Odnawianie starych kamienic i rewitalizacja obszarów miejskich - dlaczego są tak ważne?

Zniszczona kamienica, która może zostać poddana rewitalizacji
Rewitalizacja i modernizacja budynków - rozwiązania, fot. Rafał Sadowski
ikona podziel się
Opublikowano: 16.04.2024 r., 7:15 | Autor: Ewa Majkusiak
Remonty starych oraz zabytkowych budynków oraz kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich to symbole zrównoważonego budownictwa i poszanowania lokalnego dziedzictwa. Zarówno na poziomie indywidualnym, jak i miejskim pozwalają przywrócić do życia zaniedbane lub opuszczone tereny. Dlaczego jest to tak istotny proces i w jaki sposób można go przeprowadzić? Sprawdź!

Zrównoważone budownictwo – naprawiaj, a nie usuwaj

Podstawą zrównoważonego oraz ekologicznego budownictwa jest korzystanie z już istniejących budynków, nie tylko tych zabytkowych. Dom, który ma kilkadziesiąt lat może być przestarzały – zarówno pod względem estetycznym, jak i technologicznym. Nieaktualny system ogrzewania, brak odpowiedniego ocieplenia czy nieszczelne okna mogą zachęcać do wyburzenia całego budynku i postawienie nowego.

W wielu przypadkach wdrożenie odpowiednich metod konserwacji i modernizacji będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Zarówno ze względu na zachowanie już istniejącego budynku, jak i z prozaicznych, finansowych przyczyn. Renowacja domu lub budynku usługowego obejmuje przede wszystkim efektywność energetyczną.

Pierwszym krokiem w modernizacji budynku jest zadbanie o izolację oraz szczelne okna i drzwi. Dzięki temu zmniejszone zostaną straty energetyczne. Następnym krokiem może być wymiana instalacji elektrycznej oraz unowocześnienie systemu ogrzewania (np. wymiana pieca węglowego, na gazowy). Ciekawym sposobem na modernizację jest także wdrożenie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, takich jak instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przebiega rewitalizacja w Łodzi, zapoznaj się z tym artykułem.

Czym jest rewitalizacja obszarów miejskich i dlaczego warto ją wdrażać?

Rewitalizacja obszarów miejskich to proces przywracania zdegradowanych terenów. W wielu miejscowościach są to np. dzielnice kamienic, które od wielu lat niszczały ze względu na problemy finansowe lub trudności z określeniem własności budynku.

Proces ten obejmuje nie tylko sam remont mający na celu odnowienie zaniedbanych budynków, ale również ożywienie społeczne i gospodarcze. Rewitalizacja to także praca z mieszkańcami – przygotowanie placów zabaw, uporządkowanie zieleni i zaoferowanie miejsc spotkań sąsiedzkich.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak będzie wyglądała Stara Rzeźnia w Poznaniu po rewitalizacji, zapoznaj się z tym artykułem.

Wymiana izolacji w starym budynku w celu obniżenia strat energetycznych
Odnawianie starych i zabytkowych budynków - jak przebiega?, fot. olekgraf

Dlaczego warto modernizować zabytkowe budynki - Łódź robi to dobrze

Remontowanie budynków uznanych za zabytki to o wiele bardziej skomplikowana i problematyczna droga niż w przypadku starych domów. W tym przypadku kluczowa jest współpraca z wykwalifikowanymi specjalistami, którzy zadbają o zachowanie charakteru budynku oraz okolicy. Wykonywanie takich remontów często jest niezbędne, ponieważ na skutek czynników atmosferycznych i upływających, budynki tego rodzaju ulegają degradacji. Prowadzi ona nie tylko do nieodwracalnych zniszczeń, ale również stanowi zagrożenie – np. zawalenie się części lub całości budynku, odpadające elementy.

Wykonanie renowacji budynku zabytkowego podlega ścisłym kontrolom. Pierwszym krokiem powinno być zwrócenie się do lokalnych władz o wydanie pozwolenia na remont w ściśle określonej formie. Konieczne może być zachowanie wielu elementów w oryginalnym stanie (np. okna, drzwi, dach), a jeśli jest to niemożliwe, wymiana na zbliżone wizualnie oraz technologicznie (np. okna w drewnianych ramach, drzwi o specyficznych wymiarach). Materiały wykorzystywane podczas remontu również powinny być zgodne z wymaganiami, tak aby w efekcie przywrócić oryginalny charakter i wygląd budynku, a nie w pełni go unowocześnić.

Wśród spektakularnych modernizacji zabytkowych kamienic oraz budynków fabrycznych prym wiedzie Łódź. To tam centrum gastronomiczno-kulturalne OFF Piotrkowska każdego dnia przyciąga dziesiątki mieszkańców i turystów. Również kultowa Manufaktura to umiejętnie zmodernizowane tereny fabryczne. Stosunkowo świeżym przykładem jest także Monopolis – w nim znaleźć można nietuzinkowe smaki i rozrywkę.

Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie zaplanowana największą rewitalizację w Polsce, zapoznaj się z tym artykułem.

Źródła:

  • https://www.geze.pl/pl/odkrywaj/tematy/renowacja-budynkow
  • https://www.ulicazabkowska.pl/o-zabkowskiej/kamienice/kamienica-szejna-i-tychonskiego
  • https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/rewitalizacja/co-to-jest-rewitalizacja/
  • https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/czym-jest-rewitalizacja-
  • https://architektura.um.warszawa.pl/-/co-to-jest-rewitalizacja
  • https://konarch.pl/na-czym-polega-rewitalizacja-przestrzeni-miejskiej/
  • https://lodz.pl/artykul/legendarne-fabryki-w-lodzi-dostaja-drugie-zycie-zobacz-jak-sie-zmieniaja-zdjecia-53919/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto