Samofiltrujący basen na rzece – powstaje w Nowym Jorku od 13 lat

Most Manhattan nad rzeką East w Nowym Jorku
Samofiltrujący basen na rzece powstaje od 13 lat, fot. Tierney / +Pool
ikona podziel się
Opublikowano: 31.01.2024 r., 15:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Niektóre pomysły architektoniczne są tak genialne, że wymagają wielu lat przygotowań, zanim zostaną zrealizowane. Doskonałym przykładem jest pływający basen, który powstanie w Nowym Jorku. Projekt jest w realizacji od 13 lat. Jeszcze nie wiadomo, po której rzece będzie dryfować.

Inwestycja, która pomoże nowojorczykom ochłodzić się w ciepłe dni

Wyobraź sobie, że jest gorący, letni dzień. Wysoka temperatura sprawia, że masz ochotę wskoczyć do płynącej obok, chłodnej rzeki. Lepiej jednak nie robić tego w Nowym Jorku! Rzeki przepływające przez miasto są zanieczyszczone, więc pływanie w nich to duże ryzyko dla zdrowia. W jaki więc sposób przyciągnąć nowojorczyków do wody? W 2010 roku czterech młodych projektantów – Archie Lee Coates IV, Dong-Ping Wong, Jeffrey Franklin i Oana Stanescu – wpadło na pomysł zbudowania pływającego basenu na jednej z rzek Nowego Jorku. Basen miałby unosić się na rzece i filtrować z niej wodę przez ściany basenu, aby ludzie mogli w nim bezpieczniej pływać. Projekt nazywa się +Pool (Plus Pool).

Kathy Hochul, gubernator stanu Nowy Jork, oficjalnie potwierdziła, że na realizację projektu przeznaczono łącznie 16 mln dolarów. Samofiltrujący basen, który pływać ma na rzece, pomoże nowojorczykom ochłodzić się w upalne dni. Projekt basenu po raz pierwszy ukazał się 13 lat temu – będzie mieć powierzchnię ok. 830 m2. Na której rzece go zobaczymy? Nie została jeszcze ujawniona do informacji publicznej, ale najprawdopodobniej będzie to rzeka Hudson, East lub Bronx. Do koryta rzeki zostanie spuszczona specjalna lina, która będzie podtrzymywać basen na miejscu.

Do basenu będzie można dojść chodnikiem od brzegu. Jako że jego kształt należy do nietypowych (przypomina znak „X” lub krzyż), basen będzie można rozdzielić na kilka stref. Jedna byłaby dla dzieci, druga służyłaby do uprawiania sportów wodnych, trzecia do robienia okrążeń, a czwarta do wypoczynku. Oczywiście jest to wstępna wersja, gdyż alternatywnie można byłoby używać np. dwóch sekcji, a nawet czterech jednocześnie. Sprawdź listę najwyższych budynków świata.

Prototyp +Pool zainstalowany zostanie jeszcze w tym roku

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Plus Pool, basen nie będzie mieć żadnych chemikaliów lub dodatków. Będzie filtrować zanieczyszczoną wodę z rzek przez swoje ściany. Wszystko stanie się możliwe dzięki systemowi filtracji, który został specjalnie zaprojektowany dla +Pool. Doprowadza on wodę z rzeki do akceptowalnego do pływania standardu mikrobiologicznego. Woda rzeczna wpływać będzie do basenu poprzez przepuszczalne ściany składające się z trzech warstw. Pierwsza warstwa odfiltrowywać ma m.in. gruz, ropę i osady. Druga warstwa zatrzyma drobniejsze cząstki (np. glony, bakterie i zawieszone ciała stałe). Natomiast trzecia warstwa zniszczy bakterie i wirusy.

Zespół projektantów może modelować jakością wody dzięki oprogramowaniu Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych – jest to program symulacji analizy jakości wody (wersja 8.1). Dzięki niemu można nie tylko modelować systemem, ale i ustalać, czy w basenie można zapewnić wysoką jakość wody do pływania bez konieczności używania chemicznych środków do dezynfekcji. Sprawdź, ile kosztuje podróż kamperem po USA.

Według przypuszczeń prototyp +Pool zainstalowany zostanie jeszcze w tym roku. Najpierw trzeba będzie go jednak przetestować. W przypadku pomyślnego zdania egzaminu Plus Pool zostanie oddany do użytku publicznego w połowie 2025 roku. Będzie można skorzystać z niego bezpłatnie. Twórcy zdradzają, że to dopiero początek. W planach są już kolejne pływające baseny na terenie Stanów Zjednoczonych.

Widok czterech modułów basenu +Pool
Projekt +Pool, fot. +Pool

Źródła:

  • https://pluspool.org/
  • https://geekweek.interia.pl/lifestyle/news-nowy-jork-szykuje-sie-na-upalne-lato-buduje-to-od-13-lat,nId,7261204
  • https://newatlas.com/plus-floating-swimming-pool-in-nyc-river/19010/?itm_source=newatlas&itm_medium=article-body
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto