Sky Tower straci miano najwyższego wieżowca mieszkalnego w Polsce! Na rzecz którego obiektu?

Olszynki Park, na jakiej wysokości znajdzie się jego najwyższy punkt?
Dzięki czemu Olszynki Park stanie się wyjątkowym obiektem na mapie całej Polski?, fot. Arandomguy5
ikona podziel się
Opublikowano: 10.05.2024 r., 17:06 | Autor: Adrian Kowalczyk
W różnych miastach Polski powstają kolejne bardzo wysokie budynki. Jeśli chodzi o wieżowce mieszkalne, do tej pory żaden nie mógł równać się z wrocławską Sky Tower. Jak się jednak okazuje, już niebawem spadnie ona na drugą pozycję, ponieważ w Rzeszowie powstaje kompleks Olszynki Park, którego jedna z wież ma osiągnąć więcej niż planowane pierwotnie 161 metrów. Ile dokładnie? O tym poniżej.

Które wieżowce mieszkalne w Polsce należą obecnie do najwyższych?

W Polsce rynek wieżowców mieszkalnych prężnie się rozwija, a wiele z nich aspiruje do miana najwyższych budynków w kraju. Jednym z najbardziej znaczących przykładów jest Sky Tower we Wrocławiu, która osiągnęła wysokość 212 metrów i posiada 51 pięter. Obiekt ten, ukończony w 2012 roku, szybko stał się ikoną nowoczesnej architektury Wrocławia, oferując mieszkania, biura oraz przestrzeń handlową. Jego unikalna, szklana fasada zapewnia mieszkańcom panoramiczne widoki na całe miasto.

Innym imponującym pod względem wysokości budynkiem mieszkalnym jest Złota 44 w Warszawie – obiekt zaprojektowany przez znanego architekta, Daniela Libeskinda. Ten luksusowy wieżowiec mierzy 192 metry wysokości i składa się z 52 pięter. Został oddany do użytku w 2016 roku, by szybko stać się jednym z najbardziej ekskluzywnych adresów w Polsce ze względu na udogodnienia takie jak basen, sauna, kino prywatne czy taras obserwacyjny. Wyjątkowy design Złotej 44 sprawia, że uchodzi za jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów warszawskiego krajobrazu.

Kolejnym istotnym graczem na rynku wysokich budynków mieszkalnych jest Cosmopolitan Twarda 2/4, również znajdujący się w Warszawie. Został on zaprojektowany przez słynnego architekta Helmuta Jahna i otwarty w 2014 roku. Wieżowiec ma 160 metrów wysokości i 44 piętra, na których znajduje się 236 apartamentów. Cosmopolitan oferuje luksusowe mieszkania z niepowtarzalnym widokiem na centrum stolicy.

Kliknij i przeczytaj o wyjątkowym wieżowcu, który miał, ale ostatecznie nie powstał w Warszawie!

Ile będzie mierzyć jedna z wież kompleksu Olszynki Park?

Choć wyżej opisane przez nas krótko budynki mogą imponować pod względem ich całkowitej wysokości, za jakiś czas zostaną pod tym względem prześcignięte. A wszystko to za sprawą decyzji inwestora odpowiedzialnego za budowę kompleksu Olszynki Park na terenie Rzeszowa. Chodzi tu konkretnie o podwyższenie jednej z dwóch wież poprzez dobudowanie do niej dodatkowych pięciu pięter. Dzięki temu łącznie będzie ich nie 36, jak pierwotnie zakładano, lecz 41. Wysokość wyższej części kompleksu Olszynki Park wzrośnie zaś ze 161 metrów do 220.67. Niższa z wież osiągnie „tylko” 78 metrów.

Oznacza to, że realizowany na terenie stolicy woj. podkarpackiego kompleks, a w zasadzie jedna z jego dwóch wież, stanie się – już po zakończeniu wszystkich prac – najwyższym wieżowcem mieszkalnym w całej Polsce, wyprzedzając pod tym względem wrocławską Sky Tower (212 m). Wewnątrz obiektu będą znajdowały się jednak nie tylko liczne lokale przeznaczone do zamieszkania w nich, ale też o charakterze usługowo-biurowo-handlowym. To sprawi, że każdy, kto zdecyduje się wprowadzić do budowanego kompleksu, będzie miał w nim zapewniony dostęp do różnego rodzaju rozrywek, a w celu załatwienia różnego rodzaju spraw „papierkowych” nie będzie musiał opuszczać opisywanego obiektu.

Apartamentowiec Olszynki Park powstaje już od kilku lat. Prace nad jego wzniesieniem rozpoczęto bowiem w 2019 roku, a za ich przebieg odpowiada firma Apklan. Kompleks znajduje się w ścisłym centrum Rzeszowa – przy ul. Kilara i Szopena, naprzeciw Filharmonii Podkarpackiej. Kiedy już osiągnie swoją finalną formę, będzie nie tylko najwyższym budynkiem mieszkalnym w kraju, ale też jednym z najbardziej nowoczesnych. Nie pozostaje zatem nic innego, jak poczekać na jego oddanie do użytku, co miało nastąpić jeszcze w tym roku, ale – ze względu na planowaną modyfikację wyższej z wież – najpewniej ulegnie opóźnieniu.   

Sprawdź niezwykły projekt wieżowca, który wybuduje w Dubaju Mercedes-Benz!

WIdok na Rzeszów, jak dużo bardziej atrakcyjny stanie się dzięki kompleksowi Olszynki Park?
Kiedy można spodziewać się ukończenia budowy kompleksu Olszynki Park w Rzeszowie?, fot. JackF

Źródła:

  • https://nowiny24.pl/olszynki-park-w-rzeszowie-bedzie-jednak-najwyzszym-budynkiem-mieszkalnym-w-polsce-zdjecia/ar/c9-18482729
  • https://www.bryla.pl/olszynki-park-w-rzeszowie-to-najwyzszy-mieszkalny-wiezowiec-w-polsce-osiagnal-juz-docelowa-wysokosc-220-metrow
  • https://obiektymieszkalne.muratorplus.pl/aktualnosci/olszynki-park-w-rzeszowie-najwyzszy-wiezowiec-na-podkarpaciu-rosnie-zdjecia-z-budowy-aa-AsM3-R9bW-67tC.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~Gordon / 11 maja 2024 12:05
Wysokość wieżowca liczymy do dachu. Więc Sky Tower pozostaje dalej najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce.
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 4 głosowało: 2
~Haha / 12 maja 2024 12:05
Gordon, Wysokość budynku jest liczona jako cała struktura z iglicą, np Varso czy WTC One w nowym Yorku.
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto