Te wydatki niemiło cię zaskoczą – ukryte koszty budowy domu
Budowa domu to jedna z najbardziej kosztownych inwestycji w naszym życiu. Jak podejść do tego przedsięwzięcia, aby zmieścić się w zakładanym budżecie? Część osób uważa, że wystarczy odpowiedni plan, a inni odkładają pewną kwotę pieniędzy przeznaczoną na niespodziewane wydatki. Poznaj ukryte koszty budowy, o których część z nas nie ma pojęcia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nie daj się zaskoczyć! Czy pamiętasz o przygotowaniu placu budowy?
Bardzo wielu Polaków podczas budowy domu przekracza założony budżet. Naszym problemem są ukryte koszty, o których nie wiedzieliśmy przed rozpoczęciem inwestycji. Zazwyczaj gubi nas brak doświadczenia lub niepotrzebny pośpiech towarzyszący przygotowywaniu projektu. Jednym z czynników generujących nieprzewidziane wydatki jest organizacja placu budowy.
Inwestor jest zobowiązany do wyznaczenia kierownika budowy oraz prawidłowego ogrodzenia placu budowy. Do jego zadań będzie należało także wskazanie wejścia, drogi dojazdowej, czy ewentualnych miejsc niebezpiecznych. Jeśli tego nie zrobi, zostanie na niego nałożona kara finansowa. Podczas tworzenia budżetu często zapominamy, że powinno się w nim zaleźć także miejsce na oświetlenie placu budowy, czy podłączenie mediów.
W trakcie dokonywania wstępnych obliczeń nie pamiętamy o tym, aby ująć w budżecie koszt przyłączy wodnych, elektrycznych i kanalizacyjnych. To poważne kwoty opiewające na kilka tysięcy złotych. W cenie przyłączy należy uwzględnić m.in. koszty wykonania projektu, wydania warunków technicznych oraz robocizny.
Koszty budowy domu, o których często zapominamy
Lista ukrytych kosztów budowy domu jest bardzo długa, a punktów stale przybywa – każdego dnia mogą nas zaskoczyć jakieś nieprzewidziane wydatki. Zazwyczaj najwięcej niemiłych sytuacji czeka nas w początkowych fazach inwestycji, podczas przygotowywania działki pod budowę. Jeśli posiadamy dobry projekt domu, to kolejne kroki powinny pójść gładko. Do najpopularniejszych ukrytych kosztów budowy domu można zaliczyć na przykład:
- wyrównanie gruntu,
- utwardzenie podjazdu,
- opłatę za wypożyczenie i eksploatację ciężkich sprzętów,
- kupno kamienia oraz gruzu.
Zakup materiałów budowlanych stanowi poważny wydatek, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby odpowiednio je zabezpieczyć. Najlepiej składować je w miejscu, gdzie nie ulegną zniszczeniom pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych. Cenne przedmioty należy także zabezpieczyć przed złodziejami, którzy tylko czyhają na dogodną okazję, by przywłaszczyć nasz ekwipunek. Dobrym, choć zazwyczaj nieplanowanym pomysłem, będzie na przykład postawienie kontenera socjalnego, w którym można schować cenne materiały, czy narzędzia. Niestety, jego wynajem generuje dość duże wydatki.
Dlaczego dobry projekt domu jest tak ważny?
Większość Polaków przekracza założony budżet o kilka lub kilkanaście procent. Budowa domu generuje ogromne koszty, dlatego warto liczyć każdą nadprogramową złotówkę. Często nie udaje nam się uniknąć dodatkowych wydatków pomimo skrupulatnego planowania i pomocy specjalistów. Być może warto uwzględnić w budżecie pewną kwotę, którą w razie potrzeby będzie można przeznaczyć na nieplanowane wydatki. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy ani na etapie przygotowań pod budowę, ani w trakcie stawiania domu.
Budowa domu nie może być spontaniczną decyzją. To poważne przedsięwzięcie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jednym z dokumentów, który pomoże nam lepiej rozplanować budżet oraz harmonogram prac, jest projekt domu. Część z nas wybiera gotowe projekty, jednak osoby, którym zależy na personalizacji inwestycji, powinny postawić na indywidualny plan. Na tym etapie najlepiej być skrupulatnym i cierpliwym, ponieważ dobra komunikacja z architektem tworzącym projekt sprawi, że nie będziemy potrzebować żadnych, dodatkowo płatnych poprawek.
Nieplanowane wydatki mogą nas zaskoczyć na każdym etapie budowy domu. Niektóre z nich jesteśmy w stanie przewidzieć w trakcie przygotowań, a innych nie można w żaden sposób uniknąć. Drobne wpadki zdarzają się nawet profesjonalistom. Zamiast denerwować się z powodu ukrytych kosztów budowy, lepiej dążyć do tego, by ponoszone przez nas wydatki były możliwie jak najmniejsze.
Źródła:
- https://receptynadom.pl/ukryte-koszty-podczas-budowy-domu-o-czym-warto-wiedziec-wczesniej/
- https://regiodom.pl/budowa-domu-i-tworzenie-budzetu-jakie-sa-najczestsze-ukryte-koszty-budowy-dowiedz-sie-jak-planowac-wydatki/ar/c9-17687913?fbclid