Trwa remont 100-letniej poniemieckiej willi w Szczecinie
W Szczecinie powstaje nowa inwestycja – willa przy ul. Domańskiego 9. Obiekt znajduje się na Pogodnie, czyli dzielnicy z historyczną zabudową. Willę wybudowano w 1926 roku, kiedy to stanowiła element dzielnicy mieszkalnej. Dziś, jak wiele innych budynków na dzielnicy, pilnuje jej konserwator zabytków. Inwestor Pierot sp. z o.o. we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków postanowili odnowić willę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kameralny, luksusowy budynek wielorodzinny
Kiedy projektanci po raz pierwszy zobaczyli 100-letnią willę przy ul. Domańskiego 9 w Szczecinie, długo myśleli nad koncepcją. Obiekt okazał się zaniedbany i wielokrotnie modyfikowany. Wydawało się, że willa utraciła modernistyczny charakter na skutek szeregu remontów. Dzięki zachowaniu niektórych oryginalnych elementów można było jednak przemyśleć koncepcję projektu na nowo. W ten sposób powstał plan na przebudowę i renowację historycznego budynku. Materiałem do metamorfozy stały się poszczególne elementy willi, takie jak:
- kompozycja fasady z centralnym wykuszem,
- oryginalna stolarka drzwiowa,
- zdobiony szczyt fasady,
- opaski i gzymsy (dekoracja elewacji),
- powłoki tynkarskie o różnej fakturze,
- cokół z ciemnobrązowej cegły.
Prace nad projektem poprzedzono pozyskaniem archiwalnych materiałów. Dzięki nim projektanci zapoznali się z oryginalnym kształtem willi. We współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków udało się następnie określić, jaki dokładnie będzie zakres prac renowacyjnych. Celem inwestora było stworzenie kameralnego, luksusowego budynku wielorodzinnego.
„Prace przy 100-letnim budynku nigdy nie są łatwe”
Przebudowaną willę przy ul. Domańskiego 9 podzielono na cztery duże apartamenty. Poza przebudową i renowacją obiektu projekt objął również garaże wolnostojące i zagospodarowanie terenu. Elementy zaprojektowano w taki sposób, aby nie konkurowały z willą i były spójne z historycznym wykończeniem cokołu z ciemnobrązowej cegły. Projekt założył też odtworzenie dawnego ogrodzenia z detalem w kształcie litery „H”.
Prace oficjalnie rozpoczęto w 2022 roku. Obiekt wciąż jest rewitalizowany. Najintensywniejsze działania przeprowadzane są w środku willi. Właśnie tam trwa renowacja drewnianej, historycznej klatki schodowej. Niedawno zakończono pracę nad odnową stolarki drzwiowej. Oczyszczono ją, naprawiono, odmalowano i dopasowano do całości projektu.
Jak piszą projektanci z biura IDS Architekci, „prace przy 100-letnim budynku nigdy nie są łatwe i za każdym razem czekają na projektanta i wykonawcę nowe niespodzianki”. Mimo to praca jest dla projektantów niezwykle satysfakcjonująca. Właśnie oni odpowiadają bowiem za przywrócenie blasku dawnym obiektom i tchnienie życia w historyczne budynki.
Kiedy willa zostanie oddana do użytku?
Niezwykle ciekawym elementem projektu jest układ mieszkań w willi. Projektanci zadbali o to, aby kondygnacje nawiązywały do pierwotnej konstrukcji obiektu. W ten sposób powstały apartamenty z otwartą przestrzenią o powtarzalnym układzie. Tylko lokal na ostatnim piętrze wyróżnia się od pozostałych. Wybudowano w nim dodatkowo antresolę powstałą na skutek adaptacji nieużytkowego wcześniej poddasza.
Inwestycja wciąż jest w etapie realizacji. Historyczna willa pięknieje w oczach i odzyskuje dawny szyk. Zanim będzie można podziwiać ją w całej okazałości, trzeba będzie jednak poczekać. Wykonawca szacuje, że prace zakończą się w pierwszej połowie 2024 roku. Dzięki temu jeszcze przed wakacjami 100-letnia willa zostanie oddana do użytku.
Źródła:
- https://www.whitemad.pl/domanskiego-9-w-szczecinie-remont-poniemieckiej-willi/?fbclid=IwAR0ho3PECQ9pzwN-6AS7FtWC3P2_5pf13Vw5bAOZReTtuvsT-jnHMcdU5NY
- https://szczeciner.pl/stuletnia-willa-jak-nowa-wazne-przedsiewziecie-na-szczecinskim-pogodnie/22270/