Projektowanie na skalę mikro: czy mikroapartamenty i mikrodomy to rozwiązanie przyszłości?
Mikroapartamenty i mikrodomy to nie tylko chwilowa moda. To odpowiedź na zapotrzebowanie – zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich. Wiele młodych osób szuka swoje miejsca, a nie jest w stanie udźwignąć finansowo kredytu na budowę lub zakup przestronnego domu. Również osoby samotne nie widzą sensu w dużych mieszkaniach. Minimalistyczne mieszkania o niewielkiej, kompaktowej powierzchni to rozwiązanie ich problemu!
Z tego artykułu dowiesz się:
Mikroapartamenty w dużych miastach – czy da się żyć na kilkunastu metrach kwadratowych?
Mikroapartamenty to rozwiązanie najczęściej spotykane w dużych miastach, tam, gdzie zagęszczenie ludności utrudnia budowanie dużych, przestronnych domów. W efekcie powstają bloki wypełnione lokalami o niewielkiej powierzchni – jedno i dwupokojowymi. Zwykle są to strategicznie zaplanowane kawalerki wyposażone w aneks kuchenny i niewielką łazienkę, ewentualnie z dodatkową sypialnią.
Ich kluczową zaletą jest duża dostępność oraz stosunkowo niska cena w porównaniu z kilkupokojowymi mieszkaniami. Dodatkowym plusem tych niewielkich kawalerek jest łatwość w sprzątaniu – dla wielu zapracowanych, mieszkających w pojedynkę osób jest to niezwykle istotne. Również opłaty eksploatacyjne w mikroapartamentach są niższe, ponieważ zwykle są wyliczane od metra kwadratowego.
Mikromieszkania są zazwyczaj kierowane do osób młodych, samotnych i mających wiele zajęć poza domem – szkoła, uczelnia, praca, życie towarzyskie czy sport. Z tego względu ich lokalizacja zwykle sprzyja szybkiemu przemieszczaniu się i korzystaniu z komunikacji miejskiej.
Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje mikrokawalerka, zapoznaj się z tym artykułem.
Mikrodomy – alternatywa dla kredytów
Mikrodomy, nazywane również z języka angielskiego tiny houses stale zyskują na popularności. To wygodny i szybki sposób na osiągnięcie samodzielności – chętnie korzystają z niego młodzi chcący wyprowadzić się z domu rodzinnego. Dysponując nawet niewielką działką w można w stosunkowo krótkim czasie wybudować dom o powierzchni ok. 35 metrów kwadratowych. W takim wnętrzu można bez trudu zmieścić pokój, aneks kuchenny i łazienkę, a ze względu na ogród – łatwiej o wygospodarowanie przestrzeni rekreacyjnej, np. tarasu.
Mikrodomy mają również jedną, ogromną zaletę – mogą być budowane przez pozwolenia. W efekcie cały proces jest maksymalnie uproszczony, a czas oczekiwania bardzo krótki. Aktualnie wiele firm zajmuje się kompleksowym budowanie takich domów, zwykle z wykorzystaniem gotowych modułów lub prefabrykantów.
Niewielkie, tanie i szybkie w budowie domy pozwalają na uzyskanie niezależności i samodzielności. Nie generują dużych kosztów eksploatacji, zwłaszcza, że w wielu przypadkach można zadbać o jak najmniejsze zużycie energii – m.in. poprzez prawidłową izolację, która zmniejsza utraty.
Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia, zapoznaj się z tym artykułem.
Jakie mogą być konsekwencje mieszkania w mikrodomach?
Mikrodomy oraz mikrokawalerki dostępne obecnie na rynku nieruchomości pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie. Są wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty (w pełni wyposażoną łazienkę, aneks kuchenny). Niemniej jednak warto kontrolować wszelkie nieprawidłowości oraz patologie tego rozwiązania. W zagranicznych metropoliach dochodzi aktualnie do pewnych absurdów, takich jak mieszkania bez okna, bez łazienki, czy ze składanymi meblami.
Niewielkie domy to ekonomiczne i praktyczne rozwiązania, o ile są budowane oraz remontowane z zachowaniem rozsądku. Każdy do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje przestrzeni, świeżego powietrza i godnych warunków.
Z tego względu mikroapartamenty i mikrodomy nie są rozwiązaniem przyszłości. Jest to skutek zmian ekonomicznych i wahań na rynku nieruchomości. Mogą być jedynie opcją przejściową, np. podczas studiów czy pierwszych lat po rozpoczęciu pracy.
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie domy można budować bez pozwolenia, zapoznaj się z tym artykułem.
Źródła:
- https://www.f5.pl/design/mikrodom-od-muji-minimalizm-funkcjonalnosc-swietny-design-za-570-tys-zlotych
- https://mieszkanie.pl/porady-i-inspiracje/microliving-jasne-i-ciemne-strony-mikromieszkan/1319
- https://sztuka-wnetrza.pl/7824/artykul/niezwykly-projekt-mikro-apartamentu
- https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/mikrodomy-czy-maja-szanse-w-polsce/4831/
- https://mikro-dom.pl/
- https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/mikroapartamenty-w-modzie/10423/
- https://www.architekturaibiznes.pl/mikrodomy,1725.html
- https://www.miloni.pl/blog/jakie-meble-wybierac-do-malych-przestrzeni/