Ruszyła długo oczekiwana rewitalizacja Starej Rzeźni w Poznaniu
To już pewne. W Starej Rzeźni w Poznaniu oficjalnie rozpocznie się rewitalizacja. Przebudowa dotyczy pierwszego z trzech obiektów zabytkowych w kompleksie – była wyczekiwana od dawna. Budynek oznaczony jako H17 zostanie poddany właściwemu etapowi renowacji i konserwacji. Całościowy plan rewitalizacji opracowany został przez inwestora Vastint.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czego dokładnie dotyczyć będzie renowacja?
Stara Rzeźnia w Poznaniu jest pozostałością po Rzeźni Miejskiej, która została zamknięta w latach 90. XX wieku. Wzniesiona została w latach 1895-1900, a jej teren to ok. 5,5 ha. Stara Rzeźnia wybudowana jest w okolicy ulic Północnej, Garbary i Grochowe Łąki. Obecnie rozpoczął się proces rewitalizacji obiektu. Rozpoczęto go od gruntownych porządków sali teatralno-widowiskowej. Dawniej, gdy w miejscu tym funkcjonowały zakłady mięsne, Stara Rzeźnia stanowiła siedzibę działu handlowego. Później była przyzakładowym przedszkolem.
Prace porządkowe objęły oczyszczenie przestrzeni wewnątrz ze starej ceramiki przemysłowej, tynków i lamperii. Całościowy plan rewitalizacji Starej Rzeźni, który został opracowany przez inwestora Vastint, ma na celu przywrócić budynkowi dawną świetność. Inwestor chce, aby w obiekcie znów były widoczne ściany i posadzki w stanie, w jakim obiekt był przed 120 laty – a więc w chwili ukończenia budowy. To największy z trzech zabytkowych obiektów składających się na kompleks. Ma zostać wyremontowany z ogromną starannością. Czego dotyczyć ma renowacja? Zaplanowane jest m.in.:
- Renowacja elewacji z cegieł.
- Wymiana okien, dachu oraz całej instalacji.
- Przebudowa układu wewnętrznego.
Kompleksowy remont wnętrz przekształci zabytek w obiekt biurowo-usługowy. Pozostałe dwa budynki (od ul. Garbary) również przejdą renowację. Dawniej znajdowała się w nich portiernia oraz siedziba dyrekcji zakładów mięsnych.
Projekt przewiduje wysokie standardy ekologiczne
W planie Vastint jest przywrócenie świetności zabytkowym budynkom. Mają one zostać przekształcone wraz z tym konkretnym kwartałem miasta w interesujący i wielofunkcyjny kompleks. Będzie on spójny pod względem architektonicznym. Szacowana powierzchnia zabudowy wynosi ponad 80 tys. m2. Centralny plac z oryginalną zabudową historyczną, którą zaprojektował Felix Moritz, wciąż pozostanie sercem kompleksu. Z kolei wszelakie poprzemysłowe obiekty zostaną przeznaczone na m.in. sklepy, obiekty kultury, mieszkania czy biura. Nowa przestrzeń do życia będzie sprzyjać integracji mieszkańców Poznania – głównie dzięki różnorodności funkcji.
Dawniej teren był niemal całkiem zabetonowany. Brakowało tam miejsc zielonych. Po rewitalizacji zieleń stanowić będzie nawet 30% całości powierzchni. Na miejscu wykorzystywana zostanie woda opadowa. Projekt przewiduje wysokie standardy ekologiczne. Nowa zabudowa będzie wpisywać się w kontekst przemysłowy architektury oraz sąsiedztwo zabudowy mieszkaniowej ul. Grochowe Łąki. Wykonawcą prac jest EBUD – firma, które zrealizowała projekt m.in. Hali Koszyki w Warszawie.
Źródła:
- https://obiektykomercyjne.muratorplus.pl/inwestycje/rewitalizacja-w-starej-rzezni-w-poznaniu-pierwszy-zabytek-przygotowany-do-konserwacji-aa-Djin-CXJ9-WjDn.html
- https://architektura.muratorplus.pl/projekty/stara-rzeznia-w-nowej-odslonie-poznan-zyska-nowa-dzielnice-aa-hS6U-KxUE-cey5.html
- https://www.facebook.com/PoznanStaraRzeznia/
- https://vastint.eu/pl/pl/projects/stara-rzeznia/