Zanim w ogóle zaczniesz budowę domu, zapłacisz majątek. Przewidziałeś te koszty?
Zanim budowa domu ruszy pełną parą, niezbędne jest dopełnienie formalności oraz dopilnowanie kluczowych kwestii, które mogą wpływać na koszty i czas realizacji inwestycji. Takie przedsięwzięcie składa się z wielu skomplikowanych etapów. Niektórych spraw trzeba dopilnować jeszcze przed rozpoczęciem budowy – czy wiesz, na co musi przygotować się inwestor?
Z tego artykułu dowiesz się:
Nie tylko projekt budowlany – co jeszcze będzie nam potrzebne?
Pierwszym krokiem, który przybliży nas do postawienia wymarzonego domu, będzie zakup działki budowlanej. Jeszcze przed dokonaniem transakcji powinniśmy przeanalizować stan prawny nieruchomości oraz sprawdzić możliwość wykonania przyłączy mediów wraz z orientacyjnym kosztem takich prac. Niedoświadczeni inwestorzy często zapominają o zweryfikowaniu kosztów uzbrojenia działki, przez co już przed rozpoczęciem prac budowlanych narażają się na wysokie koszty.
Bardzo ważna będzie też analiza planu zagospodarowania przestrzennego dla naszej działki. Dzięki temu dowiemy się, jakie budynki można postawić na danym terenie. To szczególnie istotne w sytuacji, gdy na inwestora narzuca się wiele ograniczeń, które mogą dotyczyć między innymi rodzaju dachu, czy maksymalnej liczby kondygnacji. W przypadku działek nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego konieczne będzie wystąpienie o warunki zabudowy.
Zanim inwestor rozpocznie prace, musi pozyskać projekt budowlany. Bez niego nie będzie można dopełnić niezbędnych formalności związanych z budową domu. Biura architektoniczne oferują gotowe projekty domów oraz usługę zaprojektowania budynku zgodnie z wytycznymi klienta. Pierwsza opcja z reguły jest zdecydowanie tańsza, ale do ceny zakupu trzeba doliczyć koszty adaptacji projektu oraz ewentualnych modyfikacji.
Dokumenty i formalności – czego trzeba dopilnować przed rozpoczęciem budowy?
Zanim rozpoczną się prace budowlane, warto zadbać o przygotowanie kosztorysu inwestorskiego. Własne wyliczenia pomagają określić realną skalę wydatków. Taki kosztorys oraz harmonogram prac często są wymagane przez banki udzielające kredytu na budowę domu. Dokumenty potrzebne do zrealizowania inwestycji to nie tylko Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy, czy projekt budowlany. Inwestor musi pozyskać także pozwolenie na budowę domu albo zgłoszenie budowy oraz dziennik budowy. W wyjątkowych przypadkach trzeba będzie postarać się o dodatkowe dokumenty, takie jak:
- opinia geotechniczna,
- zezwolenie na wycinkę drzew,
- decyzja o wyłączeniu gruntu spod produkcji rolnej,
- zezwolenie na lokalizację lub przebudowę zjazdu,
- zgodę na odstępstwo od przepisów w celu rozpoczęcia budowy.
Inwestorzy składający wniosek zgłoszenia zamiaru budowy z projektem powinni pamiętać, aby dołączyć do niego dodatkową dokumentację. Będą to między innymi: oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kopia aktualnej mapy geodezyjnej, opis sposobu prowadzenia robót budowlanych, a także uzgodnienia i opinie wynikające z prawa lokalnego.
Zanim przystąpisz do stanu zero – czas na podjęcie ważnych decyzji
W trakcie załatwiania niezbędnej dokumentacji inwestor będzie miał sporo czasu, aby zastanowić się nad wyborem optymalnego systemu prac budowlanych. Najpopularniejszą, a zarazem najtańszą opcją jest system gospodarczy. W tym modelu to inwestor wykonuje proste czynności budowlane, zajmuje się zakupem materiałów oraz zatrudnianiem fachowców. Osoby, które nie chcą poświęcać całego swojego czasu na budowę, częściej decydują się na system zlecony – w tym przypadku wystarczy podpisać umowę z jedną firmą, która będzie czuwać nad każdym etapem budowy.
Inwestor musi zatrudnić kierownika budowy – doświadczonego fachowca z niezbędnymi uprawnieniami. Taka osoba jest obecna na placu budowy od jej rozpoczęcia, aż do momentu odbioru budynku. Warto powierzyć to zadanie odpowiedzialnemu i sprawdzonemu specjaliście. Przyszły właściciel domu powinien pamiętać także o tym, aby przed rozpoczęciem budowy podpisać umowy ze wszystkimi podwykonawcami – na ich podstawie inwestor może domagać się poprawy wszelkich niedoróbek oraz powoływać się na ustalony termin zakończenia prac.