnię.
Mniej udogodnień to więcej pieniędzy – z czego można zrezygnować na etapie projektowania budynku?
Projekt domu niedrogiego w budowie często nie uwzględnia garażu – zamiast niego inwestor powinien postawić prostą wiatę. Jeżeli zależy mu na lepszej ochronie samochodu, może wybudować ekonomiczny garaż blaszany.
Marzenie o domu składającym się z kilku sypialni z prywatnymi łazienkami może być niezwykle kosztowne. Właśnie dlatego projektanci odradzają takie rozwiązanie osobom dysponującym ograniczonym budżetem. Budowa oraz wykończenie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych to jeden z droższych etapów inwestycji, dlatego najrozsądniej jest poprzestać na jednej łazience na każdym piętrze.
Chociaż dom z dużymi przeszkleniami wygląda spektakularnie, to koszt wstawienia takich elementów negatywnie odbije się na budżecie zarezerwowanym na budowę. Ogromne przeszklenia oraz okna o niestandardowym kształcie są bardzo drogie – również ich montaż nie należy do najtańszych usług.
Okazuje się, że podczas wyboru projektu domu powinniśmy zwracać uwagę zarówno na bryłę budynku, jak i detale. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić pokaźną kwotę, a nasz dom wciąż będzie ładny i funkcjonalny.