Wieżowiec, jakiego Warszawa jeszcze nie widziała! To architektoniczna petarda!

The Bridge jest nowoczesnym wieżowcem biurowym w Warszawie. Jego architektura łączy w sobie nutę historii i nowoczesności. Kondygnacje o różnych kształtach sprawiają, że budynek wyróżnia się wśród pobliskich wieżowców na Woli. The Bridge już niedługo będzie gotowy. Co warto o nim wiedzieć?
- The Bridge – wieżowiec na Woli, jakiego jeszcze nie było
- Historyczna Bellona w nowoczesnym wydaniu
- Jakie ciekawostki skrywa The Bridge?
- Nowoczesność i ekologia na najwyższym poziomie
The Bridge – wieżowiec na Woli, jakiego jeszcze nie było
Warszawska Wola stanowi zagłębie eleganckich wieżowców. To właśnie w ich pobliżu powstaje nowy obiekt o nieco tajemniczej nazwie The Bridge. Wieżowiec osiągnął już swoją planowaną wysokość 174 metrów i obecnie jest już na etapie ostatnich prac wykończeniowych.
Obiekt realizuje Ghelamco, a zaprojektowany został przez holenderską pracownie architektoniczną UNStudio i Polsko-Belgijską Pracownię Architektury Projekt. Według założeń, wieżowiec ma mieć głównie przeznaczenie biurowe. We wnętrzu znajdzie się 47 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej wraz z 280 miejscami garażowymi. Całości dopełnia efektowny taras widokowy, który znajduje się na 40 piętrze budynku.
The Bridge uzupełni architekturę na Woli i stanowi unikalną konstrukcję. Celem architektów było połączenie świata historycznego z nowoczesnością. W efekcie uzyskano nietypową bryłę budynku, która wymagała zastosowania nieszablonowych rozwiązań budowlanych. Mimo wielu innowacyjnych rozwiązań budowlanych, budowa The Bridge przebiegała bardzo sprawnie, prace odbywały się każdego dnia przez 24 godziny na dobę. To nie jedyna duża inwestycja na Woli. Tutaj znajdziesz informacje o drapaczu chmur Liberty Tower.
Historyczna Bellona w nowoczesnym wydaniu
The Bridge łączy w sobie zabytkowy budynek biurowca Bellony z nowoczesną, szklaną wieżą wieżowca. W starym budynku z lat 50 znajdowała się kiedyś siedziba wydawnictwa Bellona. Dziś obiekt został poddany remontowi i ma pełnić funkcje biurowo-usługowe.
Co ciekawe, historyczna Bellona z zewnątrz zachowuje swój klasyczny wygląd, jednak w środku wprowadzono wiele nowoczesnych zmian, które mają zwiększyć funkcjonalność i komfort użytkowania pomieszczeń. Prace prowadzone w konsultacji z konserwatorem obejmują nową klatkę schodową, nowoczesną, panoramiczną windę oraz efektowne atrium z maszyną poligraficzną z czasów PRL.
Bellone i The Bridge łączy wysokie, przeszklone lobby. Wnętrze ma być idealnie doświetlone światłem naturalnym. Projektanci zaplanowali przeszklenie inwestycji bardziej przezroczystym szkłem, w celu uzyskania optymalnego efektu doświetlenia. The Bridge będzie posiadał wyjątkowe wnętrze. Szerokie, prowadzące na antresolę stopnie, bujna zieleń w donicach to jedynie początek możliwości obiektu.
Jakie ciekawostki skrywa The Bridge?
Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland podkreślił, że:
„The Bridge będzie jednym z najbardziej spektakularnych obiektów w naszym portfolio. Łączy w sobie wszystkie najistotniejsze dla nas aspekty z zakresu ESG, takie jak niskoemisyjność, energooszczędność oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii służących zdrowiu i komfortowi pracy. Mam nadzieję, że dzięki wyróżniającej się architekturze spod kreski holenderskich i polskich architektów, wieżowiec będzie wartościowym uzupełnieniem panoramy Warszawy i zostanie równie ciepło przyjęty przez jej mieszkańców jak nasze wcześniejsze projekty”.
Wieżowiec The Bridge imponuje pod wieloma względami. Na uwagę zasługuje nie tylko unikatowy wygląd obiektu, ale i zastosowane w nim rozwiązania. W The Bridge znajdzie się 287 miejsc parkingowych, ogromne przestrzenie biurowe oraz windy double deck. Co ciekawe, w obiekcie zastosowano innowacyjne rozwiązania antypandemiczne. Celem rozwiązań antypandemicznych jest umożliwienie pracy biur w sytuacjach kryzysowych. Zastosowano tu między innymi światła UV we wszystkich windach i centralach wentylacyjnych, wirtualną recepcję oraz możliwość wstecznej analizy przemieszczania się zakażonych osób.
Co ciekawe, na użytkowników wieżowca The Bridge czeka wiele wartych uwagi udogodnień. Dobrym przykładem są tu choćby udogodnienia dla rowerzystów (parking, szafki, prysznice), jak i ładowarki przeznaczone dla samochodów elektrycznych oraz skuterów. W obiekcie znajdą się też kawiarnie i przestrzenie co-workowe. Uwagę przykuwa przestronny taras widokowy na 40 piętrze. Jeśli chcesz uzyskać informacje na temat innych imponujących budowli, przeczytaj ten artykuł.

Nowoczesność i ekologia na najwyższym poziomie
Omawiając ciekawostki wieżowca The Bridge na Woli, nie sposób pominąć przywiązania twórców do ekologii. Wieżowiec ma zostać wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, idące w zgodzie z wiodącymi trendami ekologicznymi. Co ciekawe, projekt jako pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej uzyskał certyfikat SmartScore i WiredScore na poziomie Platinum (poziom najwyższy). Dodatkowo obiekt ma posiadać certyfikaty według systemów BREEAM, Green Building Standard, Obiekt bez barier i WELL.
W wieżowcu wprowadzony zostanie system operacyjny Signal OS, który jest autorstwem Ghelamco. Dzięki systemowi, możliwe będzie zrównoważone gospodarowanie zasobami wody i energii, wraz z kontrolą stanu powietrza. System ma też umożliwić poruszanie się użytkownikom obiektu bez karty dostępu. Nowoczesne rozwiązania mają znacząco ułatwić organizację.
Co bardzo ważne, The Bridge ma być neutralny energetycznie. Cały budynek ma być w pełni zasilany naturalną energią, która będzie pochodziła między innymi z farm fotowoltaicznych. Zastosowanie nowoczesnego systemu Building Energy Menagement (BEM) będzie umożliwiać monitorowanie oraz zarządzanie parametrami energetycznymi całego obiektu. Twórcy The Bridge pomyśleli nawet o optymalizacji zużycia wody w toaletach. Dzięki technologii kanalizacji podciśnieniowej, zużycie wody w toaletach może być ograniczone do 75%, co stanowi bardzo dobry wynik.
Źródła
- https://media.ghelamco.pl/286543-budowa-the-bridge-wiezowiec-osiagnal-40-pieter-i-160-m-wysokosci