Stara Drukarnia w Szczecinie przechodzi remont – co w niej powstanie?

Widok remontowanej Starej Drukarni w Szczecinie
Zakończenie prac renowacyjnych zaplanowane jest na 2024 rok, fot. Facebook: Stara Drukarnia Szczecin
ikona podziel się
Opublikowano: 09.04.2024 r., 20:36 | Autor: Paulina Zambrzycka
Stara Drukarnia w Szczecinie przechodzi kolosalną renowację. Obiekt, który od lat 90. XX wieku stał opuszczony i zapomniany przez wszystkich, stanie się m.in. pięciogwiazdkowym hotelem. Już niebawem Stara Drukarnia będzie prawdziwą dumą każdego mieszkańca Szczecina i wspaniałą atrakcją dla odwiedzających.

Co wiemy o historii szczecińskiej Starej Drukarni?

W Szczecinie znajduje się mnóstwo ciekawych zabytków i budowli. Aby je zobaczyć, do miasta zjeżdżają turyści nie tylko z różnych polskich miast, ale i zza granicy. Okoliczna architektura zachwyca. Jednym z obiektów szczególnie przyciągających uwagę jest Stara Drukarnia przy ul. św. Ducha. Ponad 120-letni zabytek niebawem stanie się ulubieńcem mieszkańców Szczecina oraz osób odwiedzających polskie miasto. Budynek wzniesiono w 1901 roku. Razem z nim powstał hotel Metropol. Później w tym miejscu zaczął działać dom handlowy „Juda”, znany współcześnie jako Stara Drukarnia. Na ostatnim piętrze znajdowało się biuro i drukarnia redakcji gazety „Stettiner Abendpost”.

Na terenie domu towarowego niedługo potem doszło do nieszczęśliwego wypadku, w którym wziął udział przechodzień. Budynek trzeba było zmodernizować – zmienił się też właściciel. Na początku 1921 roku była nim szczecińska firma wydawnicza. Wydawnictwo zajęło parter obiektu, adaptując na nowo witryny i wnętrza. W 1945 r. otwarto w budynku Drukarnię Państwową nr 1. Do druku puszczano tam m.in. „Kuriera Szczecińskiego”, „Pioniera Szczecińskiego” i „Wiadomości Szczecińskie”. Następnie budynek został przejęty przez Szczecińskie Zakłady Przemysłu Towarowego, po czym przez Szczecińskie Zakłady Graficzne – ostatnie po ok. 40 latach sprzedały nieruchomość kolejnej spółce.

Stara Drukarnia wiele razy zmieniała właściciela. Latami nie wykonywano w niej większych prac remontowych. Od lat 90. XX w. stała więc opustoszała i zamknięta. Powoli niszczała. Na szczęście w 2020 r. na zlecenie szczecińskiego przedsiębiorcy w Starej Drukarni rozpoczęto prace renowacyjne. Po niemal 30 latach postanowiono tchnąć w obiekt nowe życie.

Co będzie w Starej Drukarni w Szczecinie?

Mieszkańcy Szczecina czekają na oficjalne otwarcie Starej Drukarni. To kolejny szczeciński zabytek, który zostanie odrestaurowany i zostanie wizytówką miasta. Stara Drukarnia stanowić będzie połączenie kultury i historii ze współczesnością. Przypomni klimat lat 40. Odwzorowane zostaną szczegóły z dawnych lat, a obsługa będzie na najwyższym poziomie. Pojawi się m.in. duża restauracja na parterze, w której posmakujemy różnych kuchni świata. Będzie też nastrojowy jazz club, centrum konferencyjno-eventowe i wielka sala weselna.

Stara Drukarnia stanie się też 5-gwiazdkowym hotelem z przepięknymi, luksusowymi pokojami i apartamentami na trzech poziomach. Wszystkie będą doskonale doświetlone słońcem i będzie z nich można oglądać panoramę Szczecina. Stara Drukarnia stanie się wyjątkowym punktem na mapie nie tylko Gdańska, ale i całej Europy. Uwagę przykuwać będzie płaskorzeźba Posejdona w narożu oraz 3,5-m rzeźba Trytona i Salacji nad wejściem do gmachu. Najtrudniejsze będzie jednak umieszczenie na szczycie kopuły głównej… rzeźby Merkurego o wysokości 3,5 m. Zakończenie prac renowacyjnych zaplanowane jest na 2024 rok.

Źródła:

  • https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-komercyjne/stara-drukarnia-w-szczecinie-czyli-spotkanie-magii-historii-z-terazniejszoscia-zabytek-z-1945-r-przechodzi-remont-aa-DVny-98kh-sTPj.html#google_vignette
  • https://www.whitemad.pl/renowacja-starej-drukarni-w-szczecinie-zabytkowy-budynek-bedzie-lsnil-jak-dawniej/
  • https://www.staradrukarniaszczecin.pl/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto