Stare butelki, wodorosty… i co jeszcze? Najdziwniejsze eko-domy
Domy ekologiczne zazwyczaj nie różnią się wyglądem od tradycyjnych budynków, jednak na świecie można znaleźć kilka wyjątków od tej reguły. Eko-obiety potrafią zachwycać niesamowitą fasadą i oryginalnymi materiałami budowlanymi. Odkryj najbardziej zakasujące projekty ekologicznych domów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym charakteryzuje się dom ekologiczny?
Jakie budynki mogą nosić miano ekologicznych? W tej grupie znajdują się nieruchomości, które powstały z myślą o środowisku. Do ich budowy wykorzystuje się naturalne materiały, a zastosowane rozwiązania technologiczne mają sprzyjać otoczeniu. Dom ekologiczny powinien charakteryzować się niskim zużyciem energii, dobrą ochroną przed hałasem, odpowiednią akumulacją ciepła, czy łatwą i nieszkodliwą rozbiórką.
Główną ideą budownictwa ekologicznego jest wykorzystywanie tego, co oferuje natura. Taki budynek powinien stanowić prawdziwą oazę, która gwarantuje dogodne warunki do życia, zaspokaja potrzeby mieszkańców, chroni przed zanieczyszczeniami i tworzy przyjazny mikroklimat. Ekologiczny dom nie musi być budynkiem energooszczędnym ani tym bardziej pasywnym – ważne, by podczas budowy takiego obiektu opierać się na idei zielonego rozwoju.
Projektanci ekologicznych obiektów muszą myśleć o tym, w jaki sposób dom będzie oddziaływał na środowisko. Nieruchomość powinna wpisywać się w krajobraz, a do jej budowy wykorzystuje się naturalne i nietoksyczne materiały, które po rozbiórce obiektu można poddać recyklingowi. Trzeba przyznać, że zwolennicy ekologicznych domów mają fantazję – dzięki ich bogatej wyobraźni powstały tysiące unikalnych budynków, obok których nie można przejść obojętnie.
Domy z odzysku – kiedy odpady stają się materiałami budowlanymi
Jednym z bardzo efektownych trendów budownictwa ekologicznego jest earthship – typ konstrukcji składającej się z opon, butelek, puszek oraz innych przedmiotów z odzysku. Większe odpady są układane niczym cegły, a przestrzeń pomiędzy nimi uszczelnia się przy pomocy gliny, ziemi lub mniejszych przedmiotów. Ten nurt został zapoczątkowany w drugiej połowie XX wieku przez amerykańskiego architekta Michaela Reynoldsa. Budynki z opon można dziś podziwiać w kilku polskich miastach. Pierwszym tego typu obiektem był earthship w Mierzeszynie – w pełni autonomiczny dom mieszkalny.
W Limelette – małej miejscowości pod Brukselą, znajduje się absolutnie wyjątkowy dom RECYhouse. Do jego budowy używano wyłącznie materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak plastik, papier, guma, płyty ceramiczne, styropian, miał granitowy, a nawet popiół. Projektanci zdecydowali się na wykorzystanie symbolicznej ilości drewna, by w ten sposób przeciwstawić się wycince lasów. Powierzchnia RECYhouse wynosi 350 m2. Do budowy obiektu użyto aż 210 różnych materiałów pochodzących z recyklingu. Co ciekawe, nieruchomość tylko nieznacznie odbiega wyglądem od innych domów znajdujących się w pobliżu.
An Earthship is a type of sustainable building that produces its own electricity, water, and food.
— Truechucknorris (@snjegi333) July 15, 2024
These innovative homes are designed to be entirely self-sufficient and environmentally friendly, utilizing natural and recycled materials for construction. pic.twitter.com/M3IEPe0Lnp
Absurd czy przebłysk geniuszu? Domy z niecodziennych materiałów
W brazylijskiej miejscowości Pipa znajduje się uroczy dom z bambusa nazwany Casa Bambu. Powstał on na życzenie pary marzącej o taniej nieruchomości, którą można postawić zaledwie w dziesięć miesięcy. Ekologiczny dom z kamienia i bambusa zaskakuje nowoczesną bryłą i niezwykle elegancką fasadą. W Barcelonie można z kolei podziwiać niezwykły dom z naturalnego korka, który pełni rolę izolacyjną i pozwala zaoszczędzić energię, a do tego sprawia, że budynek doskonale wpasowuje się w otoczenie.
W Węgrzech coraz większą popularnością cieszą się domy z błota. Ten materiał wywiera niewielki wpływ na środowisko i wykazuje wysoką efektywność energetyczną. Praktyka wznoszenia domów z ziemi przed laty była na Węgrzech bardzo popularna, jednak w czasach komunizmu porzucono to rozwiązanie. Dzisiaj moda na budynki z ziemi powróciła ze zdwojoną siłą.
Jednym z najciekawszych ekologicznych projektów jest dom z wodorostów, zaprojektowany przez studio architektoniczne Vandkunsten i organizację non-profit Realdania Byg. Niewielki obiekt znajdujący się na duńskiej wyspie Læsø został wybudowany z drewna i wodorostów, których nie brakuje na okolicznych plażach. Twórcy projektu zaznaczają, że ten naturalny materiał izoluje równie dobrze, jak wełna mineralna, jest nietoksyczny i ognioodporny, a do tego może wytrzymać przeszło 150 lat.