TBS w Rybniku pochłania kolejne miliony – dlaczego jest tak drogo?
Mieszkania czynszowe rybnickiego TBS już za kilka tygodni zostaną oddane do użytku. Inwestycja miasta Rybnik wzbudza spore zainteresowanie mieszkańców – obiekt przy ulicy Hallera prezentuje się imponująco, jednak budowa tej nieruchomości wygenerowała ogromne koszty, które okazały się wyższe, niż początkowo zakładano.
Z tego artykułu dowiesz się:
Prace na finiszu – jak będzie wyglądać rybnicki TBS?
Budowa wielorodzinnej nieruchomość mieszkaniowej przy ulicy Hallera w Rybniku dobiega końca. Lokale czynszowe należące do powołanej przez miasto spółki TBS „TWÓJ DOM” będą przeznaczone dla osób średniozamożnych i niezamożnych, które z różnych przyczyn nie mogą kupić własnej nieruchomości. Za prace budowlane odpowiada konsorcjum: WODPOL Sp. z o.o. z Żywca i PBO Śląsk Sp. z o.o. z Sosnowca.
TBS przy ulicy Hallera w Rybniku to bryła składająca się z trzech prostopadle ułożonych bloków. Nieruchomość liczy 6 kondygnacji i 80 mieszkań – najmniejsze mają 38 m2, a największe 65 m2. Lokale mieszkalne zostały wyposażone w loggie, a każda klatka dysponuje oddzielną windą osobową. Na parterze wydzielono 6 lokali użytkowych, w których prawdopodobnie powstaną sklepy lub punkty usługowe.
Inwestycja zostanie oddana do użytku w pierwszej połowie 2024 roku, zatem jej przekazanie nastąpi już niebawem – Urząd Miasta Rybnik zapowiada, że stanie się to wiosną. Całkiem niedawno spore poruszenie wywołała decyzja miasta, które postanowiło dopłacić spółce TBS „TWÓJ DOM” 6 milionów złotych na porycie wkładu własnego inwestycji przy ulicy Hallera. Mieszkańcy Rybnika zastanawiali się, dlaczego konieczne było kolejne dofinansowanie prac budowlanych, które znajdują się już na finiszu.
Wojna zaskoczyła wykonawcę – kto za to zapłaci?
Odpowiedzi na pytania dziennikarzy i mediów udzieliła Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnik. Z jej wypowiedzi wynika, że przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy robót przypadał jesienią 2021 roku – w tym samym czasie miała też miejsce kalkulacja składanych ofert. Kobieta podkreśliła, że rozstrzygnięcie przetargu nastąpiło w okresie, gdy za wschodnią granicą Polski działy się rzeczy, których nikt nie mógł przewidzieć – Rosja zaatakowała Ukrainę.
Wojna tocząca się nieopodal naszego kraju wpłynęła negatywnie na światową gospodarkę, co poniosło za sobą wzrost cen energii oraz materiałów budowlanych. Kolejnym problemem, przed którym stanął generalny wykonawca, był spadek dostępności pracowników. Część robotników zatrudnianych przez firmę budowlaną wróciła na Ukrainę, by bronić swojego państwa. Niska podaż pracowników fizycznych zmusiła wykonawcę do podnoszenia pensji, a to przyczyniło się do nadwerężenia budżetu i spowodowało, że konsorcjum, które wygrało przetarg, nie było w stanie kontynuować prac budowlanych w oferowanej przed wojną cenie.
Ustawa z dnia 7 października 2022 umożliwiła przeprowadzenie waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy. Postępowanie przed Prokuratorią Generalną Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadziła spółka TBS „TWÓJ DOM” wraz z wykonawcą. Koncyliator ustalił waloryzację wynagrodzenia opiewającą na 8 369 443 złote, ale w drodze negocjacji kwota została obniżona do 5 880 000 złotych brutto. Właśnie tyle musiała dopłacić spółka TBS, której stuprocentowym udziałowcem jest miasto Rybnik.
Ceny powyżej średniej rynkowej – ile kosztuje budowa rybnickich TBS-ów?
Kapitał zakładowy TBS w wysokości 63 500 złotych w całości pochodzi ze środków miasta. Spółka zacznie generować przychody dopiero po zasiedleniu nieruchomości. Według pierwotnego projektu budowa mieszkań czynszowych miała kosztować ponad 43 miliony złotych. Już wtedy uważano, że jest to wygórowana kwota, która nie odpowiadała ówczesnym stawkom na rynku deweloperskim i była o 30-40% wyższa niż koszty, które ponosili prywatni inwestorzy.
Władze Rybnika stanowczo zaprzeczyły stwierdzeniu, że cena jest zawyżona. Koszty projektu dotyczyły nie tylko budynków wielorodzinnych, ale także całej infrastruktury towarzyszącej, w tym dróg oraz kanalizacji. Kwota 43 milionów złotych miała również pokryć wydatki przeznaczone na odtworzenie dwóch obiektów po dawnej Straży Miejskiej, które groziły zawaleniem. Koszty budowy TBS przy ulicy Hallera wynoszą już niemal 50 milionów złotych. Czy jest to kwota ostateczna? Tego jeszcze nie wiemy.
Źródła:
- https://tbsrybnik.pl/hallera/
- https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,budowa-mieszkan-tbs-jeszcze-drozsza-miasto-doklada-kolejne-6-mln-zl,wia5-3266-58143.html
- https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,43-mln-zl-za-mieszkania-na-hallera-duzo-to-czy-malo,wia5-3273-51370.html