To najbardziej zaawansowany technicznie „zielony wieżowiec” w Polsce
Z tego artykułu dowiesz się:
Wieżowiec zasilany zieloną energią
Warsaw UNIT ma 46 pięter i aż 202 m wysokości. Biurowiec jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie wieżowców w Europie. Jako pierwszy w Polsce otrzymał:
- certyfikat WELL Core v2 na poziomie Platinium
- BREEAM z oceną Outstanding (najwyższa możliwa nota)
O zrównoważonym charakterze budynku świadczy również certyfikat Well Health-Safety Rating, „Obiekt bez barier” i Green Building Standard. Należy podkreślić, że Warsaw UNIT to pierwszy w Polsce wieżowiec, który w całości zasilany jest zieloną energią. Stołeczny biurowiec należący do Ghelamco (belgijskie przedsiębiorstwo deweloperskie – grupa realizuje inwestycje m.in. w Polsce) docelowo zasilany będzie w 100% energią z własnych farm fotowoltaicznych. Wykonawcą inwestycji jest Revolt Energy – ceniony dostawca energii odnawialnej.
Co umożliwi zastosowanie czystej energii zielonej w warszawskim wieżowcu? Na pewno redukcję emisji spalin CO2 w globalnym cyklu użytkowania obiektu o 50%. Zużycie mediów zmniejszone zostanie z kolei o 70%.
Farma fotowoltaiczna obsługiwana zdalnie
Warsaw UNIT czerpać będzie energię ze zdalnej farmy fotowoltaicznej. Tego typu farmy są elektrowniami słonecznymi położonymi daleko od budynków, które zasilają. Klasyczne panele fotowoltaiczne montuje się na dachu albo on-site, czyli na gruncie nieruchomości. Zdalne farmy fotowoltaiczne powstają z kolei w miejscach, gdzie są optymalne warunki do produkcji energii słonecznej. Energia, która wytwarza się w takich farmach, rozliczana jest przez POB – koncesjonowany Podmiot Odpowiedzialny za Bilansowanie.
W ramach inwestycji powstało już 11 farm fotowoltaicznych, które będą obsługiwać projekty Ghelamco. Pierwszą uruchomiono w listopadzie 2023 roku. Niebawem zacznie się produkcja na kolejnych dwóch farmach solarnych. Wszystkie ulokowano w kilku miejscach na mapie Polski – w województwie warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, opolskim oraz pomorskim. Warsaw UNIT to pierwszy budynek Ghelamco, który korzysta z takiego rozwiązania.
Dyrektor zarządzający Ghelamco Poland, Jarosław Zagórski, podkreśla, że dla przedsiębiorstwa ważne jest realizowanie celów zrównoważonego rozwoju. Projekt zasilania budynków zieloną energią zdecydowanie wpisuje się w strategię Ghelamco – dążenie do niezależności energetycznej. Wcześniej firma kupowała certyfikowaną, zieloną energię. Własne farmy fotowoltaiczne są więc ogromnym krokiem do osiągnięcia niezależności energetycznej.
Takiej technologii jeszcze nie było
Wieżowiec Warsaw UNIT uznawany jest za jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie w Europie. W obiekcie znajduje się ponad 40 tys. czujników i 800 liczników, które dbają o oszczędność energii i niskoemisyjność wieżowca w ramach systemu BEMS (Building & Energy Management Systems). Te oraz inne rozwiązania sprawiły, że w budynku jest ok. 30% mniejsze zużycie energii niż w innych budynkach wysokościowych.
W „zielonym wieżowcu” działa też autorski system operacyjny Signal OS. Dedykowana jest do niego aplikacja, dzięki której najemcy oraz zarządcy budynku mogą czynnie uczestniczyć w procesie zrównoważonego zarządzania mediami. Są też rozwiązania, takie jak system wentylacji lub wirusobójcze lampy UV. Już niedługo Warsaw UNIT stanie się pierwszym wieżowcem w Polsce, który w 100% zasilany będzie energią elektryczną.
Źródła:
- https://www.urbanity.pl/mazowieckie/warszawa/jest-pierwszy-wiezowiec-w-polsce-w-calosci-zasilany-zielona-energia,w24041?fbclid=IwAR1txH16TOypRjqjHsBuw13FpO53Xsl7S8aMbSqbUqidJHGQ3pVf9DrxSlo
- https://www.youtube.com/watch?v=4KbNJ-E0K3I
- https://obiektykomercyjne.muratorplus.pl/aktualnosci/warsaw-unit-w-calosci-zasilany-zielona-energia-z-fotowoltaiki-aa-XvyD-iaqz-aMBg.html
- https://www.propertydesign.pl/architektura/104/oto_pierwszy_wiezowiec_w_polsce_w_calosci_zasilany_zielona_energia,46583.html