Przewiercony przewód w ścianie – jak go naprawić?

Wiercenie w ścianie, co zrobić, gdy poskutkuje uszkodzeniem przewodu?
Czy samodzielne naprawienie przewierconego przewodu w ścianie musi być trudne?, fot. chandlervid85
ikona podziel się
Opublikowano: 28.02.2024 r., 20:28 | Autor: Adrian Kowalczyk
Posiadanie sprawnych przewodów elektrycznych w ścianie jest bardzo ważne – temu chyba nikt nie zaprzeczy. Dlatego podczas remontu należy uważać, by żaden z nich nie uległ przewierceniu, co, niestety, niekiedy ma miejsce. W dodatku skutkuje to nie tylko uszkodzeniem kabla, ale też niesie za sobą duże ryzyko utraty części zdrowia, a w skrajnych przypadkach – życia. Jak więc uniknąć tych efektów?

Co zrobić przed przystąpieniem do naprawy przewodu?

Wiercenie w ścianie to często przeprowadzana czynność remontowa. Nie zawsze jednak wykonuje ją na tyle uważna i doświadczona osoba, by była w stanie umiejętnie ominąć miejsce, w które zdecydowanie nie powinno wgłębić się wiertło. Poza tym niekiedy kabel jest na tyle mało widoczny, że nawet prawdziwemu fachowcowi zdarza się na niego przypadkowo natrafić. Co więc należy zrobić, gdy do tego już dojdzie?

Kiedy zauważysz, że prąd „wysiadł” i nastały ciemności, niewykluczone, że właśnie dokonałeś przewiercenia przewodu w ścianie. Jeśli jednak żyjesz i nawet nie padłeś na podłogę rażony prądem, możesz mówić o dużym szczęściu. Warto jednak działać jak najprędzej i postarać się naprawić szkodę, ponieważ sam dobrze wiesz, jak ważna jest możliwość zapalenia światła w pomieszczeniu – zwłaszcza podczas remontu. Nie czekaj więc, tylko weź się do dzieła!

Odłącz korki – najlepiej wszystkie. Po co? Przystępując do naprawy, warto uniemożliwić prądowi przepływanie przez przewód, który zamierzasz „wskrzesić” po jego przypadkowym przewierceniu. W innym razie ryzykujesz, że tym razem „popieści Cię”, co na pewno nie będzie uczuciem, którego oczekujesz. Następnie sprawdź, z jakim rodzajem szkody masz do czynienia, ponieważ ta nie musi być przecież zawsze jednakowa.

Dlaczego rodzaj uszkodzenia przewodu ma znaczenie dla jego naprawy?

Przewiercony przewód w ścianie może zostać uszkodzony w mniejszym lub większym stopniu. Wiele zależy przede wszystkim od rodzaju wiertła, które na niego natrafiło. Jeżeli było z gatunku tych grubszych, najprawdopodobniej kabel został mocno „poszkodowany”. Jego połączenie będzie więc niemożliwe bez względu na to, czego postanowisz w tym celu użyć.

Zacznij więc od wkucia w ścianę puszki i odizolowania końcówek przewodu. Następnie spróbuj znaleźć niewielki kabel tego samego typu i w nim także odizoluj końcówki. Gdy to zrobisz, scal końce przewierconych przewodów z ich „bliźniakiem”. Pomoże Ci w tym użycie szybkozłączek. A gdy już będziesz mieć tę czynność za sobą, wystarczy, że wspominaną puszkę dokładnie zakryjesz i zagipsujesz.

Jeszcze szybciej naprawisz przewiercony przewód w momencie, gdy zauważysz, że nie został on zbyt mocno poszarpany przez wiertło. Co zrobić w takiej sytuacji? Konieczne będzie pozbycie się zewnętrznej izolacji i przecięcie uszkodzonej żyły. Po zrobieniu tego kroku czas na kolejny – odizolowanie końców. Następnie należy umieścić je w izolowanej końcówce łączącej i dokładnie zacisnąć. Jeśli chcesz, przed gipsowaniem ściany możesz dodatkowo zaizolować (za pomocą taśmy do tego służącej) naprawiony przez siebie przewód.

Jak nie przewiercić kabla w ścianie? Sprawdź!

Czy samodzielne wiercenie w ścianie to zawsze dobry pomysł?

Jak widzisz, naprawianie przewierconego przewodu nie musi zajmować wiele czasu i wymagać włożenia w nie wiele wysiłku. Działając zgodnie z naszymi wskazówkami, powinieneś poradzić sobie z naprawieniem usterki. Następnym razem pamiętaj jednak o zachowaniu większej ostrożności. Tak będzie lepiej nie tylko dla kabla, ale przede wszystkim dla Ciebie.

Nie zapominaj również o tym, że efektem przewiercenia przewodu bywa dość często powstanie efektu zwarcia. A to z kolei prowadzi do uszkodzenia innych części danej instalacji, a także ewentualnie podłączonych do niej sprzętów. Jeśli więc nie chcesz musieć zwracać pieniędzy za ich uszkodzenie swojemu zleceniodawcy, zachowaj podczas swojej pracy szczególną ostrożność.

Jeżeli zaś nie jesteś profesjonalistą i samodzielnie postanowiłeś przeprowadzić remont, zastanów się, czy rzeczywiście będziesz w stanie poradzić sobie w pojedynkę. Oszczędności – wiadomo – są ważne, ale czasami lepiej zapłacić fachowcowi, niż ryzykować uszkodzenie przewodu elektrycznego i ponieść większe koszty związane z naprawą szkód.

Sprawdzanie korków, czy muszą wybić przy przewierceniu przewodu w ścianie?
Czy przewiercony przewód w ścianie sprawi, że cała instalacja przestanie działać?, fot. Robert Przybysz

Źródła:

  • http://el-dabex.pl/blog/9_Jak-po%C5%82%C4%85czy%C4%87-przewiercony-przew%C3%B3d-w-%C5%9Bcianie
  • https://www.morele.net/wiadomosc/przewiercony-przewod-elektryczny-w-scianie-jak-go-naprawic/20059/
  • https://usterka.pl/przewiercony-kabel-jak-naprawic-przewiercony-przewod-w-scianie/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto