Zamiast murarza – robot. Zamiast tynku – materiał, który sam się naprawia. To nie przyszłość, to już teraźniejszość

To, co jeszcze niedawno wyglądało jak futurystyczna wizja rodem z filmów science fiction, właśnie wkracza na place budowy. Domy drukowane w kilka godzin, cegły układane przez roboty i materiały, które same się naprawiają – nowoczesne technologie wywracają świat budownictwa do góry nogami. Czy jesteśmy gotowi na tę zmianę?
Z tego artykułu dowiesz się:
Druk 3D – ciekawa nowinka, która stała się przyszłością budownictwa
Jeszcze niedawno mogliśmy podziwiać tylko kilka obiektów pokazowych, które nie nadawały się do normalnego użytku. Dzisiaj domy z drukarek 3D powoli stają się normą w budownictwie – takie obiekty przestały szokować i wiele wskazuje na to, że będą coraz popularniejsze. Za prawą technologii druku 3D możemy stawiać domy w rekordowo krótkim czasie, a do tego zyskujemy możliwość zrealizowania dowolnego projektu – to wszystko dzięki ogromnej drukarce, która nakłada mieszankę betonową warstwa po warstwie zgodnie z modelem.
Pierwsze budynki drukowane w 3D już powstają! Duże osiedle drukowanych domów zwiedzimy na przykład w Szanghaju. Każdy ze znajdujących się tam budynków mieszkalnych liczy około 200 m². Ten sam deweloper postanowił pójść o krok dalej, drukując czteropiętrowy budynek i willę o powierzchni 1100 m². Drukarka 3D potrzebuje zaledwie 8 godzin na stworzenie niewielkiego domu. Co prawda na rynku działają już start-upy zajmujące się budową takich obiektów, ale dziś największym problemem jest wysoki koszt takich inwestycji.
Robotyczni budowlańcy – czy maszyny zastąpią ludzi?
Nowoczesna technologia powoli wkracza na place budowy. Pracownicy fizyczni zaczynają się obawiać, że w przyszłości będą musieli ustąpić miejsca maszynom. Czy słusznie? Najnowsze doniesienia pokazują, że ich podejrzenia są uzasadnione. Firma Construction Robotics stworzyła robota SAM – urządzenie, które potrafi ułożyć trzy tysiące cegieł w ciągu ośmiu godzin. Robot został zaprogramowany tak, aby w trakcie wykonywania zadań minimalizować ilość odpadów. Może on na bieżąco przesyłać raporty i zgłaszać nieprawidłowości.
Być może w przyszłości pracownicy będą nadzorowani przez niewielkie roboty. Taką wizję ma start-up Doxel z Kalifornii, który stworzył urządzenie skanujące plac budowy oraz oceniające, czy prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i są poprawnie wykonywane. Bardziej lub mniej zaawansowane roboty są wykorzystywane głównie w Japonii i USA, jednak zautomatyzowani pomocnicy gościli także na polskich placach budowy. Podczas wznoszenia Sky Tower korzystano z samowznoszącego deskowania PERI, a przy budowie II linii warszawskiego metra były obecne zaawansowane roboty drążące.
Inteligentne materiały – koniec z czyszczeniem i naprawianiem?
Postęp technologiczny sprawił, że na placach budowy coraz częściej są wykorzystywane nowoczesne materiały budowlane, które reagują na zmieniające się warunki środowiskowe. Dzięki temu korzystanie z budynków ma być dużo wygodniejsze oraz bezpieczniejsze. Naukowcy wciąż pracują nad stworzeniem samoczyszczących się powierzchni pokrytych nanocząsteczkami. Jeśli ta technologia się rozwinie, w przyszłości nie będziemy musieli poświęcać czasu i pieniędzy na mycie okien czy fasad budynku.
Inteligentne szyby w domach przyszłości mają automatycznie dostosować swoje właściwości izolacyjne do zewnętrznej temperatury. Dzięki temu zarządzanie energią wewnątrz budynku ma się stać dużo prostsze. Za kilkadziesiąt lat nie będziemy się już borykać z pęknięciami na betonowych powierzchniach, bo jeden z materiałów przyszłości będzie zawierał kapsułki żywicowe umożliwiające automatyczną naprawę uszkodzeń.

Inteligentne systemy zarządzania – tak będą wyglądać domy przyszłości?
Naukowcy wierzą, że kiedyś domy będą wznoszone przez roboty lub ogromne drukarki, a materiały budowlane zyskają umiejętność dostosowywania się do warunków pogodowych. Również proces zarządzania budynkami ma się zmieniać. Wszystko za sprawą technologii BMS.
Zaawansowane technologie pozwalają na sterowanie różnymi funkcjami budynków, integrując systemy oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, zarządzania energią i bezpieczeństwa. Dzięki temu w domach przyszłości będziemy płacić niższe rachunki za energię, a system wyreguluje temperaturę, wilgotność i oświetlenie tak, byśmy czuli się komfortowo. BMS umożliwi także wczesne wykrywanie usterek i uszkodzeń zintegrowanych systemów budynku.